Sundance Film Festivali, 2022 listesine bir gizem filmi yayınladı.

Rus muhalefet lideri Alexei Navalny hakkında merak uyandıran bir belgesel olan “Navalny”, festivalin gündemine sonradan dahil oldu.

Filmin ilk gösterimi 25 Ocak’ta yapıldı. 2022 Baharında henüz açıklanmamış bir tarihte HBO Max ve CNN Plus platformlarında yayınlanacak.

Daniel Roher’ın yönettiği “Navalny” filmi, yolsuzlukla mücadele eden aktiviste ve yakın çevresine benzersiz bir erişim sunan “açıklayıcı bir belgesel-gerilim filmi” olarak tanımlanıyor.

Film, Kremlin’in saldırıyla bağlantılı olduğu iddiasını ve muhalefet liderinin 2021’in başında Rusya’ya döndüğünde tutuklanmasını konu alacak.

Sürükleyici hikaye, 2020’deki Sibirya’dan Moskova’ya uçuşu sırasında ağır hastalanan Navalny’nin başından geçenleri anlatıyor. Hastaneye kaldırıldıktan ve Berlin’e tahliye edildikten sonra Alman makamları, daha önce Rus hükümetine karşı çıkan diğer kişilere yönelik saldırılarda da rol oynayan bir sinir gazı olan Novichok ile zehirlendiğini doğruladı. Devlet Başkanı Vladimir Putin ise herhangi bir ilgisinin olduğunu yalanladı. Navalny iyileşirken, ekibi suikast girişimini araştırmak ve Kremlin’in katılımına dair kanıt bulmak için araştırmacı gazetecilik kuruluşu Bellingcat ve diğer uluslararası haber kuruluşlarıyla ortaklık kurdu.

17 Ocak, Navalny’nin iddiasına göre, şişirilmiş suçlamalar nedeniyle Rus hükümeti tarafından hapsedilmesinin birinci yılı oldu.

Sundance Film Festivali’nin direktörü Tabitha Jackson, “Bu yılki Festival’de ‘Navalny gibi bir çalışmaya sahip olmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

CNN Films ve HBO Max, Navalny belgeselinde ortak olacak.

Bir yanıt yazın
You May Also Like