Dune’un 2021’deki eleştirel beğeni ve finansal başarısı ile Frank Herbert’in yazdığı orijinal kitabın ikinci yarısına dayanacak olan bir film daha geliyor. İkinci film olarak karşımıza çıkacak yapımın yine iddialı olması bekleniyor. Filmin geliştirilmesine hemen başlanacak olması ise sürpriz olmadı. Deadline’a göre Dune: Part Two’nun çekimleri bu ay içinde İtalya’da başlayacak.

Dune: Part Two önümüzdeki yıl vizyona girecek, filmin ön çekimleri İtalya’nın Altivole kentinde başlayacak. Çekimler Carlo Scarpa tarafından tasarlanan Brion Tomb’da gerçekleşecek. Filmin oyuncu kadrosuyla ilk yapım 21 Temmuz’da Macaristan’ın Budapeşte kentinde başlamıştı. Yönetmen koltuğunda yine Denis Villeneuve oturacak.

Dune: Part Two , ilk filmde Paul Atriedes rolünde Timothée Chalamet, Chani rolünde Zendaya, Lady Jessica rolünde Rebecca Ferguson, Stilgar rolünde Javier Bardem ve Baron Vladimir Harkonnen rolünde Stellan Skarsgård gibi birkaç oyuncu kadrosunun geri dönüşünü görecek.

Geri dönen oyuncu kadrosunun yanı sıra, devam filminde Padishah Emperor Shaddam IV olarak Christopher Walken ve Lady Margot olarak Léa Seydoux’un yer alacağı öne sürüldü.

Yakın zamanda Elvis’te rol alan Austin Butler’ın Feyd- Rautha rolü için görüşmelerde bulunduğu da daha önce bildirilmişti.

HBO Max, Dune filmini anında yayınladı

Ekim 2021’de vizyona giren Dune, aynı anda HBO Max’te yayınlanmıştı. Bu şekilde olmasına rağmen dünya çapındaki gişede 401,8 milyon dolar hasılat elde etti. Bir dijital platformda bulunmasına karşın finansal başarı elde etti. 

Film, Rotten Tomatoes’da %90 seyirci puanıyla %83 kritik puan almaya devam edecekti. Film için övgüler Villeneuve’ün yönetmenliğine, sürükleyici doğasına, ölçek duygusuna ve kaynak materyale sadakate yönelikti. Filmin eleştirel beğenisi, altı Akademi Ödülü ve beş BAFTA ödülü de dahil olmak üzere çeşitli övgülere yol açtı.

Devam filminin yanı sıra, Bene Gesserit merkezli Dune: The Sisterhood adlı bir televizyon dizisi de geliştiriliyor. Dune: Part Two, başlangıçta, 17 Kasım 2023 olarak yeniden planlanmadan önce Ekim 2023 olarak belirlenmişti. Yapım yakında devam ederken, film gelecek yıl vizyona girdiğinde izleyicilerin Arrakis çöllerine dönmesi uzun sürmeyecek gibi.

Bir yanıt yazın
You May Also Like