1. Ana
 2. Diğer
 3. Stresle Başa Çıkmak ve Stresi Yönetmek İçin Uygulayabileceğiniz 10 Yöntem

Stresle Başa Çıkmak ve Stresi Yönetmek İçin Uygulayabileceğiniz 10 Yöntem

Kaotik, karmaşık ve hızlı akan hayatlarımızın belirli dönemlerinde hangimiz strese ve stresin getirdiği negatif enerjiye yenik düşmüyoruz ki?sherlock-stressBazen çok önemli bir toplantıya trafik yüzünden geç kalır, bazen sevgilimizle ters düşer, bazen ise beyaz gömleğimize kahve dökeriz… Hepsi birer stres sebebi aslında, hele ki üstüste geldiyse vay halimize. Gün içinde yaşadığınız stres ve sıkıntıdan arınmak ve iç huzurunuzu yeniden keşfetmek için aşağıdaki 10 pratik yöntemi denemenizi tavsiye ederiz. Ama unutmayın ki stresten uzak durmanın en etkili yolu, pozitif olmak.

 1. Meditasyon yapın

Meditasyon yapmak için yoga uzmanı veya guru olmanız gerekmiyor. Tek yapmanız gereken, meditasyonu kurallarına göre, doğru bir şekilde yapmak. Mantığı ise çok basit: Her iki ayağınız da yerde olacak şekilde dik oturun. Gözlerinizi kapatın. Tüm dikkatinizi içinizi dökmeye verin; ister sesli, ister içinizden. Bir elinizi karnınıza koyarak nefes alıp verişinize odaklanın ve en rahatsız edici düşüncelerin bile zihninizi terk edişine şahit olun.

 1. Derin nefes alın

Yalnızca nefes alıyor olduğunuzun farkındalığı, size huzur ve dinginlik getirmeye yeter de artar bile. Nefes alıp verirken burnunuzdan derin nefes almayı ve ağzınızdan vermeyi unutmayın.

 1. Sadece olun

Var olun. Var olduğunuzu hissetmek için günde kendinize 5 dakika ayırın. Hayat akışınızı yavaşlatın ve benliğinizin farkına varın. O an içerisinde zaman geçirdiğiniz ve duyularınıza odaklandığınızda gerginliğiniz azalacaktır.

 1. İletişim kurun

İster sosyal medya üzerinden arkadaşlarınızla, ister telefon ile aileniz veya sevdiklerinizle; sizi mutlu eden ve size pozitif enerji veren insanlarla iletişim kurmayı asla ihmal etmeyin. Onların pozitif enerjisi içinde bulunduğunuz negatif enerjiyi emecektir.

 1. Vücudunuza kulak verin

Bazen stresin sebebi ruhsal sıkıntılardan ziyade fiziksel sorunlardan kaynaklanıyor olabilir. Yorgunluk, uykusuzluk veya halsizliğin belirtilerinden biri de strestir ve vücudunuzun sizi uyarma yöntemidir. Vücudunuzu zihnen tarayın ve sorunun nereden kaynaklanabiliyor olduğunu kestirmeye çalışın.

 1. Masaj yapın veya yaptırın

Yine fiziksel gerginliğin getirdiği stresi çözmenin en iyi yöntemlerinden biri de masajdır. Masaj salonuna gitmeye veya başkasına masaj yaptırma imkanınız yoksa bile vücudunuzda gerginlik veya ağrı hissettiğiniz noktaları ovalayabilir ve kendi kendinize masaj yaparak bedeninizi rahatlatabilirsiniz.

 1. Sesli gülün

En stresli olduğunuz anlarda bile duyduğunuz bir espri veya başınıza gelen komik bir hadise anında moralinizi yerine getirmiyor mu?  Kim demişse doğru demiş: Gülmek, en iyi ilaçtır.

 1. Sevdiğiniz müziği dinleyin

Diğer bir sevdiğimiz deyiş ise tam bu maddeye göre: Müzik, ruhun gıdasıdır. İnsanın sevdiği melodileri dinlemesinin kalp atışlarının düzenlendiği, kan basıncını düşürdüğü ve stres yaratan hormonların geri çekildiği uzmanlarca kanıtlanmıştır. O yüzden şimdi kulaklıklar kafaya!

 1. Hareket edin

Stresli ve endişeli iken sizi daha vahim bir hale sokabilecek tek bir şey varsa o da hareketsiz ve tembel bir biçimde oturmaktır. Elbette böyle bir durumda hareket etmeye gücünüz olmadığını hissedecek ve parmağınızı bile oynatmak istemeyeceksiniz ama emin olun, kendinizi zorlayıp tembelliğinizi yendiğinizde ve harekete geçtiğinizde elde ettiğiniz sonuçla gurur duyacaksınız.

 1. Şükredin

Toplantınıza geç kalmış olabilir, sevgilinizle tartışmış olabilir veya üstünüze kahve dökmüş olabilirsiniz… Unutmayın ki, bunların hepsi gelip geçici tatsızlıklar. Siz “büyük resme” bakmaya hedeflenin ve elinizde olanlara şükredin. Anında suratınızda bir gülümseme belireceğine eminiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>