1. Ana
  2. Diğer
  3. Siyah Noktaları Kolayca Temizlemek İçin Evde Uygulayacağınız 10 Yöntem

Siyah Noktaları Kolayca Temizlemek İçin Evde Uygulayacağınız 10 Yöntem

Sivilceler gibi siyah noktalar da can sıkar. Sivilcelere müdahale etmek ne kadar zor olsa da siyah noktalarda durum pek öyle değildir. Ciltte çeşitli nedenlerle baş gösteren siyah nokta sorununu çözmek için birçok kozmetik ürünü bulunmakta ancak siz bunların yerine evde uygulayabileceğiniz bitkisel çözümler arıyorsanız bu listeye göz atmanızı öneririz.

1. Limon

Hayat size limon verirse bir kısmıyla limonata yapıp bir kısmıyla da siyah noktalarınızdan kurtulabilirsiniz! Yapılan araştırmalara göre limonun içinde bulunan asit ve C vitamini siyah noktaları yok etmede çok etkili.

Direkt limonun suyunu sıkıp siyah noktalarınıza kullanabileceğiniz gibi eğer hassas bir cilde sahipseniz limon suyunu suyla karıştırıp uygulayabilirsiniz. Bir limonun suyunu sıkın ve suyla karıştırıp pamuk yardımıyla yüzünüze sürün. 20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın ancak sabun kullanmayın.

2. Patates

Bir yiyecek olarak kullanıldığında vazgeçilmezler arasında bulunan patatesin cilde de yararı var. Patates içinde bulunan maddeler sayesinde ölü cildin hücrelerini yeniler.

Patatesi ince dilimlere ayırın ve suyla biraz ıslanmalarını sağlayın. Islak patates dilimlerini siyah noktalı yerlere koyun ve 10 dakika bekletin. Bu yöntemi günlük kullanabilirsiniz.

3. Süt

Kreması alınmış, hafif ekşi sütte bulunan laktik asit ciltteki ölü hücreleri yeniler ve siyah noktaların da rengini açar. Tek yapmanız gereken ise kreması alınmış, hafif ekşi sütü küçük bir kaba döküp siyah noktalarınızın üzerine pamuk yardımıyla uygulamak. 20 dakika beklettiniz sütü suyla yıkayarak temizleyin.

4. Aloe Vera

Ciltte ilgili hemen hemen her şeye iyi gelen Aloe Vera bitkisi siyah noktalar için de etkili bir çözüm. Sivilcelerde uygulandığı gibi Aloe Vera’nın üst kısmını kaşıkla kazıyın ve jel kısmını çıkarın. Çıkan jeli direkt olarak siyah noktalarınıza uygulayın. 20 dakikanın sonunda ise yüzünüzü suyla yıkayın.

5. Tatlı Badem Yağı

Tatlı badem yağı cildin yanı sıra saçlar ve hafızayı güçlendirmek için de kullanılır. Kozmetik ve cilt bakım ürünlerinde de çokça kullanılan bu yağ, özellikle hassas bir cilde sahip kişiler için oldukça ideal.

Parmaklarınıza biraz yağ sürün ve parmaklarınızı yüzünüzde gezdirin, siyah noktaların bulunduğu noktalara ekstra birkaç kez daha gezdirin. Her gece yatmadan önce yapacağınız bu işlemden sonra hiçbir şey yapmayın, yüzünüzü yıkamayın.

6. Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi kahvaltılar için kurtarıcıdır ancak aynı zamanda siyah noktalara karşı da bir silahtır. 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı sütü bir kasede karıştırın. Tüm yüzünüze bu karışımı uygulayın ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra ise yüzünüzü suyla yıkayın. Haftada üç kez uygulayın.

7. Nohut

½ fincan nohudu suda tamamen yumuşayana kadar kaynatın ve soğumaya bırakın. Nohutlar iyice soğuduktan sonra ½ fincan suyla beraber kaynayan suları blenderdan geçirin. Tüm yüzünüze bu karışımı sürün ve 30 dakika bekledikten sonra yüzünüzü suyla yıkayın. Günlük uygulayabilirsiniz.

8. Zerdeçal

½ yemek kaşığı zerdeçalı, bir yemek kaşığı limon suyu ve iki yemek kaşığı sütü bir kaba dökün. Karışımı tüm yüzünüze uygulayın, siyah noktaların bulunduğu noktalara ise masaj yaparak uygulayın. 15 dakika geçtikten sonra her gün kullanacağınız bu maskeyi suyla yıkayın.

9. Maydanoz

Vitamin A ve C bombası olan maydanoz ciltte çok etkilidir. Bir baş maydanozu doğrayın ve az bir miktar su ekleyerek blenderdan geçirin. Blendardan geçen maydanoza 1 çay kaşığı limon suyu ve 2 çay kaşığı bal ekleyin. Siyah noktalarınıza daha fazla olacak şekilde tüm yüzünüze karışımı sürün ve 20 dakikanın sonunda suyla yıkayın.

10. Hint Yağı

Hint yağı, içinde bulunan yağ asidi sayesinde ciltteki tüm kiri temizler. Kullanımı da oldukça kolay olan hint yağını 3-4 damla pamuğa damlatın ve siyah nokta bulunan kısma sürün. Yüzünüzde bir saat beklettikten sonra yüzünüzü suyla yıkayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>