Eğitim hayatımızın başından itibaren iyi bir üniversiteye gidebilmek için eğitiliriz. Lisenin de bitişiyle artık üniversite dönemi gelir çatar ve çalışmalar da ciddileşmeye başlar. Üniversite eğitimi alabilmek için  TYT’ye toplam 2 milyon 381 bin 590 aday, AYT’ye 2 milyon 19 bin 664 aday, YDT’ye ise 131 bin 448 aday başvurmuş oldu. Bu adaylar içinde en çok çalışanlar ve sınavda heyecan yapmayanlar kendilerini gösterme fırsatı yakalayıp, istedikleri üniversitelere gitme fırsatına sahip olacaklar.

1. Sınav öncesi çalışmayın

Biliyoruz çalışmak isteyeceksiniz, kendinizi kötü hissedip konuların eksik olduğunu hissedeceksiniz ancak sınava son 1-2 gün kala çalışmak yalnızca kafanızı karıştırır. Artık sınava az kalmıştır ve zaten eksiklerinizi tamamlayabilmek için süreniz tükenmiştir.

2. Kendinize dikkat edin

Sınava sayılı günler kala sakatlanmaya yol açabilecek sportif aktivitelerden uzak durun. Rahatlamak için yürüyüş yapabilirsiniz ancak futbol, basketbol gibi temas sporları sizi sakatlayabilir ve sakatlığınız yüzünden emekleriniz boşa gidebilir.

3. Sınavda panik yapmayın

Sınavdan birkaç gün önce hiçbir şey bilmiyormuş gibi hissetmek doğaldır ancak kendinizden emin olmalısınız. Sınava kendinize ve bilgilerinize güvenerek girin. Soruları gördüğünüzde bilmediğiniz veya emin olamadığınız sorular karşısında sakinliğinizi koruyun.

4. Bilmediğiniz soruları sona bırakın

Her soruyu kendinizden tamamen emin olarak yapamayabilirsiniz, bunda hiçbir sıkıntı yok. Emin olamadığınız sorulara sınavı bitirdiğinizde en son bakarak belki de ilk baktığınızda aklınıza gelmeyen bilginin gelmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bunu yaparken süreyi kontrol etmeyi unutmayın!

5. Belgelerinizi hazırlayın

Sınavdan en az bir gün önce sınava giriş belgelerinizi hazırda bulundurun. Sınav sabahı belgeleri bir kırtasiyeden çıkartırım diye düşünmeyin. Bir aksilik olur da belgenizi çıkartacak bir yer bulamazsanız sınava giremeyeceğinizi unutmayın!

6. Sınav yerine erken gidin

Son yıllarda getirilen bir kuralla artık sınav saatine son 15 dakika kala kapılar kapatılmakta ve bu kuralı göz önünde bulundurmayan öğrencilerin emekleri boşa gitmektedir. Sınav günü evden çıkmadan önce evinizin sınav yerine uzaklığı, diğer öğrencilerin de yola çıkması nedeniyle oluşabilecek trafiği göz önünde bulundurarak evden çıkın ve sınav yerine en azından bir saat önce gidin.

7. Erken uyumaya çalışmayın

Sınav gecesi kendinizi erkenden yatağa atıp uyumaya çalışmayın. Diğer günler saat kaçta yatıyorsanız sınav günü de aynı saatte yatağa girin ve rahat bir uyku çekmeye çalışın.

8. Kahvaltıyı abartmayın

Sınav sabahı aileler de öğrenciler gibi heyecanlı olabiliyor ve kahvaltı olayını abartabiliyor. Ancak sınav sabahı kendinizi tıka basa doyurmak sınavda midenize ağrı girmesine neden olabilir ve bu yüzden sınava odaklanamayabilirsiniz. Bu yüzden sınav sabahı hafif bir kahvaltı yapıp, kendinizi tıka basa doyurmamaya dikkat edin.

9. Rahat bir kıyafet tercih edin

Gireceğiniz sınavın sizin en azından önümüzdeki birkaç senenizi belirleyeceğini unutmayın ve bu yüzden sınava giderken güzel görünmeye değil, nasıl rahatsanız öyle giyinmeye dikkat edin.

10. Sınavda etrafınızla ilgilenmeyin

Sınav süresince dikkatinizi dağıtabilecek şeyler olabilir ancak sınav kağıdınızdan kağıdınızı çok kaldırmamaya ve dikkatinizi dağıtmamaya özen gösterin. Ayrıca unutmamalısınız ki, geçmişte sınavda kafasını çok kaldıran kişiler, sınavlarının iptal edilmesi gibi sorunlarla karşı karşıya kalmıştır.

11. En iyi bildiğiniz bölümle başlayın

Herkes sınavda ilk önce hangi bölümden başlamanız gerektiğiyle ilgili nasihatlerde bulunur ancak her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır! Kendinize en çok güvendiğiniz dersten başlamak kendinize güvenmenizi sağlayabilir.

12. Saate çok fazla bakmayın

Sınav anında saati sürekli kontrol etmek sizin yararınıza olacağı yere zararınıza olabilir. O an zaten heyecanlı olacağınız için saati sürekli kontrol ederek yetiştiremeyeceğinizi düşünerek kendinizi daha çok heyecanlandırabilirsiniz.

13. Soruları dikkatli okuyun

Soruları üstün körü değil, dikkatlice okuyun. Soruyu anladığınızdan emin olun, işaretlemenizi öyle yapın. Ayrıca sorulara kendi yorumlarınızı katmaktan da kaçının, soruyu hazırlayanlar gibi düşünmeye çalışın.

14. Sınav esnasında sınav sonrasını düşünmeyin

Sınav esnasında o anki heyecanla sınav sonrası neler yapacağınızı, puanınızı, sıralamanızı, seçeceğiniz üniversiteleri düşünmek yerine soruları düşünün.

15. Kodlamayı sona bırakmayın

Hem zamanı yetiştirebilmek hem de kaydırma yapmamak için soruları çözdükçe kodlamanızı da yapın.

Sınava girecek herkese başarılar dileriz!

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like