1941 yılının 26 Aralık günü Adana’da dünyaya gelen Türk sinemasının önemli isimlerinden Şener Şen, kendisi gibi aktör bir adam olan Ali Şen’in oğludur. Tiyatro ile oyunculuk kariyerine başlayan Şen, Şalvar Davası filmi ile ilk başrol performansını sergilemiştir. Hayatının bir kısmında köylerde ilkokul öğretmenliği yapan Şen, sinema projeleriyle de birlikte Türk sinemasında önemli bir yere geldi. Siz de Şen’in oyunculuğunu beğeniyorsanız, listedeki filmlerini izlemeyi ihmal etmeyin.

15. Gönül Yarası (IMDb: 7,8/10)

Şener Şen - Gönül Yarası

Anadolu’da öğretmenlik yaptıktan sonra emekliye ayrılan Nazım, oldukça mükemmeliyetçi bir yapıya sahiptir. İstanbul’a yerleşen Nazım, emekli maaşı bağlanana kadar geçimini sağlamak için taksicilik yapmaya karar verir. Dünya adında bir genç kadın taksisine biner. Dünya, pavyonda çalışmaktadır. Dünya’nın eski kocası Halil ile başı derttedir. Bu karşılaşma ile Nazım’ın da Dünya’nın da hayatı değişecektir.

Meltem Cumbul, Sener Sen, Timuçin Esen, Güven Kiraç gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Yavuz Turgul oturuyor.

14. Kabadayı (IMDb: 7,9/10)

Ezilenleri korumayı kendine amaç edinen Ali Osman, kabadayılar arasında da, diğer camialarda da oldukça tanınan bir adamdır. Devran ise Ali Osman’ın karşısında yer almaktadır. Kabadayılığını kendine yer edinmek, saygı görmek ve güçlenmek için kullanmaktadır. Devran ve Ali Osman’ın bu karşıtlığı kabadayılar arasında bir savaşın başlangıcına işaret edecektir.

Sener Sen, Kenan Imirzalıoğlu, İsmail Hacıoğlu, Asli Tandogan gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Ömer Vargı oturuyor.

13. Çiçek Abbas (IMDb: 8,1/10)

Tam bir dolandırıcı ve sahtekar olan Şakir, aynı zamanda bir minibüs şoförüdür. Şakir’in muavinliğini de Çiçek Abbas isimli adam yapmaktadır. Çiçek Abbas ise Şakir’in aksine oldukça saf, iyi niyetli bir adamdır. İkisinin de aynı kıza aşık olması ile aralarında bir rekabet başlar.

Ilyas Salman, Sener Sen, Aysen Gruda, Pembe Mutlu gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Sinan Çetin oturuyor.

12. Arabesk (IMDb: 8,1/10)

Şener, köyün ağasının kızı Müjde’ye kör kütük aşık olmuştur. İkilinin aşkları arasında büyük bir engel vardır, o da Müjde’nin babasıdır. Bir yanlış anlaşılma sonucu Şener’e olan aşkından vazgeçen Müjde, başka biri ile evlenmek zorunda kalır. Bu nedenle İstanbul’a giden Şener’i bir sürpriz bekliyordur.

Sener Sen, Müjde Ar, Ugur Yücel, Necati Bilgiç gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Ertem Eğilmez oturuyor.

11. Eşkıya (IMDb: 8,3/10)

Cudi dağlarında bir grup eşkıya yakalanır ve hepsi hapse atılır. 35 yıllık süre boyunca bu gruptan kimileri hastalıktan, kimileri de başka nedenlerle hayatlarını kaybederler. Bu gruptan bir kişi hayatta kalır ve onun da hapisten çıktığında yaptığı ilk şey köyüne dönmektir. Aradan geçen 35 yıl sonra hapse girmesinin nedeninin en yakın arkadaşı olduğunu öğrenen Baran, arkadaşını bulup hesap sormak için İstanbul’a gider.

Sener Sen, Ugur Yücel, Sermin Hürmeriç, Yesim Salkim gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Yavuz Turgul oturuyor.

10. Muhsin Bey (IMDb: 8,6/10)

Tam bir İstanbul beyefendisi olan Muhsin Bey, Türk musikisine ve çiçeklere oldukça düşkündür. Bir gün kaset çıkarmak için şehre gelmiş, yanık sesli türkücü Ali Nazik ile tesadüfen yolları kesişir. Birbirinden oldukça farklı olan Muhsin Bey ile Ali Nazik, Ali’yi sanat dünyasına sokabilmek için birlikte mücadele edecektir.

Sener Sen, Ugur Yücel, Sermin Hürmeriç, Osman Cavci gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Yavuz Turgul oturuyor.

9. Züğürt Ağa (IMDb: 8,7/10)

Daha yeni evlenen Kiraz’ın kocası olan yaşlı adam, gerdek gecelerinde Kiraz’ın koynunda ölür. Bu olay ile Haraptar köyünün Ağası için yaşam çekilmez olur. Köylüler tarafından dolandırılan Ağa, köyü de satılığa çıkarmak zorunda kalır. Tüm bu olaylardan sonra kente giden Ağa, buranın köy hayatı gibi olmadığını fark eder ve kente ayak uydurmaya çalışır. Karısı bile Ağayı terk ettiğinde, yanında yalnızca Kiraz kalacaktır.

Sener Sen, Erdal Özyagcilar, Nilgün Nazli, Füsun Demirel gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Nesli Çölgeçen oturuyor.

8. Çöpçüler Kralı (IMDb: 8,7/10)

Her gün farklı bir olayın yaşandığı bir mahallede çöpçülük yapan Apti, mahallede oturan Hacer’e aşıktır. Ancak Hacer’in Apti’de gözü yoktur. Hacer kendisine aşık olan zabıta memuruyla evlenmeyi ister, bu evliliğe de Hacer’in erkek kardeşleri izin vermez. Apti, Hacer’i kendine aşık edebilmek için her şeyi yapmaktadır. Hacer’in istediği şey paradır, Apti’de de para yoktur, o yüzden de bu aşkın olması imkansız gibi duruyordur.

Kemal Sunal, Sener Sen, Aysen Gruda, Ihsan Yüce gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Zeki Ökten oturuyor.

7. Kibar Feyzo (IMDb: 8,7/10)

Askerden dönen Feyzo’nun ilk işi yıllardır sevdiği kadın olan Gülo’yu babasından istemektir. Ancak Gülo’nun babası Maho Ağa’dır ve Maho Ağa, kızı için en çok başlık parası verecek olan kişi ile kızını evlendirecektir. Sevdiği kadın için başlık parasının yarısını veren Feyzo, diğer yarısını da senetlerle ödeyecektir. Parayı kazanabilmek için şehre giden Feyzo, burada gördüğü medeni yaşam Feyzo’yu değiştirecek, köye döndüğünde birçok şeyi düzenleyip değiştirmesini sağlayacaktır.

Kemal Sunal, Sener Sen, Ilyas Salman, Adile Nasit gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Atıf Yılmaz oturuyor.

6. Neşeli Günler (IMDb: 8,8/10)

Turşucu dükkanı sayesinde geçimlerini sağlayan Kazım Efendi ve Saadet Hanım’ın altı çocukları vardır. Kazım Efendi ve Saadet Hanım, sürekli birbirleri ile atışırlar. Bir gün bu atışmalardan biri büyür ve Kazım Efendi bu olay sonrası üç çocuğunu yanına alarak evi terk eder. Saadet Hanım’ın da evden taşınması ile ikili birbirlerini kaybeder. Kardeşler büyüyüp çalışacak yaşa geldiğinde, bir gün kardeşlerden Ahmet ve Mehmet aynı kızın ikisini aynı anda idare ettiğini fark edip birbirlerine girer; fakat onları amcaları Ziya ayırır ve gerçeği söyler. Birbirlerini bulan kardeşler, anne ve babalarını barışmaya ikna etmeye çalışırlar.

Münir Özkul, Adile Nasit, Sener Sen, Aysen Gruda gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Orhan Aksoy oturuyor.

5. Şabanoğlu Şaban (IMDb: 8,8/10)

Şaban ve Ramazan, aynı yerde askerlik yapmakta olan iki arkadaştır. Şaban, sakarlıkları ile komutan Hüsamettin’i çıldırtmaktadır ve aynı zamanda da yaralamaktadır. Şaban ve Ramazan askerlikten sonra bir gün şans eseri bir suçlunun yakalanmasını sağladıklarında Nazır Paşa tarafından gizli polis olarak göreve atanırlar. Nazır Paşa ve ailesini ziyaret ettikleri bir gece, Paşa’nın damadının eski komutanları Hüsamettin çıkmasıyla zor anlar yaşarlar.

Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Sener Sen, Sevda Aktolga gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Ertem Eğilmez oturuyor.

4. Süt Kardeşler (IMDb: 9,0/10)

Herkesin imrenerek baktığı bir konağın sahibi olan Melek Hanım, Şaban’ın arkadaşı Ramazan’ı, sütoğlu olan Şaban ile karıştırıp evine alır. Melek Hanım, oldukça maço olan abisi Hüsamettin’e Ramazan’ı damadı olarak tanıtmak zorunda kalır. Ancak bir gün konağa Şaban gelir ve o gün işler karışır.

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Gulyabani romanından uyarlanan filmin oyuncu kadrosunda Kemal Sunal, Sener Sen, Halit Akçatepe, Hale Soygazi gibi isimler yer alırken, yönetmen koltuğunda ise Ertem Eğilmez oturuyor.

3. Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (IMDb: 9,0/10)

Özel Çamlıca Lisesi’nin haylaz öğrencilerinin bulunduğu sınıf, sahte diploma yaptıkları için sınıfta kalmıştır. Ancak yaşları nedeniyle lise hayatları bitmek zorundadır. Öğrencilerin arasında Ferit’in bir çocuğu bile olmuştur. Ferit, her şeyi birlikte atlattığı dostlarına bu konuda da güvenmektedir ve çocuğuna nasıl bakacağına bilmediği için çocuğunu okula getirir. Ancak Mahmut Hoca’nın çocuğu bulmaması gerekmektedir.

Kemal Sunal, Münir Özkul, Semra Özdamar, Adile Nasit gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Ertem Eğilmez oturuyor.

2. Tosun Paşa (IMDb: 9,0/10)

Osmanlı döneminde düşman aileler olarak geçinen Tellioğulları ve Seferoğulları, Yeşilvadi bölgesinde birbirleriyle rekabet halindedir. Bölgeyi ellerinde tutabilmek için üst düzey bir devlet memuru olan Daver Bey’in kızı Leyla’yı oğulları ile evlendirmek isterler. Daver Bey, kızı Leyla’yı Seferoğulları’nın oğluyla evlendirmeye karar verir. Tellioğulları ise bu durum karşısında evin uşağı Şaban’ı en sözü geçen paşa olan Tosun Paşa kılığına sokar. Ancak Şaban Leyla’ya aşık olur ve her şeyi mahveder.

Kemal Sunal, Müjde Ar, Adile Nasit, Sener Sen gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Kartal Tibet oturuyor.

1. Hababam Sınıfı (IMDb: 9,4/10)

Özel Çamlıca Lisesi’nde öğrenim gören birbirinden haylaz ve tembel öğrenci, lise hayatlarının her gününü farklı bir haylazlıkla geçirmektedir. Zekaları ve oyunlarıyla öğretmenlerini de kandırmayı başaran öğrenciler, okul düzeni ve eğitim sistemini de tongaya düşürmektedir. Ancak Hababam Sınıfı’nın haylazlıkları oldukça disiplin ve zeka bir adam olan Mahmut Hoca’nın okula gelişiyle birlikte duraksama dönemine girecektir.

Kemal Sunal, Münir Özkul, Halit Akçatepe, Tarik Akan gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Ertem Eğilmez oturuyor.

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like