Qian Hongyan’a daha 4 yaşındayken Çin’in Yunnan bölgesindeki evinin yakınlarında bir kamyon çarptı. Hayatta kaldı fakat ağır bir bedel ödedi; ailesinin ekonomik gücü rehabilitasyon merkezine ve protez bacaklara yetmediği için doktorlar bacaklarını kesmek zorunda kaldı. Büyük babası, Qian vücudunu içine koyabilsin diye eski bir basketbol topunu topunu kesti. Yürüyebilmesi için de demirden yapılmış ve tutma yeri olan iki tane destek buldu. Ve bunlarla Qian’a nasıl yürüyeceğini gösterdi.

qian-hongyan

2005 yılında basketbol topundan yapılmış yürüteciyle fotoğraflanan Qian, kendi bölgesinde küçük bir ünlü oldu. Ve “Basketbol Kızı” ismini kazandı. Daha sonra onun sıra dışı durumu uluslararası kitlelere ulaştı.

 

Yeni keşfedilmiş ünü ve bağışlar sayesinde ona protez bacaklar kazandıracak yer Pekin’e gidebildi.

qian-hongyan

2007 yılında engelli gençlere yönelik yüzme takımı olan South of the Cloud takımına katıldı. Başlarda başını suyun üstünde tutmak Qian’a zor gelse de Paralimpik Oyunları’nda yarışma isteği onun motive etti.

qian-hongyan

2009 yılında Ulusal Çin Paralimpik Oyunları yüzme müsabakasında yarışan Qian, şampiyon oldu. Daha sonra 100 metre kurbağalama yüzme müsabakasında altın madalya aldı.

qian-hongyan

Ve son olarak 2016 yılında 16 yaşındaki atletimiz kendisini Rio Paralimpik Oyunları’nda buldu. Ve bu onun için asla son değil, sürekli olarak oyunlara katılmayı planlıyor.

qian-hongyan

qian-hogyan

Qian’ın hikayesi ailesi ve sevenleri dışında engeli olan tüm insanlara ışık tuttu. Engelli olmanın başarı elde etmek için aşılmaz bir tabu olmadığını gösterdi.

qian-hongyan

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like