Marvel aktörü Anthony Mackie’nin başrolünde yer aldığı ve Kaptan Leo rolünü canlandırdığı bilim kurgu aksiyon filmi “Outside the Wire” izleyicilerin beğenisini topladı. Ocak 2021 ayı programı içinde olan ve çok konuşulan film şu anda Netflix Türkiye’de 2 numarada yer alıyor.

Mikael Håfström’ın yönetmen koltuğuna oturduğu “Outside the Wire” filmi 2036’da Doğu Avrupa’da Rusya ile Ukrayna arasında bir iç savaş sırasında gerçekleşiyor. ABD, barış gücü olarak görevlendirilir ancak ABD orduları 15 yıl içinde Gumps adlı robot askerler geliştirmiştir.

Bölgeler terörist Victor Koval’a (Game of Thrones’dan Pilou Asbæk) düşerken , Thomas Harp (Damson Idris) adlı bir drone pilotu ölümcül askeri bölgeye gönderilir ve bir kıyamet günü cihazı dedikleri cihazı bulmak için Kaptan Leo (Mackie) ile iş birliği yapmak zorundadır. Fakat Leo bir android subayıdır.

Leo’nun android yani bir robot subay olduğu bilgisi aslında hem özet hem de Netflix tanıtım kartında yazıyor, bu nedenle spoiler vermiş olmuyoruz. Bu bilgi gizli tutulsaydı, film belki de daha heyecanlı olabilirdi tabii.

Outside the Wire’ı diğer orta sınıf askeri filmlerden daha iyi yapan şey, herhangi bir ulusal şovenizmden uzak durmasıdır. Ne Rusya ne de Ukrayna ezici bir çoğunlukla iyi ya da kötü olarak çerçevelenmemiş.

Outside the Wire filmi hikayesi gereği biraz karmaşık gelebilir. İç savaşın arka planıyla drone savaşının ve yapay zekanın etiği, ırkçılık ve tüm bunlarla bireysel hesaplamalara uyma girişimleriyle olay örgüsü karmaşık ve kafa karıştırıcı hale gelebilir.

Kaptan Leo’nun bir robot olduğu düşünüldüğünde, çok daha gelişmiş bir asker olması gerekiyor ve bu nedenle filmde de bize bunun bize iyi bir şekilde gösterilmesi gerekiyor. Maalesef filmde sadece Mackie’nin savaşını hızlandırmışlar gibi görünüyor.

Leo’yu daha etkileyici kılacak özel veya farklı bir koreografi yok. Film savaş hakkında olduğu için silahlara çok dayanıyor ama maalesef bu da bir süre sonra biraz ezberci ve işitsel olarak monoton hale geliyor.

İşte Outside the Wire filminin fragmanı:

Bir yanıt yazın
You May Also Like