in

Oscar Ödüllü Film Müziği Bestecisi A. R. Rahman Hollywood’a Geri Dönüyor

“Slumdog Millionaire”in Oscar, BAFTA, Altın Küre ve Grammy ödüllü Hintli film müziği bestecisi A.R. Rahman, verdiği aradan sonra Hollywood projelerine geri dönmeye hazırlanıyor.

Rahman’ın annesi Kareema Begum sekiz yıldır rahatsızlık çektiği için ve Rahman ve ailesi, son zamanlarda onunla mümkün olduğunca Hindistan’da vakit geçirmeye karar verdiler. Besteci bu nedenle film projelerine ara vermişti. Anneleri maalesef Aralık ayında vefat etti.

Rahman, yaptığı bir röportajda “Ailemle birlikte vakit geçirmek beni Hindistan’da tutan şey oldu ve ayrıca stüdyomu da burada kurmak istedim” açıklamasında bulundu.

Rahman, “Bazı şeyler üzerinde çalışıyorum, ancak benim fiziksel olarak başka bir yerde bulunmama gerek yok, o yüzden uzaktan çalışabiliyorum” dedi. Besteci, sözleşmede buluan gizlilik nedeniyle şu anda üzerinde çalıştığı Hollywood projelerinin hiçbirini açıklayamadı.

Saygın Hintli film yapımcısı Mani Ratnam’ın filmi “Roja”nın (1992) film müziğiyle çıkış yapan Rahman, kısa süre önce film yapımcısının 2004 yapımı “Ayitha Ezhuthu” filminde popüler gençlik marşı “Dhakaa Laga Bukka”yı yeniden düzenledi.

Besteci, film yapımcısının rüya projesi Kalki Krishnamurthy’nin beş ciltlik epik romanı uyarlaması olan iki bölümlük tarihi drama filmi “Ponniyin Selvan” için Mani Ratnam ile tekrar bir araya geldi.  Film şu anda yapım aşamasında ve başrollerde Aishwarya Rai-Bachchan, Vikram ve Karthi yer almakta. Rahman, “Mani Ratnam ile çalıştığım her filmde hala aynı coşkuyla çalışıyoruz” dedi. Filmin ç zamanlarında geçtiği göz önüne alındığında ünlü besteci, dönem enstrümanlarını kullandı.

Rahman’ın müziklerini bestelediği bir diğer film ise Prithviraj Sukumaran’ın çölde hayatta kalmak için Suudi Arabistan’da keçi gütmek zorunda kalan Hintli bir göçmen işçi olarak rol aldığı “Aadu Jeevitham” adlı filmdir.

Rahman’ın senaryosunu yazdığı ve ortak yapımcılığını üstlendiği romantik müzikal filmi “99 Songs” Hintçe, Tamilce ve Telugu versiyonlarında hazır ve yayınlanmak için çıkış tarihi bekliyor. Rahman, “Geçen yıl ilginç şeyler oldu.  İnsanlar yeni filmler, yeni hikayeler görmek istiyorlar. Bu nedenle, bu filmin birçok gence hitap edeceğinden çok eminiz” dedi.

Rahman’ın ilk yönetmenlik denemesini yaptığı ve bir Hint sanal gerçeklik filmi olan  “Le Musk”ın yapımının iki hafta içinde tamamlanması bekleniyor.

Written by Aleyna Yiğit

Bir cevap yazın

Game of Thrones Yaratıcıları Netflix’te ‘The Overstory’ Adlı Romanın Uyarlamasını Yapacak

‘Parasite’ Yönetmeni Bong Joon Ho, 78. Venedik Film Festivali’nde Jüri Başkanı Olacak