Pek çok bilim kurgu filmine imza atmış Canterbury doğumlu aktör. Yakışıklılığıyla, sempatikliğiyle ve filmleriyle hepimizin gönünü (tabii en çok kadınların) kazanmış başarılı oyuncu Orlando Bloom’un en sevilen 15 filmini sizler için listeledik.

1. Elizabethtown (IMDB: 6,4)

Drew, şirketine bir milyar dolar kaybettirince başarısızlığı hazmedemez ve intihar etmeye karar verir. Bu sırada kız kardeşinden telefon gelir ve babalarının Elizabethtown’da vefat ettiğini öğrenir. Drew, Elizabethtown’a giderek babasının cenazesini almak durumundadır çünkü annesi zor durumda kalmıştır. Babasının cenazesini almak için bindiği uçakta hostes Claire Colburn ile tanışır ve hayata bakış açısı değişir. 

2005 yapımı filmin yönetmeni Cameron Crowe iken başrollerde Orlando Bloom’un yanı sıra Kirsten Dunst’u görüyoruz.

2. Pirates of Caribbean: The Curse of The Black Pearl – Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti (IMDB: 8)

Kaptan Jack Sparoow’un düşmanı Kaptan Barbossa, Siyah İnci’yi çalınca ve belediye başkanının kızı Elizabeth’i kaçırınca Jack, Elizabeth’in çocukluk arkadaşı Will Turner ile güçlerini birleştirir. Ancak bu gizemli madalyon hayalet gemiyi harete geçirerek gizemli incinin lanetini canlandıracaktır.

2003 yapımı film Karayip Korsanları serisinin ilk filmidir. Johnny Deep, Orlando Bloom, Keira Knightley, Geoffrey Rush gibi isimleri gördüğümüz filmin yönetmenliğini Gore Verbinski yapmıştır.

3. The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring – Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (IMDB: 8,8)

Orta Dünya topraklarına kandan başka hiçbir şey getirmeyen yüzüklerin sonuncusu, üretiminden yüz yıllar sonra ortaya çıkar. Yüzüklerin sonuncusunu amcası, Frodo’ya hediye eder. Büyücü Gandalf’tan bu yüzüğün nelere sebep olabileceğini öğrenen Frodo, yüzüğü yok etmek için Mordor’a götürmek zorundadır. Yüzüğü yok etmek için kendini feda etmeyi göze alan bir ekip kurulur. Orta Dünya’nın kaderi, bu ekibin elindedir.

2001 yapımı Yüzüklerin Efendisi serisinin ilk filmi olan filmini Peter Jackson yönetirken oyuncuları arasında Elijah Wood, Sean Astin ve lan McKellen gibi isimleri görüyoruz.

4. The Lord of the Rings: The Two Towers – Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (IMDB: 8,7)

Filmin ikincisinde ise Yüzük Kardeşliği bozulduktan sonra Yüzük Kardeşliği üyelerinin başına gelen zorluklar anlatılmaktadır. Filmin kahramanları Orta Dünya’da gruplar halinde en tehlikeli yerlerinde maceralar yaşarlar, yeni kavimler ve çoktan unutulmuş medeniyetlerle tanışırlar.

Serinin ikinci filmi olan 2002 yapımı İki Kule, birincisinin devamı şeklindedir. Yönetmen koltuğunda yine Peter Jackson otururken, oyuncu kadrosunda da aynı isimlere yer verildi.

5. The Lord of the Rings: The Return of the King – Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (IMDB: 8,9)

Kralın Dönüşü filminde kötü karakter Sauron’un orduları büyürken, Frodo ve arkadaşı Sam, yüzüğün lanetini önlemek için varmaya çalıştıkları Mordor’a adım adım yaklaşmaktadırlar. Düşman olan insan, elf ve cüce orduları yüzüğü yok etmek ve iyilik adına savaşmak için bir araya gelmişlerdir. Artık Orta Dünya’nın kaderi belli olmak üzeredir.

J.R.R. Tolkien’in üç kitaplık eserinden uyarlanan serinin son filmidir ve yönetmen koltuğunda yine Peter Jackson oturur.

6. Troy – Truva (IMDB: 7,2)

M.Ö 1250 yılında yani Bronz Çağı’nın sonlarında geçmektedir. Paris, Helen’i, kocası Menelaus’u terk etmesi ve kendisi ile birlikte Truva’ya gelmesi için ikna eder. Böylece Yunanların, 50.000 asker taşıyan 1000 Yunan gemisi ile asla yenilmeyen Truvalılar ile savaşı başlar. Ancak Hektor karşısında durmak zorunda kalırlar.

Wolfgang Petersen’in yönettiği ve Brad Pitt, Orlando Bloom ve Eric Bana gibi isimlerin yer aldığı film, 2004’te vizyona girmesine rağmen hala büyük bir hayran kitlesine sahip.

7. Kingdom of Heaven – Cennetin Krallığı (IMDB: 7,2)

Ailesini ve inancını kaybeden ve aslen demircilik yapan Ibelinli baba Godfrey, oğlu Balian’a şövalyeliği öğretir ve onu destansı bir yolculuğa çıkarır. Bu yolculukta bir prensese aşık olan Godfrey, Haçlılar’ın da kaderini belirleyecek kişi olacaktır.

Ridley Scoot’un yönettiği filmde Orlando Bloom’un yanı sıra Liam Neeson, Michael Sheen ve Jeremy Irons yer alıyor.

8. The Three Musketeers – Üç Silahşörler (IMDB: 5,8)

Fransa kralının sadık silahşörleri Atos, Porthos ve Aremis krala yapılması düzenlenen suikasti öğrenir ve yanlarına D’Artagnan’ı da alarak bir maceraya atılırlar. Ancak daha sonra tehlikede olan kişinin yalnızda Fransa kralı olmadığını fark ederler; tüm Avrupa tehlikededir. Kardinal Richelieu, yardımcılarıyla birlikte krallık tacını ele geçirip, ülkenin hâkimi olmak için bir plan kurmuştur. 

2011 yapımı film Alexandre Dumas’ın romanından sinemaya uyarlanan filmin yönetmenliğini Paul W.S. Anderson yapmıştır ve  başrollerinde Logan Lerman, Milla Jovovich, Ray Stevenson gibi isimler yer almaktadır.

9. The Hobbit: The Desolation of Smaug – Hobbit: Smaug’un Viranesi (IMDB: 7,9)

 Filmde Hobbit Bilbo Baggins, Ejderha Smaug’un hüküm sürdüğü Yalnız Dağ’a ulaşmak için 12 cüce ile yola çıkmıştır ve başlarından türlü maceralar geçer. Ejderha Smaug’un yıllardır hüküm sürdüğü Yalnız Dağ’a ve kayıp Erebor Cüce Krallığı’na ulaşmak için atıldıkları macerada başlarına yine akıl almaz belalar gelecektir. Ormanın girişinde Büyücü Gandalf’tan ayrılmak zorunda kalan ekibin başına bin bir türlü bela gelir. Ancak en büyük bela  şüphesiz ki ateşlerin efendisi Ejderha Smaug’dur.

Hobbit üçlemesinin ilk filminin devamı olan bu filmin yönetmeni de Yüzüklerin Efendisi filminin yönetmeni Peter Jackson’dır, filmde Martin Freeman, Richard Armitage ve lan McKellen gibi isimler yer alır.

10. The Hobbit: The Battle of the Five Armies- Hobbit: Beş Ordunun Savaşı (IMDB: 7,4)

Hobbit serisinin bu son filminde Hobbit Bilbo Baggins ve cücelerin macerası sona eriyor. Erebor’un hazinesine kavuşmak isteyen Bilbo ve cüceler Yalnız Dağ’a saldıran Sauron ile mücadele etmek zorundadır. Cüce, elf ve insanların önünde iki seçenek vardır: Ya birleşip birlikte savaşacaklar ya da hep beraber yok olacaklardır. Beş ordu toplanıp savaşa girmeye hazırlanırken Bilbo hem kendi hayatını, hem de arkadaşlarının hayatını kurtarmak için savaşmak zorunda kalacaktır.

11. Sympathy of Delicious – Delicious’un Yeteneği (IMDB: 5,8)

Tekerlekli sandalyede yaşam mücadelesi veren ‘Delicious’ Dean O’Dwyer (DJ), iyileşme inancı sayesinde bir mucizeye tanık olur. İnanmaya başladıktan sonra gizemli bir şekilde insanları iyileştirmeye başladığını ancak yalnızda kendi dışında diğer hastaları tedavi edebildiğini fark eder. Filmde Orlando Bloom, bir Rock grubunun solistini canlandırıyor.

Mark Ruffalo’nun yönettiği filmde Orlando Bloom’un yanı sıra yönetmen Mark Ruffalo’nun kendisi de oynamıştır.

12. Main Street – Ana Cadde (IMDB: 4,7)

Zor zamanlar geçiren halkın yaşadığı Kuzey Carolina’in kasabasına bir gün bir yabancı çıkagelerek buradaki insanların hayatlarını değiştirmeye başlar. Küçük  bir çevredeki komşuluk ilişkilerini ele alan film, dram ağırlıklı bir havaya sahip.

Orlando Bloom, Colin Firth, Ambe Tamblyn gibi isimlerin oynadığı 2010 yapımı filmi John Doyle yönetmiştir.

13. Romeo & Juliet (IMDB: 5,4)

Klasikler arasında yer alan Romeo ve Juliet’in 2014 uyarlaması, bildiğimiz Romeo ve Juliet hikayesinin modern bir uyarlaması gibi.  

Orlando Bloom ve Condola Rashad başrollerde yer alıyor, filmin yönetmenliğini ise Don Roy King yapmıştır.

14. Ned Kelly (IMDB: 6,5)

Kardeşi Dan ve iki yakın dostu ile birlikte bir araya gelerek çete kuran Ned Kelly, iki sene boyunca pek çok soygun gerçekleştirirler. Gerçekleştirdikleri bir banka soygunu esnasında kendilerini durdurmaya çalışan üç polis memurunu öldürdüklerinde işler değişir ve içlerinden birinin ihbarıyla tutuklanırlar ve durdurak bilmeyen soygunlar da bitmiş olur.

Gregor Jordan’ın yönettiği filmde Orlando Bloom, Heath Ledger ve Geoffrey Rush yer alıyor.

15. New York, I Love You – Seni Seviyorum New York (IMDB: 6,3)

Film, New York’un beş ayrı bölgesinde geçiyor ve evrensel aşk temasını işliyor.

Orlando Bloom, Natalie Portman, Rachel Bilson, Hayden Christensen ve Uğur Yücel gibi birçok ünlü ve başarılı ismin yer aldığı filmin yönetmen kadrosu da oldukça geniş: kadroda Mira Nair’den Fatih Akın’a 12 farklı yönetmen var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like