Öksürük, rahatsız edici bir sağlık sorunudur ve kişinin günlük yaşantısına da olumsuz etkileri vardır. Ancak yalnızca kişinin günlük yaşantısını değil, eğer geceleyin nüksetmiş ise kişinin uykusunu da olumsuz etkiler. Öksürük her ne kadar rahatsız edici olsa da doktora gitmeden de iyileştirilebilir. Öksürüğü tedavi ederken geleneksel, evinizde uygulayabileceğiniz kolay yöntemler de vardır.

1. Tuzlu su

Tuzlu su, bakteriyi öldürür ve bu yüzden de öksürük tedavisinde kullanılır. Öksürüğünüzü geçirmek için bir çay kaşığı tuzu bir bardak kaynar suyun içine dökün. Karışımı ağzına alın ve gargara yapın. Bu karışım bademcik iltihabı, soğuk algınlığı veya alerjiler yoluyla zarar görmüş boğazınızdaki ağrıyı azaltır. Karışımın etkisi birkaç saat içinde geçecektir ancak bu işlemi gün içinde birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

2. Buhar

Alerjiye ve bronşitlere bağlı kuru öksürük için en basit çözüm yollarından biri de buharı içine çekmedir. Yatmadan önce uygulanan buhar çekme işlemi genzi temizler ve sizi öksürükten kurtararak rahat bir uyku çekmenizi sağlar. Daha etkili olabilmesi için bazıları kaynayan suyun içine %100 doğal sıtma ağacı özlü yağlardan birkaç damla damlatır. Kaynamış suyun buharını 10-15 dakika içinize çekmeniz yeterlidir. Buharın üzerine doğru dururken başınızı bir havluyla kapatın ve buharla aranıza yüzünüzü yakmayacak şekilde bir mesafede durun. Bu yöntemi çocuklarda uygularken daha dikkatli olunuz.

3. Taze zencefil

Zencefil, iltihaplarla savaşmakta bir numaradır ve alerji veya enfeksiyon nedeniyle hava yollarınızda oluşan iltihabı temizlemek için kullanabilirsiniz. Zencefil özünden içecek yapmak için zencefilin kök sapını ve sapla eşit miktarda balı karıştırabilir ve doğal öksürük şurubu yapabilirsiniz. Öksürüğünüzü hafifletmek için birkaç yudum almanız yeterlidir.

4. Limon ve bal

Eğer geceleyin tutan öksürük sizin ve çevrenizdekilerin uykusunu mahvediyor ise üzülmeyin! Mutfağa gidin ve limonla balı karıştırarak öksürüğünüzü yatıştırın. Bu karışım size bütün gece boyunca rahat bir uyku çekmeniz için yeterli olacaktır. Küçük boy bir limonun suyu ile iki yemek kaşığı balı sıcak suyla karıştırın ve karışımı için. İhtiyacınız oldukça, birkaç kez bu karışımı yapıp içebilirsiniz.

5. Kuru zencefil ve karabiber

Kuru zencefil ve karabiber ikilisi Hintlilerin kullandığı, öksürük için geleneksel bir tedavi yöntemidir. Bu karışımdan dilinizin üzerine minicik bir parça koyacak olsanız bile uyaralım; karışımın tadı oldukça acı ve baharatlıdır. Yemesinin kolaylaşması için bazen akide şekerinin toz hali karışıma katılır. Akide şekeriniz yoksa ½ çay kaşığı doğal balı kaşığa döküp, kaşıktan yalayabilirsiniz.

6. Zerdeçallı süt

Çinliler ve Hintliler çok uzun yıllardır zerdeçalı tedaviler için kullanır. Zerdeçalın mikropları ve iltihabı öldürün bir etkisi vardır. Zerdeçallı süt yapmak için ise ½ çay kaşığı zerdeçal tozunu bir bardağa koyduğunuz sıcak süte karıştırın. Bu karışımı günde iki kez için.

7. Sarımsak

Ham sarımsak yemek boğaz tahrişi veya solunum iltihabı nedeniyle oluşan öksürüklerden kurtulmak için en kolay yoldur. Sarımsak, bakterilere karşı etkilidir ve hastalıklar için uzun yıllardır kullanılmaktadır. Bir diş sarımsağı ağzınıza atın ve suyunun çıkması için biraz ısırın. Bu sayede öksürüğünüzü kontrol altına alabilirsiniz.

8. Sıcak çorba

Soğuk algınlığı ve grip nedeniyle boğazınızda oluşan tahriş ve öksürüğe en iyi gelecek iki şey vardır: et suyu veya sıcak çorba. Bu rahatsızlıklar olduğunda genellikle tavuk çorbası yapılır, en yaygını o’dur. Ancak araştırmalar gösteriyor ki baharatlı çorbalar hastalıklar üzerinde soğan, sarımsak, zencefil ve karabiber gibi etkilidir.

9. Taze üzüm suyu

Göğüsten gelen hırıltılı öksürük için en iyi tedavi yöntemlerinden biri de bir çay kaşığı balla tatlandırılmış, taze sıkılmış siyah üzümdür.

10. Çörek otu yağı

Öksürüğünüzü azaltmak için bir veya yarım çay kaşığı soğuk basılmış çörek otu yağını bir veya yarım çay kaşığı balla karıştırın, karışımı günde iki kez için. Bu karışım grip, alerjiler, bademcik iltihabı, bronşit, astım, tüberküloz, soğuk algınlığı gibi nedenlerden oluşan öksürüklere iyi gelir.

 

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like