Dövüş filmleri en sevilen film türleri arasında yer alıyor. Bugün sizler için Netflix’te izleyebileceğiniz en iyi dövüş filmlerinden birkaçını bir araya getirdim. Listemizde heyecan ve maceranın hiç bitmediği, bol aksiyonlu filmler yer alıyor. Hadi gelin IMDB puanlarıyla birlikte filmlere bir göz atalım.

1.Rurouni Kenshin: The Final (2021)

Tür: Aksiyon/Macera

4 filmlik bir serinin son filmi olan Rurouni Kenshin: The Final, Kenshin Himura isimli emekli bir seri katilin hikayesini anlatıyor. Serinin bu filminde Kenshin’i geçmiş yaşamında işlemiş olduğu günahların, hatta kendi eşini bile öldürmesinin bedelini ödüyor. Eşinin erkek kardeşi Yukishiro Enshi, kız kardeşinin öcünü almak için Kenshin’in karşısına çıkınca, katilimizin huzurlu emekliliği sona eriyor. İkilinin film boyunca süren zarif dövüşleri, final sahnesinde seyir zevki dorukta bir dövüş sahnesiyle son buluyor. 

2. The Karate Kid (2010)

Tür: Dram/Aksiyon

1984 yılında çıkan Karate Kid filminin tadını, sonrasında çıkan hiçbir tekrar filmi veremese de 2010 yapımı bu versiyonun tadı da bir başka. Çubuklarla sinek yakalamak, Bananarama müziği gibi efsaneler anılarımızın arasında uzanıyor. 1994’te Pat Morita’nın Hilary Swank’ı eğitmeye çalışarak tekrar çekilmeye çalışılan seri, 2010’da Jackie Chan’in Jaden Smith ile denemesi çok daha başarılı oldu. Filmde, Dre’nin yeni bir şehre taşınmasıyla başına gelen zor durumlarda, kendini savunarak bu durumlarla baş etmesi işleniyor. Seride, Chan ve Smith’in Usta-Çırak ilişkisinin güzel şekillendiğini görebiliyoruz.

3. Revenger (2018)

Tür: Aksiyon

Revenge; John Wick, Old Boy ve diğer filmlerde gördüğümüze benzer bir şekilde, sevdiklerinin katledilmesinin ardından intikam yemini etmiş birinin hikayesini ele alıyor. Konusu temel anlamda böyle olan Revenge, bir Interpol ajanın eşinin ve kızının öldürülmesinin ardından ettiği intikam yeminiyle, bunu yapan örgütün neredeyse tüm üyelerini öldürüp, örgütün liderini ölümüne kovalamasından ibaret. Fakat bu kovalama esnasında tutuklanıp, yüksek güvenlikli bir adaya hapsedilmesinin ardından tam tüm umutlarını yitirecekken, hapishanede bu örgüt liderini bulmak öldürmek isteyen bir kadınla tanışır. Aksiyon, dram ve kara mizah ile yoğurulan bu film, izleyicisini pişman etmiyor.

4. Crouching Tiger, Hidden Dragon: Sword of Destiny (2016)

Tür: Aksiyon/Macera

Film, 2000 yılında çıkan birinci film gibi Oscar ödülüne layık olamasa da, seyircisine yaklaşık 2 saat sıkmadan izletmeyi başarabiliyor. Kadro seçimiyle birinci filmde yaşattığı tadı bu sefer de tutturabilen yönetmen Woo-Ping Yuen, dövüş sahnelerini üstün bir yetenekle yöneterek seyrine doyulmaz bir film ortaya koyuyor. E zaten biz de bu dövüş sahneleri için buradayız değil mi?

5. Ip Man (2008)

Tür: Aksiyon/Dram

Gerçek hayatta da kung-fu ustası olan Donnie Yen tarafından can bulan Ip Man serisi listemizin son ve seyircisi tarafından en çok sevilen serilerden biri olma özelliğini taşıyor. Bruce Lee’nin de ustası olan Ip Man, filmde ona ustalık yapmaya yoğunlaşmadan önceki Foshan şehrindeki yaşantısını ele alıyor. Japonya’nın Çin’i işgali sırasında yerli halka kendilerini savunmayı öğreten Ip Man, hoşgörüsü ve üstün yeteneğiyle halkın sevgisini ve saygısını kazanıyor. Anlatılanlar Ip Man’in başından geçenleri birebir doğrulukla anlatmasa da, Donnie Yen Ip Man’i seyirciye sunmada oldukça başarılı bir performans sergiliyor.

 

Bir yanıt yazın
You May Also Like