Meksikalı film yapımcısı Yulene Olaizola’nın 77. Venedik Festivali’nde iki ödül kazanan beşinci filmi “Trajik Orman” (“Selva Tragica”) 9 Haziran’da Netflix’te yayınlanacak.

Meksikalı romancı-diplomat Rafael Bernal’ın “Caribal: El Infierno Verde” romanından esinlenerek uyarlanan “Trajik Orman” adlı fikm, 1920 yılında Meksika ile Belize arasındaki sınırda geçiyor. Burada, Meksikalı sakız işçilerinden oluşan bir grup, ilk filminde yerel aktör Indira Rubie Adrewin’in canlandırdığı, kaçak gizemli bir Belizean kadınla karşılaşıyor. Onun dilsiz varlığı aynı ölçüde hem gerilimi hem de arzuyu uyandırır. Onların haberi olmadan, ormandaki şüphesiz adamları avlayan efsanevi Maya baştan çıkarıcı Xtabay ile yüzleşirler.

Filmin yönetmeni Olaizola, “Orman, hazinelerini çalmaya çalışan adamlar tarafından taciz edilen yaşayan bir varlıktır; ama zehirli bitkiler, sivrisinek sürüleri, vahşi hayvanlar ve gizemli yaratıkların büyüsüyle farklı şekillerde intikam alıyor” dedi.

Netflix’in resmi özeti ise şöyle:

Görücü usulü evlilikten kaçan bir kadın, Maya ormanının derinliklerine sığınır. Bu el değmemiş doğada insan ile doğaüstü varlıklar iç içe geçmektedir. 

Cesur film yapımcılığı ile tanınan Olaizola, Meksika-Belize sınırında sakız yapımı ve ülkenin büyüleyici efsaneleri konusunda araştırma yapmak için yaklaşık dört ay geçirdi. “Trajik Orman”, yönetmenin bugüne kadarki en iddialı projesi olarak biliniyor.

Büyükannesinin misafirhanesinde yaşayan bir seri katil hakkındaki çok ödüllü ilk uzun metrajlı belgesel filmi “Shakespeare And Victor Hugo’s Intimacies” ile tanınan Olaizola, “Quintana Roo’nun güneyindeki bölgede elimizden geldiğince derinlere inerek çekim yaptık” dedi. Ünlü yönetmen, belgesel film yapımcılığının disiplinlerini, kurgu çalışmalarıyla harmanlamaya devam ediyor.

Yönetmenin profesyonel olmayan oyuncularla çalışma tutkusu bulunuyor. Birkaç profesyonel oyuncu haricinde, profesyonel olmayan oyuncu kadrosunun geri kalanı karakterleri kendilerinin oynadığını söyledi.

Olaizola şu anda uzun süredir birlikte çalıştığı eşi ve “Trajik Orman” ortak yazarı Ruben Imaz ile ilk kurgu serisini geliştiriyor.

“Trajik Orman”, Fransa ve Kolombiya ile ortak bir yapımdır ve Cinemas du Monde-CNC, Cannes Festivali’nin Cinéfondation L’Atelier atölyesi ve ARRI Destek Programı tarafından desteklenmektedir.

Projede Varios Lobos’tan Imaz, Olaizola ve Pablo Zimbron Alva yapımcı olarak görev yaptı.

 

İşte Trajik Orman filminin fragmanı:

Bir cevap yazın
You May Also Like