Netflix, TV kanalı mantığıyla lineer yayın yapacak olan yeni Netflix Direct modunu test etmek için Fransa’yı seçti.

Popüler film ve dizi izleme platformu olan Netflix’in abonelerine sunduğu birçok özelliği var. En iyilerinden birisi ise kullanıcıların platform üzerinden herhangi bir zamanda ne izlemek istediklerini seçmelerine izin vermesi. Bununla birlikte, ne izleyeceğini bilemeyen ve ne izlesem diye saatler harcayan kullanıcılar da bulunuyor elbette. İşte Netflix bu durumu yaşayan kişiler için Direct adı verilen lineer moda sahip yeni kanalını Fransa’da test etmeye başladı.

Direct’i kullanmaya başladıktan sonra, platform size tıpkı normal bir TV kanalı gibi 24 saat boyunca yayında neler olduğunu gösterecek. İzleyeceğiniz şovlar, en çok hangi türü izlediğinize göre değil, platformda nelerin popüler olduğuna göre kategorize edilecek.

Yalnızca abonelerin kullanımına açık olan Direct adlı doğrusal kanal, yayın hizmetinde bulunan Fransız, uluslararası ve ABD uzun metrajlı filmleri ve dizilerini yayınlayacak. Netflix, web sitesinde, Fransa’daki geleneksel TV tüketiminin yaygınlığı nedeniyle ilk doğrusal kanalını test etmek için Fransa’yı seçtiğini söyledi.

“Birçok izleyici ne izleyeceğini seçmekten kaçınır”

Netflix, Direct özelliğini 5 Kasım’da kullanıma açtı. Aralık ayı başında ise Fransa’da daha geniş bir kitle tarafından kullanılabileceği söylendi. Deadline’ın paylaştığı görsele göre Netflix’in yeni özelliğinin bu şekilde görünmesi bekleniyor:

netflix direct
Netflix Direct

İzleyicilerin aylık abonelik ücreti ödeyerek kullanabildikleri bir model olan SVOD’un Avrupa pazarında önemli bir yayın devidir ve Fransa’da yaklaşık 9 milyon abonesinin olduğuna inanılıyor. Netflix’in de Fransa’nın en büyük pazarlarından biri olduğunu düşünürsek, Direct özelliğini orada test etmesi kulağa mantıklı geliyor.

Netflix, İlham alamıyorsanız veya Netflix’i ilk kez kullanıyorsanız, belirli bir başlık seçmek zorunda kalmadan kendinizi kaptırabilir ve Netflix kataloğunun çeşitliliğine şaşırabilirsiniz” diye yazdı.

Mesele şu ki, Netflix Direct, en azından şimdilik uygulama üzerinden kullanılamayacak. Bu nedenle yalnızca kullanıcının web sürümünde mevcut olacak. İlerleyen zamanlarda ise uygulama üzerinden kullanılması söz konusu olabilir. Ek olarak, Netflix, Direct’in diğer pazarlarda veya farklı bölgelerdeki kullanıcılar için kullanılabilecek olup olmayacağı konusunda ise henüz bir şey söylemedi.

 

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like