Şüphesiz ki yılın en büyük sürprizlerinden biri, Netflix’in şimdiye kadar en çok izlenen dizisi olduğunu söylediği  The Queen’s Gambit isimli mini dizisi oldu. Ve şimdi izleyiciler, heyecan verici dizinin yeni yayınlanan 14 dakikalık bir belgeselde nasıl yapıldığına daha yakından bakabilecekler.

Netflix, yedi bölümlük drama dizisinin yaratılmasına ve uygulanmasına odaklanan bu belgeseli çevrimiçi olarak yayınladı. Mini dizinin tüm bölümlerini yazan ve yöneten Scott Frank, Walter Tevis’in kitabını başlangıçta bir sinema filmi olarak uyarlamaya çalıştığını belirterek, bunu yapmak için uzun bir yolculuğa çıktığını anlatıyor. Ancak, Western Netflix sınırlı dizisi Godless’ın başarısından sonra Frank, bir sonraki adımda ne yapacağını bulmaya ve adapte olmaya çalışıyordu ve bunun sonucunda bu mini dizi formatıdaki The Queen’s Gambit adlı dizisini çıkardı.

Frank, The Queen’s Gambit hakkında kendisine çekici gelen şeyin “oyunla ilgili değil, dahi olmanın bedeli ile ilgili” bir hikaye olması olduğunu söylüyor. Bu kısa belgeselde, Frank ve başarılı oyuncu Anya Taylor-Joy, Beth Harmon’un yolculuğuna yaklaşımlarının perde arkasını çekiyor, Beth’in hikayesindeki belirli dönüm noktalarını anlatıyor ve dizinin mükemmel sinematografi, kostümler ve prodüksiyon tasarımı hakkında konuşuyorlar.

Frank, hikayeyi anlatmak için iki saatlik film çekmek yerine yedi saat olarak mini dizi şeklinde uyarlamanın nasıl geliştiğinden bahsederken, “Sanırım mini dizilerin daha öne çıkmasının nedeni bu, çünkü bu sayede izleyiciler zengin ve karmaşık hikayeleri keşfedebiliyorlar” dedi. Taylor-Joy, Frank’in düşüncelerini yineleyerek, “Beth ile bu şekilde vakit geçirme fırsatına sahip olmak ve sadece tüm zaferleri görmekle kalmayıp aynı zamanda tüm zorlu çalışmaları ve zafer kazanmak için gereken tüm fedakarlıkları görmek güzel” dedi.

Mini dizinin hayranları için gerçekten mükemmel bir belgesel yapmışlar. Ayrıca diziyi izlemek isteyip de zaman bulamayan kişiler için de fikir sahibi olmaları açısından oldukça iyi. Netflix’te en çok izlenen dizilerden biri olan The Queen’s Gambit’i eğer hala izlemediyseniz, izlenecekler listenize eklediğinizden emin olun.

İşte Netflix tarafından yayınlanan The Queen’s Gambit belgeseli:

Bir cevap yazın
You May Also Like