Gürcü satranç ustası, yayın devini kendisini karalamakla suçladı.

Netflix, popüler dizisi The Queen’s Gambit’in Gürcü satranç ustası Nona Gaprindashvili’yi yanlış tanıtmakla suçlanmasının ardından 5 milyon dolarlık hakaret davasıyla karşı karşıya.

80 yaşındaki satranç oyuncusu, gösteride kendisi hakkında gerçeğe aykırı olduğu iddia edilen bir ifadeyi duyduktan sonra geçen yıl Eylül ayında dava açmıştı.

Beth’in (Anya Taylor-Joy) maçlarından birinde bir yorumcu şöyle diyor: “Onun [Elizabeth Harmon] hakkındaki tek olağandışı şey, gerçekten, onun cinsiyeti. Ve bu bile Rusya’da benzersiz değil. Nona Gaprindashvili var ama o kadın dünya şampiyonu ve erkeklerle hiç karşılaşmadı.”

Gaprindashvili’nin avukatları, onun satranç kariyeri boyunca aslında birden fazla erkeğe karşı oynadığını ve 1968’de (o sahne geçtiğinde) neredeyse 60 erkekle çoktan karşılaştığını belirtiyor. Gaprindashvili, satrançta Grandmaster olarak adlandırılan ilk kadın oldu.

Avukatları, iddia edilen yanlış beyanın “son derece cinsiyetçi ve küçük düşürücü”, “yıkıcı bir yalan” olduğunu ve “dünya çapında milyonlarca izleyicinin önünde onun en önemli kariyer başarılarından birini yanlış temsil ettiğini” ekledi.

Davada, dizideki karakterin Rus olarak tasvir edildiği oysa gerçekte Gürcü olduğu da belirtildi.

Netflix İddiaları Reddediyor

Netflix daha önce dizinin bir kurgu olduğunu ve dizinin yaratıcılarının sanatsal lisans korumasına sahip olması gerektiğini savunarak davanın düşürülmesini talep etmişti. Netflix ayrıca, Gaprindashvili’ye yapılan göndermenin onu küçümsemek olmadığını belirterek dizinin ayrıntıları doğrulamak için iki satranç uzmanı ile çalıştıklarını savundu.

Ancak Variety’nin haberine göre; bildirilen kararda ABD Bölge Yargıcı Virginia A Phillips, Gaprindashvili’nin argümanının makul olduğuna karar verdi ve gerçek insanlara iftira atılması halinde kurgu eserlerin iftiradan muaf olmadığına dikkat çekti.

2021’de 11 Emmy ödülü kazanan The Queen’s Gambit, Walter Tevis’in 1983 tarihli romanından uyarlandı. Dizi, Anya Taylor-Joy’un canlandırdığı, 1960’larda rekabetçi satranç saflarında yükselen Amerikalı Beth Harmon’u anlatıyor.

Bir cevap yazın
You May Also Like