Hop oturtup hop kaldıracak, kimi sahnelerde oldukça rahatsız edecek psikolojik gerilim filmlerini izlemeyi bırakmak isteseniz de bırakamıyor musunuz? Tıpkı çekirdek gibi olan bu tarz filmler başlanınca sona kadar gelmeden bırakılamayan türden. Eğer siz de bu batağa düştüyseniz ve Netflix üzerinden izleyeceğiniz psikolojik gerilim filmleri arıyorsanız listeye göz atabilirsiniz.

15. Fargo (IMDb: 8,1/10)

Bir sahtekar olan Jerry Lundegaard’ın acilen borçlarını ödemesi gerekmektedir. Sahtekarlık ruhunda olduğu için kendini kurtarmak için her şeyi kullanabilecek bir karaktere sahiptir. Karısının babası zengin fakat sahtekar Jerry’e para verecek biri değildir. Jerry’nin aklına kötü de olsa bir fikir gelir. Karısını kaçırarak karısının babasından fidye istemek üzere iki adam kiralar. Lakin olaylar planladığı gibi işlemez.

Oyuncu kadrosunda William H. Macy, Frances McDormand, Steve Buscemi gibi isimlerin yer aldığı film polisiye, dram ve gerilim temalı.

14. American Psycho – Amerikan Sapığı (IMDb: 7,6/10)

Aileden zengin bir adam olan Patrick Bateman, yakışıklılığı sayesinde hem sosyal yaşamında hem de iş yaşamında oldukça avantajlıdır. Sıradan bir hayata sahipmiş gibi görünen Bateman’ın aslında karanlık bir tarafı da vardır. Bateman, insanları sebepsiz yere öldürmekten hoşlanan ve öldürdüğü insanların vücutlarından hatıra olarak aldığı parçaları evinde saklayan bir akıl hastasıdır.

2001’de vizyona giren filmin oyuncu kadrosunda Christian Bale, Jared Leto, Willem Dafeo gibi isimler yer alırken, yönetmen koltuğunda ise Mary Harron oturuyor.

13. Fight Club – Dövüş Kulübü (IMDb: 8,8/10)

Sıradan bir sigorta memuru olan Jack, uykusuzluk hastalığı için terapi grubuna gitmektedir. Tanıştığı Tyler, onu Dövüş Kulübü ile tanıştırır. Bu kulübün ilk kuralı “Asla Dövüş Kulübü hakkında konuşma” Bu arada Tyler, Jack’in ulaşmak istediği tüm hedeflere ulaşmış biridir.

1999 yılında vizyona giren ve sinema tarihi için efsaneleşmiş filmlerden biri olan Dövüş Kulübü’nün oyuncu kadrosunda Brad Pitt, Edward Norton, Helena Bonham Carter gibi isimler yer alıyor.

12. Se7en – Yedi (IMDb: 8,6/10)

Film, Hıristiyanlık’ın 7 günahını işleyenleri kendine has yöntemlerle katleden bir seri katil ve peşine düşen iki dedektifin hikayesi anlatılıyor. Katil zanlısı kibir, açgözlülük, şehvet düşkünlüğü, kıskançlık, oburluk, yıkıcılık ve tembellik olan bu yedi günahı işleyenler arasından seçtiği kurbanlarını kendi yöntemlerine göre öldürüyor.

Brad Pitt’in canlandırdığı Mills karakteri için önce Sylvester Stallone’a teklif götürülmüş, Stallone teklifi reddetmiş, sonrasında ise rolü reddetmenin bir hata olduğunu itiraf etmiştir. David Fincher’in yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Brad Pitt ve Morgan Freeman başrolleri paylaşıyor.

11. The Invitation – Davet (IMDb: 6,7/10)

Eski karınızın düzenliği bir akşam yemeğine katılmak işleri ne kadar sarpa sarabilir ki? Will de bu düşünce ile eski karısının düzenlediği akşam yemeğine katılır. Ancak güzel başlayan yemek ilerleyen saatlerde bir günah çıkarma seansına döner ve yemek sırasında eski yaralar açılarak yeni sorunların yaşanmasına neden olur.
Logan Marshall-Green, Tammy Blanchard, Emayatzy Corinealdi gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Karyn Kusama oturuyor.

10. Gone Girl – Kayıp Kız (IMDb: 8,1/10)

Evlilik müessesesinin zarar görmesi oldukça sıradan bir olaydır, her evlilikte olabilecek bir problemdir. Eğer ki eşiniz bir anda ortadan kaybolmuşsa işte işler o zaman değişir… Evliliği pek yolunda gitmeyen Nick, her gün yaptığı gibi eve geldiğinde eşinin ortalarda olmadığını fark eder. Polisin de baskısı ile gerçekler bir bir ortaya çıkmaya başlar.

Gillian Flynn’ın kitabından uyarlanan filmde Ben Affleck, Rosamund Pike, Neil Patrick Harris gibi isimler yer alırken yönetmen koltuğunda ise David Fincher oturuyor.

9. The Captive – Kayıp Çocuk (IMDb: 5,9/10)

Kızlarının kaçırılması ile evlilikleri çıkmaza giren çift, ayrılmaya karar verir. Sekiz yıl önce gerçekleşen bu ayrılıktan sonra çift, bir anda kızlarını kaçıran kişiden kızlarının hala yaşadığına dair gizemli ipuçları almaya başlayınca ipuçlarının peşine düşerler.

Ryan Reynolds, Scott Speedman, Rosario Dawson gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda ise Atom Egoyan oturuyor.

8. Prisoners – Tutsak (IMDb: 8,1/10)

Adaletin devlet yoluyla sağlanmadığını gören marangoz Keller Dover, işe kendi el atmaya karar verir. 6 yaşındaki kızının kaçırılması olayının ardından soruşturma başlatılsa da oldukça yavaş ilerliyordur ve Dover’ın suçluyu tek başına bulmaktan başka çaresi kalmamıştır.
Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal, Viola Davis gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Denis Villeneuve oturuyor.

7. Get Out – Kapan (IMDb: 7,7/10)

Chris siyahi bir gençtir, kız arkadaşı ise beyaz bir aileye sahiptir. Chris, kız arkadaşının ailesi ile tanışmak için ebeveynlerinin şehir dışında yer alan evlerine gidecektir. Evlerine gittiğinde aile ona oldukça iyi davranmasına rağmen Chris’in içinde kötü bir his vardır.
Daniel Kaluuya, Allison Williams, Catherine Keener gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Jordan Peele oturuyor.

6. Bird Box (IMDb: 6,6/10)

Filmde bir kadın ve çocuklarının hayatta kalmak için gözlerini bağlayarak güvenli bölgeye doğru yapacakları yolculuk işleniyor. Milyonları intihara sürükleyen bir salgının yayılması ile hayatta kalmayı başaran Malorie ve çocukları, artık daha güvenli bir bölgeye doğru gitmek zorundadır.

Josh Malerman’ın aynı isimli romanından sinemaya uyarlanan filmde Sandra Bullock, Trevante Rhodes, Sarah Paulson gibi isimlerin yer alırken, filmin yönetmen koltuğunda ise Susanne Bier oturuyor.

5. Hush – Sessiz (IMDb: 6,6/10)

Sağır bir yazar, hayatını daha sakin bir şekilde devam ettirmek ve yazılarına yoğunlaşabilmek için ormanlık alanda yaşamaya başlar. Güzel yazar, bir gün penceresinden gördüğü maskeli katile karşı soğukkanlılığını koruyarak ve sessizlik içinde kendini savunmalı ve yaşamı için savaşmak zorundadır.
John Gallagher Jr., Kate Siegel, Michael Trucco gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Mike Flanagan oturuyor.

4. The Open House – Açık Ev (IMDb: 3,3/10)

Bir anne ve oğlu, vahşetin ortasına düştüklerinin farkında değildir. Yaşadıkları trajik bir olay sonrası akrabalarının boş evlerine taşınan anne ve oğlunu bu dağ evinde bekleyen şeyler pek de hoş şeyler değildir. Anne ve oğlu bu dağ evinde açıklanamayan güçler ile karşı karşıyadır.

Dylan Minnette, Piercey Dalton, Patricia Bethune gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Matt Angel ve Suzanne Coote oturuyor.

2. I Am Mother (IMDb: 6,8/10)

Bir robot tarafından döllenme ile dünyaya gelen genç bir kızın bütün dünyası içinde bulunduğu alan ve doğduğundan beri yanında olan annesi olarak gördüğü robottur. Genç kız dışarıyı her ne kadar merak etse de annesi olan robotun onu dışarısının ne kadar tehlikeli olduğundan ve insan soyunun da tükendiğinden bahsetmesinden dolayı dışarıya çıkmak konusunda korkmaktadır. Ancak bir gün genç kızın yaşadığı alana bir insan gelir ve genç kız bildiği tüm doğruların aslında yalan olabileceği gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kalır.
Clara Rugaard, Rose Byrne, Hilary Swank gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Grant Sputore oturuyor.

1. The Roommate – Oda Arkadaşı (IMDb: 4,9/10)

Üniversiteye yeni gelen Sara, kampüs hayatına ve getirdiklerine alışmaya çalışmaktadır. Bu sırada oda arkadaşı Rebecca’yı da yavaş yavaş tanımaya çalışan Sara, beraber vakit geçirmeye başladıkça oda arkadaşı Rebecca’ın ona karşı bir takıntı geliştirdiğini fark eder.
Leighton Meester, Minka Kelly, Cam Gigandet gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Christian E. Christiansen oturuyor.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like