Stetson kovboy şapkaları, at sırtındaki silahşörler, çetin bir çöl manzarasında dörtnala koşan adamlar… Western, hala evrensel bir şeyden yararlanan, her yerdeki kanun adamlarının ve kanun kaçaklarının kalbindeki iyiyi, kötüyü ve çirkinliği yakalayan Amerikan kültürünün sevilen bir unsurudur. Ve işin iyi tarafı şu ki, en iyi kovboy filmlerinin çoğu Netflix’te yer alıyor.

Amerikan sınırına karşı düzenlenen klasiklerden sizi başka ülkelerin sınırlarına götürecek olan ve şu anda izleyebileceğiniz Netflix’teki en iyi Western filmlerini bu yazımızda listeledik. O zaman hadi gelin beraber göz atalım.

 

Vahşiler (2017)

Yıl 1892’dir ve on yıllarca süren acımasız çatışmalardan sonra, Kaptan Joseph Blocker’a (Christian Bale) son görevi verilir: Cheyenne savaş şefi Yellow Shak (Wes Studi) ve ailesine Montana’daki evlerine kadar eşlik etmek. Bu film, sömürgeleştirilen ve sömürgecilerin yaşadığı savaşın dehşeti ve travması hakkında bir hikayedir.

 

Zincirsiz (2012)

Zincirsiz, ünlü yönetmen Quentin Tarantino’nun yönettiği ilk Western filmidir, ancak sonuncusu değildir. ABD İç Savaşı’ndan sadece birkaç yıl önce gerçekleşir. Jamie Foxx, baş karakter Django’yu oynuyor. Filmin başında köleleştirilmiş ve karısından ayrılmıştır. Teksas’ta, Christoph Waltz’ın canlandırdığı bir ödül avcısı olan Dr. King Schultz’dan yardım alır. Django’yu serbest bırakır ve birlikte bir ödül avı takımı olurlar.

Django ve Schultz, Django’nun karısını kendi plantasyonundan ve Leonardo DiCaprio’nun oynadığı sahibinden kurtarmak için bir kez daha bir araya gelir. Tarantino’nun tüm filmlerinde olduğu gibi işler hızla şiddetlenir.

 

The Ballad of Buster Scruggs (2018)

The Ballad of Buster Scruggs, Netflix’e tuhaf bir Vahşi Batı’nın altı kısa öyküsünü getiriyor. Coen kardeşlerin bir çalışması olan bu projede, adında yer alan Buster Scruggs (Tim Blake Nelson) filmde belki 20 dakika görünüyor. Farklı hikayelerin kendine özgü güçlü yanları var ama hepsinde Coen kardeşlerin karakteristik tonu bulunuyor.

 

Godless (2017)

İntikam arayışında olan Frank Griffin ve çetesi, Roy Goode’u ortadan kaldırmaya çalışır. Bu adam, çoğu erkeği öldüren bir maden felaketi nedeniyle çoğunlukla kadınların yaşadığı batı kasabası La Belle’ye sığınmak ister. Tüm kasaba sakinleri hem kasabayı hem de Roy Goode’u bu haydutlardan korumak için bir araya gelir.

The Ridiculous 6 (2015)

Western filmleri genellikle şiddetli, hüzünlü, romantik ve genel olarak çok ciddi filmlerdir. The Ridiculous 6 gibi bir filmle bu duygulara ara verip biraz gülmek güzel. The Ridiculous 6, Tommy “White Knife” Dunson Stockburn (Adam Sandler) ve onun beş üvey erkek kardeşini konu alıyor. Birbirlerinden tamamen farklı olan kardeşler babalarını aramaya devam ederler.

 

The Hateful Eight (2015)

The Hateful Eight aslında Quentin Tarantino’nun 2012 filmi Django Unchained’in devamı olarak planlanmıştı ancak Tarantino, senaryo 2014’ün başlarında sızdırıldıktan sonra filmi yapma fikrinden neredeyse vazgeçti. Sonrasında Tarantino fikrini değiştirdi ve filmi beyaz perdeye taşımaya karar verdi. Django devamı olmayan The Hateful Eight, bir kar fırtınası sırasında bir mola yerinde sığınan sekiz yabancıyla ilgili bağımsız bir hikayedir. Filmin müziği için Tarantino, filmin müziklerini yapması için efsanevi besteci Ennio Morricone’yi getirdi ve bu ona Akademi Ödülü kazandırdı.

 

İz Peşinde (2010)

Tom Chaney (Josh Brolin) adlı bir kanun kaçağı babasını öldürdükten sonra, 14 yaşındaki atılgan çiftlik kızı Mattie Ross (Hailee Steinfeld), Chaney’yi bulmasına ve babasının intikamını almasına yardım etmesi için ayyaş, tetikte mutlu bir kanun adamı olan Rooster Cogburn’u (Jeff Bridges) tutar. Çatışan ikili, arayışlarında yalnız değillerdir, çünkü LaBoeuf (Matt Damon) adlı Texas Ranger da kendi nedenleriyle Chaney’yi takip eder. Bu üçlü, Eski Batı adaletini dağıtmak için düşman bölgeye girer.

Bir cevap yazın
You May Also Like