Bazen bir filmden fazlasını istersiniz, ancak aynı zamanda birkaç mevsim devam edebilecek bir diziye bağlı kalmak istemezsiniz. Mini dizi işte burada devreye giriyor.

Mini diziler, hikayelerin bir filmde olduğundan daha derinlemesine keşfedilmesine olanak tanır. Ancak sınırlı zaman çerçevesi, hikayelerin planlandığı ve bağlanacağı anlamına gelir ve en sevdiğiniz karakterlerin, sadece yeni hikayeler açmak için kendi kişiliklerine tamamen aykırı bir şey yaptığını asla görmezsiniz.

Ve işte şu anda Netflix’te izlenebilecek en harika mini dizilerden on tanesi.

Alias Grace

Bir Margaret Atwood romanına dayanan bu dizi, Thomas Kinnear ve kahyası Nancy’nin 1934 cinayetlerinin kurgusal bir yeniden anlatımıdır. Grace adında bir adam ve bir kadın cinayetlerden mahkum edilmiştir, ancak bu süreçte rol oynayan birçok güç vardır.

Black Earth Rising

Michaela Coel’in yer aldığı gerilim dizisi, Ruanda Soykırımından kurtarıldıktan sonra Londra’da yaşayan genç bir kadın hakkındadır. Ama hayatını inşa ederken, aynı zamanda köklerini bulması gerekmektedir ve bu nedenle karanlık geçmişinin gerçeğini keşfetmeye karar veriyor. Ayrıca her zaman mükemmel olan John Goodman’ın başrolde.

Jonathan Strange and Mr Norrell

Mükemmel romandan uyarlanan bu mini dizi, bizi 19. yüzyılın başlarına götürüyor, sihrin sıradan olmasa da nadir olmadığı bir dünyaya. Siyasette ve savaşta gidişatın değiştirilmesi için sihir kullanılıyor. Ama ödenecek olan bedel nedir? İki rakip büyücüyü, iktidar için yarışan düşmanları izliyoruz.

Manhunt: Unabomber

Standart mini dizinizden biraz daha uzun olsa da bu bağımsız dizi, FBI’ın Unabomber için yaptığı avın hikayesini anlatıyor. Oldukça sempatik bir bakış açısıyla insanın kendi motivasyonlarına dalıyor ve aynı zamanda, tarihteki en pahalı insan avının da FBI’ın geleceğini nasıl şekillendirdiğine bakıyor.

Safe

Michael C.Hall, bu İngiliz set dramasında, eşinin ölümünün ardından hayatını bir arada tutmaya çalışan bir baba ve cerrah olarak rol alıyor. İki kızından biri bir partide kaybolduğunda, onu bulmak için bir göreve çıkar. Yol boyunca kendisine en yakın olan kişiler hakkında birçok sır öğrenir ve bu da karısının ölümü hakkında inandıkları şeyleri sorgulamaya başlar.

Self-Made

Octavia Spencer’ın oynadığı her şey izlemeye değer. Bu mini dizide onun başka bir güçlü karaktere büründüğünü görüyoruz. Gerçek hayattaki saç bakım girişimcisi CJ Walker, kendi kendine milyoner olan ilk Amerikalı anlatılmaktadır.

The Spy

Sacha Baron Cohen, Suriye’de gizli görevde bulunan Mossad-İsrailli casus Eli Cohen’in rolünü üstlenirken ciddi oyunculuk becerilerini sergiliyor. 1960’larda yeni Suriye hükümetine nasıl sızdığını ve hatta İsrail ile Suriye arasındaki 1967 Altı Gün Savaşı’ndan önce Savunma Bakan Yardımcısı rütbesine nasıl yükseldiğini görüyoruz.

Unbelievable

Gerçek bir hikayeye dayanan mini dizide, genç bir kız tecavüze uğradığını bildirir ancak polis ona inanmaz ve suçlu bulur. Ancak iki dedektif, bir dizi bu vakayı çözmek için bir araya geliyor ve bu da genç kızın vakasına oldukça benziyor. Gerçek nedir ve kanıt birinin sözü olduğunda kime inanacağınıza nasıl karar verirsiniz?

The Valhalla Murders

İskandinav kara parçasını kim sevmez ki? İzlanda’da ki bir polis, devlet tarafından işletilen bir erkek çocuk kurumundaki zorlu bir cinayeti soruşturmaya yardım etmek için memleketine döner. Soruşturma, kurumun, kasabanın ve kendi ailesinin karanlık geçmişini ve mevcut bir tehdidi durdurma yarışını ortaya çıkarır.

When They See Us

Bu üzücü mini dizi, Central Park’ta dövülen ve tecavüze uğramış bir kadına suç nedeniyle hapse atılan ve medya tarafından canavara dönüşen dört siyahi genç çocuğun gerçek hikayesini anlatmaktadır. Dizi, adalet bozukluğunun ayrıntılarını araştırmaktadır.

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like