Yunan mitolojisinde oldukça çekici bir şey var. Bu mitoloji, hayali fantezi unsurlarını dinin samimiyetiyle birleştirir. İnsanların canavarlarla bir arada yaşadığı en yüksek düzenin büyülü gerçekçiliğidir. Tanrıların kendileri de insanlar kadar kusurluydu, bu da onları beklenmedik bir şekilde ilişkilendirilebilir kılıyordu. Kibirli ve intikamcıydılar, karmaşık dramayı davet ediyorlardı.

Dahası, medeniyetin kendisi de derinden ilgi çekiciydi. Politikaları ve gelenekleri, özellikle çok uzak olmadığımız eşsiz, büyüleyici tarih parçalarıdır. Bu türdeki birçok film ve dizinin de kanıtladığı gibi, onların görkemli hikayeleri ve yaşamları sonsuza kadar yaşamaya devam edecek. O zaman gelin Yunan mitolojisinin hayranları için hazırladığımız listeye göz atalım. 

 

Gladyatör

Bu epik tarihsel dramayı daha önce izlemediyseniz kesinlikle listenize eklemenizi tavsiye ederiz. Russell Crowe, Joaquin Phoenix’in karakteri olan Roma İmparatorunun güce aç oğlu tarafından ihanete uğrayıp köleliğe satılan bir generali oynuyor.

Filmde yoğun dövüş sahneleri ve inanılmaz film müzikleri yer alıyor.

 

Spartacus

Üç sezonluk dizi, Roma Cumhuriyeti’ne karşı büyük bir köle ayaklanmasına önderlik eden Thracian bir gladyatörden esinlenmiştir. Her gün dizinin bir bölümünü izlerseniz, bir aydan biraz daha uzun bir süre içinde kolayca bitirebilirsiniz!

Hikaye politika, ihanetler ve kardeşlik çemberi etrafında dönüyor. Dikkat edin, sahneler bazen biraz kanlı olabilir, sonuçta gladyatörler hakkında bir dizi izleyeceksiniz.

 

Clash of the Titans

Aynı adlı 1981 klasiğinin yeniden yapımı olan film, genel anlamda Yunan Perseus efsanesine dayanıyor. Ölümlü kraliçe Danae’nin çocuğu olarak dünyaya gelen yarı tanrı Perseus (Sam Worthington), bir prensesi kurtarmak için canavarlarla ve erkeklerle savaşmalı ve tanrı Hades’in manipülasyonlarından kaçınmalıdır.

Filmin yıldızlarla dolu oyuncu kadrosu arasında Ralph Fiennes, Liam Neeson, Mads Mikkelsen, Luke Evans, Nicholas Hoult, Gemma Arterton, Kaya Scodelario ve daha fazlası yer alıyor.

 

300 Spartalı

Antik Yunanistan’da, Spartalılar en zorlu savaşçılar olarak ün yapmışlardı. O kadar korkutuculardı ki, sadece 300 Spartalı Thermopylae Muharebesi’nde Pers savaşının gidişatını değiştirme yeteneğine sahipti. Bu Zack Snyder filmi, Gerard Butler’ın Spartalı güçlerini Perslere karşı yönetirken, sahnelerin çok daha iyi olması için için üst üste yerleştirilmiş green screen teknikleri kullanıyor.

 

Jason and the Argonauts 

Jason efsanesine dayanan filmde Jason, altın bir postu almak için imkansız bir göreve gönderilen bir kahramandır. Etrafında bir grup savaşçı toplar ve birçok maceraya atıldıkları bir deniz görevine koyulurlar. Todd Armstrong, Jason rolündev oynuyor.

 

Troy 

Troya savaşının hikayesini izlemek istiyorsanız bu filmi listenize eklemelisiniz. 2004 yapımı filmde Brad Pitt kahraman Achilles, Eric Bana Troy’un veliaht prensi Hector ve Orlando Bloom, Helen’e aşık olan küçük kardeşi Paris rolünde yer alıyor.

 

Bir cevap yazın
You May Also Like