in

Netflix’te İzleyebileceğiniz En İyi Lezbiyen Dizileri

Netflix son yıllarda evlerimizi ele geçirdi ve bize sonsuz eğlenceyi parmaklarımızın ucuna getirdi.

Önceki zamanlarda lezbiyen filmlerin Netflix’te izlenmesi için çok az iyi seçenek vardı. O zamandan beri şirket, platformunda yayınlanacak birçok orijinal dizi de dahil olmak üzere LGBTQ filmlerinin ve dizilerinin sayısını büyük ölçüde artırdı. Televizyonda lezbiyen ve kuir(queer) çiftlerin daha fazla temsil edildiğini görmekten çok memnunuz!

Tüm olası seçenekleri gözden geçirmenize gerek kalmadan size zaman kazandırmak için şu anda Netflix’te yayınlanan en iyi lezbiyen filmleri, belgeseller ve dizilerin bir listesini hazırladık.

Not: Bu liste belirli bir sıra veya başarı derecesine göre değildir.

1. Feel Good

Feel Good, George ve Mae’nin Londra’daki romantizmi arasındaki ilişkiyi takip eden dinlendirici bir komedi-drama dizisidir. Mae, sahne aldığı komedi kulübünde bastırılmış orta sınıf bir İngiliz kadın olan George ile tanışan, iyileşmekte olan bir bağımlı ve stand-up komedyenidir. Çift çıkmaya başlar ve dizi ilerledikçe üstesinden gelmeleri gereken çeşitli ilişki mücadeleleriyle karşılaşırlar.

 

2. Atypical

Atypical, otizmli 18 yaşındaki Sam Gardner’ın (Keir Gilchrist) hayatına odaklanan bir televizyon dizisidir. Sam’in hayatında merkezi bir rol oynayan küçük kız kardeşi Casey, bir hazırlık okulundan bir burs kazanır ve ardından Sezon 2’de Izzie ile tanışır. Başta düşman olsalar da sonunda en iyi arkadaş olurlar ve nihayetinde ikisi 3. Sezonda birlikte sevimli bir romantik ilişki geliştirir.

3. Wynonna Earp

Wyonna Earp, iblisler, doğaüstü unsurlar ve iki ana karakter olan Waverly Earp ve Şerif Nicole Haught arasındaki uzun vadeli kararlı lezbiyen ilişkinin harika bir tasviri ile dolu doğaüstü bir korku filmidir. Bu ikisi (Wayhaught olarak bilinir) lezbiyen dünyasını kasıp kavurdu ve dünyanın her yerinde kalpleri eritti. Netflix’te yayınlanan ve aşırı izlenmeye değer en iyi lezbiyen dizilerinden biridir. 4. Sezon geçen yıl 26 Temmuz’da yayınlandı!

4. Dead to Me

Dead to Me, iki kadın, Jen ve Judy arasındaki dostluk hakkında bir kara komedi dizisidir. Jen, bir vurup kaçan bir sürücü tarafından öldürülen kocasının yasını tutarken, dul eşler için bir terapi grubunda Judy ile tanışır. İkili, bir dizi olay içeren vahşi bir heyecanlı yolculuğuna çıkar ve bu süreçte Judy, romantik bir ilişkiye başladığı Michelle ile tanışır. Yazarlar cinselliklerini ve lezbiyen romantizmini normalleştirmek için harika bir iş çıkardılar ve ilişkinin nasıl gelişeceğini görmek için sabırsızlanıyoruz.

5. Supergirl

Supergirl, Superman’in kuzeni ve hayatta kalan son Kriptonlulardan biri olan DC Comics karakteri Supergirl’e dayanan bir Amerikan süper kahraman TV dizisidir. Supergirl’ün insan kardeşi Alex Danvers, DEO’da bir ajandır ve bir lezbiyen olarak ortaya çıkar. 2. sezonda, TV’de yaratılmış en iyi lezbiyen çiftlerinden biri, Alex ile cinayet masası dedektifi olan Maggie Sawyer arasında yaşandı. Ne olursa olsun, ilk 3 sezonu izleyin, böylece kalbiniz Sanvers sahneleriyle erisin.

6. Legends of Tomorrow

Sara Lance, Legends of Tomorrow’dan önceki farklı bir dizide bir biseksüel karakteri oynadı ve bu yan yapımda, kız arkadaşı Zaman Bürosu Direktörü Ava Sharpe ile uzayda ve zamanda uçuyor. Her ikisi de birlikte harika bir ekip oluşturan kötü karakterlerdir.

7. Mindhunter

Mindhunter, FBI’ın suç profili çıkarma departmanının ilk günlerini anlatan psikolojik bir gerilim filmidir. Wendy Carr’ı oynayan Anna Torv, akıllarında tam olarak neler olup bittiğini belirlemek için hapsedilmiş seri katillerle röportaj yapmakla bilimsel bir ilgisi olan lezbiyen bir psikolog. Lezbiyenliği Birinci Sezon’da rafa kaldırıldı, ancak İkinci Sezonda Wendy, kadın bir barmen Kay ile ateşli bir romantizm yaşıyor ve ikisi bir araya geldi ve birlikte biraz eğlendiler.

8. Never Have I Ever

Bu dizi, Sherman Oaks, California’dan 15 yaşında bir kız olan Devi Vishwakumar’ı merkez alıyor. Korkunç bir birinci sınıftan sonra Devi sosyal statüsünü değiştirmek ister, ancak arkadaşları, ailesi ve duyguları onun için kolay değildir. En iyi arkadaşlarından biri olan Fabiola, eşcinsel olarak çıkıyor ve liselerinde başka bir kızla ilişkiye başlıyor (bunun oluşumu çok tatlıydı) ve tatlı bir çıkış hikayesi içeriyor.

9. Orange is the New Black

Orange is the New Black (OITNB), Piper Kerman’ın minimum güvenlikli bir federal hapishanedeki deneyimleriyle ilgili anılarına dayanmaktadır. OITNB’de iki ana karakter olan Piper Chapman ve Alex Vause arasındaki lezbiyen ilişkinin yanı sıra birçok queer ve lezbiyen karakter de yer alıyor. Sizi güldürecek, ağlatacak ve aşık edecek çılgın durumlarda gezinmeye çalışırken, yedi mevsim boyunca karmaşık yaşamları ve hikayelerini izleyicilerine sunuyor.

10. Wentworth

Orange is the New Black’in daha da karamsar olmasını istiyorsanız (ve seksi Avustralya aksanıyla), o zaman Wentworth Netflix’te yayınlanmaya değer başka bir lezbiyen dizi. Eşcinsellik düzeyi sezondan sezona değişse de her zaman en az bir veya iki queer kadın ön plandadır. Hapishanede hayatta kalmaya çalışan karmaşık ve çok boyutlu kadın karakterleri bir arada içeren iyi bir dizi.

11. The Fosters

Stef ve Lena, birçok çocuğu olan (hem biyolojik hem de koruyucu aile) lezbiyen koruyucu ebeveynlerdir. Çocuklar şov boyunca çocuk olacağından, iyi anları olur ama aynı zamanda çok fazla belaya girerler ve Stef ve Lena’nın ikisi de ebeveynlik ve kendi ilişkilerini sürdürmenin zorluklarını aşmak zorundadır. Yeni ve anlamlı bir hikayesi ve iyi bir LGBTQ temsili olan nispeten bir yetişkin içeriği.

12. Riverdale

Riverdale, genellikle kasıtlı, bazen kazara şiddet tarafından parçalanan küçük bir kasaba hakkındadır. Seks, romantizm, okul ve ailenin sıkıntılı sularında gezinirken, genç Archie ve çetesi karanlık bir Riverdale gizemine karışır. Çocuklar çaresizce anne babalarının kendilerine çizdiği yollardan kurtulmaya çalışırlar. İki sezonun ardından Riverdale, Cheryl ve Toni’yi şovun en romantik (ve eşcinsel) ilişkilerinden birine gönderir.

13. Jane the Virgin

Jane the Virgin, harika bir oyuncu kadrosu ve sizi eğlendiren özgün bir tarza sahip bir dram filmi. Dizi, jinekologda yanlışlıkla hamile kalan bir bakirenin hikayesine dayanıyor. Lezbiyen sahneler görece az olsa da karışıklığı yaratan OB/GYN, Dr. Luisa, televizyon romanı değerinde bazı ilişkileri olan bir lezbiyen. Ama gerçek lezbiyen çift hazinesi, Rosario Dawson’ın şehre gelip Petra’nın romantik ilgilerini ateşlediği dördüncü sezonda gelir.

14. Sense8

Sense8, “The Matrix” ve “Babylon 5″in yaratıcılarından sekiz kişinin telepatik olarak birbirlerinin hayatlarını deneyimleyebildiği bir bilim kurgu dizisidir. Gösteri, transseksüel bir kadın olan Nomi (Jamie Clayton) ve Amanita (Freema Agyeman) arasındaki çift ırklı lezbiyen bir çifti konu alıyor.

15. I Am Not Okay With This

“I Am Not Okay With This”, ana karakter Sydney’i takip eden bir genç lezbiyen hakkında bir Netflix dizisidir. Yeni bir kasabada liseye giderken ve en iyi arkadaşı Dina’ya karşı hisler geliştirirken, onun da özel tele kinetik güçleri olduğunu fark eder. Eğer daha önce yavaş yavaş başka bir şeye dönüşen yoğun bir kadın arkadaşlığına sahip, içine kapanık bir genç olduysanız, bu dizi sizi kendine bağlayacaktır.

16. Ratched

Ratched, sığınmacı hemşiresi Mildred Ratched’ı merkezine alan bir Netflix drama dizisidir. 1947’de Mildred, hastalar üzerinde yeni ve rahatsız edici deneyler yapan önde gelen bir psikiyatri hastanesinde iş aramak için Kuzey Kaliforniya’ya gelir. Kendini işine bağlı bir hemşirenin nasıl olması gerektiğine dair mükemmel bir görüntü olarak gösteriyor, ancak şık dış görünüşünün arkasında bir karanlık barındırıyor.

Written by Umutcan Çakar

Kdz. Ereğli'de dünyaya geldim. Bursa Uludağ Üniversitesi'nde öğrenciyim. Çeşitli platformlardan haberleri, N99 aracılığıyla sizlere ulaştırıyorum. Netflix'teki favori dizilerim arasında Mindhunter ve Love, Death & Robots yer alıyor.

Bir cevap yazın

Netflix Kid Cosmic Dizisinin Yeni Sezonunu Yayınladı

Samuel L. Jackson’lı Apple TV+ Dizisi Last Days Of Ptolemy Gray’den İlk Fragman