in

Netflix’te İzleyebileceğiniz En İyi Biyografik Belgeseller

Biyografilerin neden bu kadar başarılı olduğu şaşırtıcı bir durum değil. Başarılı insanların veya topluma hizmet etmek için daha derin bir nedeni olan insanların olağanüstü hikayeleri, daha iyi bir yaşam sürmemiz için bizlere ilham veriyor. Ancak bu hikayeler, gerçek bireylerin yaşamlarına dayandıklarında daha etkili hale geliyor. Bazıları bizi kendimize ve hedeflerimize inandırırken, bazıları insanlığa olan inancımızı tazeliyor.

Sizler için Netflix’te izleyip ilham alabileceğiniz en iyi biyografik belgesellerden bazılarını listeledik. İyi seyirler.

 

Quincy (2018)

Bu 2018 yapımı Netflix belgeseli, ikonik bir müzisyen ve film ve plak yapımcısı olan Quincy Jones’un hayatını konu alıyor. Muhtemelen Jones’u, kızı Rashida Jones’u bir aktris olarak yaptığı çalışmalardan ve sevilen karakteri Ann Perkins’in Parks and Recreation’da yaptığı çalışmalardan tanıyorsunuz. Quincy, Jones’un kariyerini hem tüm zamanların en çok satan single’ından hem de albümünden 79 Grammy adaylığına ve Emmy, Grammy, Oscar ve Tony galibiyetine kadar takip ediyor.

 

Becoming (2020)

Michelle Obama’nın adı dünya çapında biliniyor, ancak bulunduğu konuma ulaşmak bir ömür boyu çalışmayı gerektirdi. Becoming’de eski First Lady’nin umutlarını ve hayallerini, başarılarını ve gözler arkasındaki hayatını yakından öğrenin. Belgesel, Obama’nın aynı adlı romanının yayınlanmasının ardından yaptığı 2019 kitap turunu kapsıyor. Onu ülke çapında 39 şehre kadar takip ederken, Obama’nın avukat olarak yaptığı işi, çocukluğunu, Barack’la yaşadığı hayatı ve onları Beyaz Saray’da büyütürken iki kız çocuğu annesi olmanın nasıl bir şey olduğunu öğreneceksiniz.

 

Inside Bill’s Brain: Decoding Bill Gates (2019)

Bu 2019 yapımı Netflix orijinal belgesel dizisi, eski Microsoft CEO’su ve teknoloji öncüsü olarak tanıdığımız Bill Gates’in hayatını keşfediyor. Ancak sektördeki çalışmalarının yanı sıra Gates, hayırseverliğiyle de tanınıyor (ve Bill ve Melinda Gates Vakfı’nı kurmasıyla). Bu üç bölümlük dizide iklim değişikliğiyle mücadele çalışmaları, gelişmekte olan ülkelerdeki yaşam koşullarını iyileştirmeye adanmışlığı ve hatta çocukluğu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

Mercury 13 (2018)

Mercury 13, uzay uçuşu için hazırlanan istisnai kadınların hikayesini anlatıyor, ancak NASA görev için yalnızca erkekleri seçtiğinde hayalleri suya düşer. Bu 13 kadın, Amerika’nın insanları uzaya yerleştirmek için ilk programı olan Mercury Projesi’ne bağlıydı. Sovyetler Birliği ile uzay yarışı aslında tam da burada başladı.

 

What Happened, Miss Simone? (2015)

Biyografik belgesel What Happened, Miss Simone?, efsanevi şarkıcı, oyuncu ve aktivist Nina Simone’un hayatını gözler önüne seriyor. SF Gate’den David Wiegand, film “Ne oldu?” sorusunu yanıtlamayabilir, ancak sorunun neden sorulması gerektiğini ve çok uzun bir süre sorulacağını bize anlatıyor.

 

Gaga: Five Foot Two (2017)

Netflix belgeseli Gaga: Five Foot Two, yeni bir albüm yayınlamanın profesyonel baskılarını ve fibromiyalji teşhisi konulmasının kişisel ikilemini birleştirerek, pop yıldızı Lady Gag’nın hayatının önemli bir dilimini anlatıyor. Spencer Kornhaber The Atlantic’te “Gaga’nın şu anki mücadelesi sadece bir mücadeledir, insanlık durumu veya şarkıcının kendi kariyeri hakkında bir açıklama değil” diye yazdı.

 

Seeing Allred (2018)

Ünlü feminist avukat Gloria Allred (Bill Cosby ve Donald Trump aleyhindeki yüksek profilli davaların arkasındaki kadın) Netflix’in en son biyografik belgesellerinden Seeing Allred’in ana karakteriBridget, belgeselle ilgili yaptığı açıklamada “güçlerin onu büyük, tek renkli fırça darbeleriyle resmetmek için komplo kurduğu bir dönemde, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki feminizmin mevcut durumunun tüm karmaşıklıklarının ve çelişkilerinin bir mikrokozmosu olarak her zamankinden daha hayati hissettiriyor” diye yazdı.

 

Written by Aleyna Yiğit

Bir cevap yazın

‘Fear Street’ Film Üçlemesi Temmuz 2021’de Netflix’e Geliyor

Netflix, Yeni İtalyan Korku Filmi “A Classic Horror Story”nin Fragmanını Yayınladı