93. Oscar Ödülleri geçtiğimiz haftalarda sahiplerini buldu. Ödüllü filmlerden birkaçı da Netflix Türkiye’de yer alan filmlerden oluşuyor. Netflix’teki 2021 Oscar ödüllü filmleri izlemek isteyenler için bu listeyi hazırladık. Gelin beraber bakalım. Şimdiden iyi seyirler dileriz.

 

Ahtapottan Öğrendiklerim

Oscar Ödülü: En İyi Belgesel

Vizyon tarihi: 7 Eylül 2020

IMDb puanı: 8,2

Ahtapot Öğrendiklerim, belgesel film yapımcısı Craig Foster’ın Cape Yarımadası’nın güney kıyılarındaki evinin yakınında bir ahtapotu (Octopus vulgaris) gözlemlemek, belgelemek ve dokunmak için okyanusa dalmasını izliyor. İkisi aralarında sıra dışı bir dostluk kurar ve yönetmen bu ahtapottan çok şey öğrenir.

 

Two Distant Strangers

Oscar Ödülü: En İyi Kısa Film

Vizyon tarihi: 9 Nisan 2021

IMDb puanı: 6,9

Two Distant Strangers, Travon Free tarafından yazılan ve Free ile Martin Desmond Roe tarafından yönetilen 2020 Amerikan kısa bilim kurgu drama filmidir. Film, siyahi Amerikalıların polisle karşılaştıkları sırada ölümlerini, ölümüyle biten bir zaman döngüsüne hapsolmuş bir karakterin gözünden inceliyor.

 

Ma Rainey: Blues’un Annesi

Oscar Ödülleri: En İyi Kostüm Tasarımı ve En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı

Vizyon tarihi: 18 Aralık 2020

IMDb puanı: 7,0

Korkusuz bir Blues kraliçesi ve ilk profesyonel Afro-amerikan müzisyeni olan Ma Rainey ile müzik ekibi 1927 yılında Şikago’daki bir kayıt stüdyosunda bir araya geldiğinde gerilim yükselir.

 

 If Anything Happens I Love You

Oscar Ödülü: En İyi Kısa Animasyon Filmi

Vizyon tarihi: 20 Kasım 2020

IMDb puanı: 7,8

If Anything Happens I Love You, Will McCormack ve Michael Govier tarafından yazılıp yönetilen bir Amerikan 2D animasyon kısa filmidir. Kısa film, okulda yaşanan trajik bir silahlı saldırıda vurularak öldürülen kızlarının ölümüyle yüzleşmek için mücadele eden iki ebeveyni izliyor.

 

Mank

Oscar Ödülleri: En İyi Görüntü Yönetmeni ve En İyi Prodüksiyon Tasarımı

Vizyon tarihi: 4 Aralık 2020

IMDb puanı: 6,9

Film stüdyosu RKO, filmlerinin tam yaratıcı kontrolünü kendisine veren bir sözleşme kapsamında 24 yaşındaki başarılı Orson Welles’i işe alır. İlk filminin senaryoyu yazması için alkolik Herman J Mankiewicz’i çağırır. O film “Yurttaş Kane”dir ve Mank filminde de 1930’ların Hollywoodu senarist Herman J Mankiewicz’in gözünden değerlendirilir.

Bir yanıt yazın
You May Also Like