Bilim kurgu ve fantastik dizileri, Netflix’in Stranger Things’i  ve HBO’nun Westworld’ü gibi harika projeler sayesinde neredeyse anlık sansasyonlara dönüşmesiyle yakın zamanda bir yükselme yaşadı.

Kendinizi bilimkurgunun akıl almaz, fütüristik dünyalarında kaybetmek genellikle iyi hissettirir ve Netflix de bu türdeki birçok iyi diziyi izleyebileceğiniz bir platformdur. Yayın devinde, “Black Mirror” gibi bir antoloji dizisinden yeni bir vücutta dirilen karakterleri konu alan “Altered Carbon”a kadar birçok başarılı dizi mevcuttur.

Netflix’te fantastik ve bilim kurgu dizisi izlemek isteyen fakat hangisine başlayacağına karar veremeyenler için şu anda platformda izleyebilecekleri en iyi 8 diziyi bu yazımızda listeledik. Şimdiden iyi seyirler dileriz.

 

Altered Carbon (2018-2020)

Richard K. Morgan’ın akıl almaz romanına dayanan bu başarılı bilim kurgu aksiyon dizisinde fütüristik bir bakış açısı sağlanarak insan bilincinin başka bir kişinin vücuduna aktarılabileceği gösteriyor. Süper-asker kahramanımız Takeshi Kovacs’ın kendi “ölümünden” sonra 250 yıl sonra geleceğe gelmesinin etik açıdan çetrefilli bir yolculuğu anlatılıyor. Kovacs, zengin birinin cinayetinin arkasındaki sır perdesini çözmekle görevlendirilir.

 

Away (2020-)


Away isimli dizide Hilary Swank’ın canlandırdığı Emma Green karakteri ailesini acil bir durumda Mars’a ilk insanlı görevi için terk eder ve çok uluslu astronot ekibine dahil olur. Dizide ekibin zorlu yolcukları konu alınıyor. Hayal gücüne dayalı, fütürist bir hikaye arıyorsanız, bu dizi tam da size göre.

Black Mirror (2011-)

Charlie Brooker’in bağımlılık yapan dizisinin her bölümü, hashtag’lerden beş yıldızlı derecelendirmelere  kadar  değişen sosyal medya durumlarını en uç noktaya taşır ve insan doğasının onunla bir arada var olup olamayacağını sorar. Kısmen eleştiri içeren dizi, gelecek nesil için kesinlikle endişelenmenize ve hatta belki sizin harekete geçmenize neden olacak bir bakış açısı sunuyor.

Dark (2017-2020)

Yayın platformundaki bu büyüleyici dizi oldukça kafa karıştırıcıdır ancak yine de izlemeye değer bir dizidir. Dark, küçük kasabalarında birkaç çocuk kaybolmaya başladığında karanlık geçmişleri hızla ortaya çıkan dört aileyi konu alan bir Alman zaman yolculuğu dizisidir. Kayıp kişilerin varlığından ve 80’lerde geçtiğinden dolayı yayınlanmaya başladığında “yeni Stranger Things” olarak damgalanan dizi ve kısmen 80’lerde belirlendi, ancak bu karşılaştırma pek doğru değil çünkü Dark çok daha derin bir dizi.

The Innocents (2018)

Bilim kurgu ve gençlik dizisi The Innocents, aralarındaki ilişkiyi takiben, birlikte olmak için evden kaçan Harry ve June adlı iki genci konu alıyor. Yoldayken, June’un olağanüstü bir yeteneği olduğunu öğrenirler. Romantik hayallerini gerçekleştirmeye yönelik planları, June’un güçlerinin ardındaki gerçeği ortaya çıkarmakla ürkütücü bir şekilde ilgilenen bir bilim insanı tarafından engellenir.

Lost in Space (2018-)

 

60’ların klasik bilimkurgu dizisinin uyarlaması olan Lost in Space’de, Dünya’da insanlığın hayatta kalmasına tehdit oluşturan bir nesnenin çarpması olayından sonra insaoğlu artık yeni yerler bulmak zorunda kalır. Böyle bir zaman diliminde Robinson adlı aile yeni misyon için seçilir ve uzayda yeni bir koloni kurmak için yola çıkarlar. Fakat yolda birtakım problemler yaşanır ve Robinson’ların içinde olduğu uzay gemisi daha önce bilmedikleri bir gezegene düşer.


Maniac (2018)


Emma Stone ve Jonah Hill’in başrolde yer aldığı dizide canlandırdıkları Annie ve Owen karakterleri, bir farmasötik test programına kaydolur. Program süresince hafızalarının ve zihinlerinin daha önce keşfedilmemiş kısımları onlara açıklanır. Dahası, hayalleri ve bilinçaltları birbirine bağlanır. Ancak bilmedikleri bir tehlike vardır. Testlerin yapıldığı dev bilgisayarda bir tehdit vardır.

Nightflyers (2018)


Games of Thrones yazarı George RR Martin’in hayranları, yazarın Nightflyers adlı bilimkurgu romanını hatırlıyor olabilirler. Romandan uyarlanan dizide 2093’te bir bilim insanı ekibinin uzaylı yaşam formlarıyla ilk teması kurmak için Nightflyer adlı gelişmiş bir gemide uzaya yaptığı bir yolculuğa çıkmaları konu alınıyor. Ancak, korkunç ve şiddetli olaylar meydana geldiğinde, ekip birbirini sorgulamaya ve Nightflyer’da bir şeyler olduğunu fark etmeye başlar. Gemiyi ve kendilerini kurtarmak mürettebata kalmıştır.

Bir cevap yazın
You May Also Like