Netflix’te birçok türde dizi ve filmler yer alıyor. Fakat bu aralar artık biraz daha eğitici bir şey izlemek istiyorsanız bu liste tam da size göre çünkü Netflix’in dikkate alması gereken çok sayıda harika doğa belgeseli var.

İster tutkulu bir okyanus koruma savunucusu, ister bir bitki tutkunu olun, bu listede herkes için bir şeyler var. Bazı doğa belgeselleri ciddidir, okyanus kirliliğinin veya hayvan zulmünün yıkıcı etkilerini detaylandırırken, diğerleri size dünyanın en tuhaf ve zeki yaratıklarını gösterir. Bu nefes kesici belgeseller, başka türlü asla göremeyeceğiniz harika yakın çekim doğa fotoğrafları gözler önüne seriyor. Film yapımcıları, doğanın gerçek güzelliğini takdir etmeyi öğrenebilmeniz için yıllarca içerik çekip bilim adamları ve çevrecilerle bir araya geldiler. İşte Netflix’te kaçırmak istemeyeceğiniz en iyi 7 doğa belgeseli. Şimdiden iyi seyirler dileriz.

Gezegenimiz (2019)

Yapımcılar bu sekiz bölümlük diziyi hayata geçirmek için 3,500 gün doğa bilimcilerle buluşarak dünyanın hangi bölgelerinin sağlıklı ve başarılı olduğunu ve hangilerinin iklim değişikliğinden dolayı en çok mücadele ettiğini tasvir ettiler. Emmy ödüllü, yüksek çözünürlüklü doğa belgeseli, ister okyanus, ister Sibirya tundrası veya tropikal yağmur ormanı olsun, doğal yaşam alanlarındaki hayvanların yakından görünüşünü sunuyor. Anlatıcı David Attenborough, her bölümde dünyanın belirli bir alanı hakkında bir hikaye anlatıyor ve yapımcıların filmin her bir dakikası için 10 gün harcadığını öğrendiğinizde böylesine güzel bir belgesel yapmak için yapılan sıkı çalışmayı kesinlikle takdir edeceksiniz.

Night on Earth: Shot in the Dark” (2020)

Karanlıkta ne tür görünmeyen yaratıkların pusuda beklediğini merak ediyorsanız, bu belgesel tam da size göre. Bu belgesel filminde, kamera ekipleri dünyanın geri kalanı derin uykuda iken akşam saatlerinde ortaya çıkan böcek ve hayvanları böcekleri yakalamak için büyük çaba harcadılar. Okyanustan ve ormandan dağlara kadar bu çığır açan görüntüler, gezegenimizin en büyük manzaralarının gizli tarafını gösteriyor.

 

Mercan Peşinde (2017)

Üç yıl boyunca çekilen Mercan Peşinde, kıymetli deniz yaşamı ev sahipliği bu büyük yapılar üzerine mercan beyazlatmanın yıkıcı etkilerini gözler önüne seriyor. Film, 30’dan fazla ülkedeki gönüllülerden mercan beyazlatma başvurusu aldı ve bunun gerçekleşmesine yardımcı olmak için dünya çapında 500’den fazla kişiden destek aldı. Mercan resiflerinin kaybolması etkilerini gösteren bu filme bayılacaksınız.

 

Plastik Okyanus (2016)

Deniz tutkunu bir gazeteci, okyanuslarımızın tonlarca plastikle kirlenmiş olduğu gerçeğini keşfettiğinde, bir fark yaratmak için yola çıktı. Craig Leeson, profesyonel dalgıç Tanra Streeter ve bir grup bilim insanı, plastik kirliliğinin deniz yaşamı, tarım ve daha fazlası üzerindeki sonuçlarını keşfetmek için dört yıllık bir süre içinde 20’den fazla yere seyahat etti. Filmin dışında, kurucuları plastiğin etkisi ve harekete geçme yolları hakkında farkındalık yaratmak için Plastic Ocean Organization’ı kurdu.

 

Birders (2019)

Kuşlara ilgi duyuyorsanız, Netflix’teki Birders’ı kesinlikle kaçırmak istemeyeceksiniz. Bu doğa belgeseli, korumacıların ve kuş gözlemcilerinin hayatlarını bu inanılmaz canlılara nasıl adadıklarıyla ilgili. ABD-Meksika sınırının her iki yanındaki kuşlarla ilgilenen kuş gözlemcileri, dünyadaki en nadir ve güzel kuş türlerinden bazılarının korunması ve muhafaza edilmesi için fikirlerini paylaşıyorlar.

 

Kuşlarla Dans (2019)

İşte bir kuş belgeseli daha. Emmy ödüllü Stephan Fry’ın anlattığı Kuşlarla Dans, çok sayıda kuş türünün çiftleşme sürecini ve ritüellerini araştırıyor. Bazı türler aniden dans ederken, diğerleri bir eşi çekme umuduyla gözlerimizin önünde şekil değiştirir. Erkek bir kuşun dişi bir kuşun kalbini kazanması için neler yaptığını merak ettiyseniz, bu belgeseli bir göz atabilirsiniz.

Absürt Gezegen (2020)

8,7 milyondan fazla hayvan türü ve neredeyse iki katı böcek sayısıyla, gezegenimizi oluşturan canlılar farklı şekil ve boyutlarda doğarlar. Absürt Gezegen, “Doğa Ana”nın bizzat anlattığı, dünyanın en ilginç sakinlerini öne çıkarıyor. Bu 12 bölümlük dizi hem eğlenceli hem de eğitici olduğundan, çocuklarla aile film geceleri için harika bir seçim olabilir.

Bir yanıt yazın
You May Also Like