Netflix’te izlenebilecek en iyi bilim kurgu filmlerini mi arıyorsunuz? O halde, Otomatik Portakal, Geleceğe Dönüş, Snowpiercer ve Geleceğe Çağrı gibi türün gerçek klasiklerinin yanı sıra Snowpiercer ve I Am Mother gibi daha yeni hitlerin de dahil olduğu Netflix’teki en iyi bilim kurgu filmlerinin listesine bir göz atalım.

Geleceğe Dönüş (1985)

Şu anda Netflix’teki en iyi bilim kurgulardan bazıları 80’lerden. Bu klasik zaman yolculuğu filmi, yanlışlıkla 30 yıllık bir yolculuğa çıkan 17 yaşındaki lise öğrencisi Marty McFly’yi (Michael J. Fox) konu alıyor. Marty, eksantrik bir doktorun yardımıyla, geçmişteki kendi hayatına çok fazla zarar vermeden geleceğe, orijinal şimdisine geri dönmenin bir yolunu bulmalıdır.

Bu filmlerin geri kalanını da izlemeyi umuyorsanız, şanslısınız. Geleceğe Dönüş üçlemesinin tamamı şu anda Netflix’te bulunuyor.

Yönetmen: Robert Zemeckis
Ana Oyuncular: Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson
Süre: 165 dakika
IMDb Puanı: 8.5

 

Snowpiercer (2013)

Oscar ödüllü yönetmen Bong Joon Ho, çoğunlukla en son filmi Parasite ile tanınıyor, ancak projeleri arasında bu gerilim filminin dışında birçok başarılı film var. Bunlardan biri olan Snowpiercer filminin tamamı, başarısız bir iklim değişikliği deneyinin ardından dünyadaki son kurtulanları taşıyan bir trende geçiyor.

Yönetmen: Bong Joon Ho
Ana oyuncular: Chris Evans, Jamie Bell, Tilda Swinton
Süre: 126 dakika
IMDb Puanı: 7.1

 

Mad Max (1979)

Kıyamet senaryosu ile ilgili olan Mad Max filmi, tersine dönmüş bir dünyada barışı sağlamaya çalışan genç bir polis Max Rockatansky’yi takip ediyor. Anarşi ve şiddet artık şehirde görünen doğal olaylar olarak görülmektedir. Max ise bunu sonlandırmaya çalışır. Kıyamet türünü seviyorsanız, barış arzusu ile dünyalarının acımasız gerçekliği arasındaki savaşı güzelce anlatan bu filmi izleminizi öneririz.

Yönetmen: George Miller
Ana Oyuncular: Mel Gibson, Joanne Samuel, Hugh Keays-Byrne
Süre: 88 dakika
IMDb Puanı: 6.9

 

Geleceğe Çağrı (1990)

Daha fazla klasik bilim kurgu filmleri izlemek istiyorsanız, 90’ların başında çıkan bu film sizin için güzel bir başlangıç olabilir. Hikaye, tekrarlayan rüyalarında Mars’a yolculuk ettiğini gören Douglas Quaid’i (Arnold Schwarzenegger) izliyor. Bu rüya hakkında daha fazla bilgi edinmek için hafıza implantları ile uğraşan bir şirket olan Recall’dan Mars tatili satın alır. Bunun sonucunda Quaid, aslında gizli bir ajan olduğunu ve kötü Mars yönetimini devirmesi gerektiğini hatırlar.

Yönetmen: Paul Verhoeven
Ana Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Sharon Stone, Michael Ironside
Süre: 113 dakika
IMDb Puanı: 7.5

 

Yıldız Tozu (2007)

Eğer fantastik aksiyona ve romantizme ihtiyaç duyuyorsanız, Yıldız Tozu filmi size bunları ve daha fazlasını sunacak. Hikaye, büyülü bir ülkenin sınırındaki küçük bir kırsalda yaşayan genç bir adam olan Tristan Thorn’u (Charlie Cox) izliyor. Thorn, köyün güzeline olan aşkını itiraf ettikten sonra, onun için düşmüş bir yıldızı almak için büyülü krallığa doğru bir maceraya atılır. Ancak düşen yıldızın sadece bir kaya parçası olmadığını anladığında işler karmaşıklaşır.

Yönetmen: Matthew Vaughn
Ana Oyuncular
: Charlie Cox, Claire Danes, Mark Strong, Robert De Niro, Michelle Pfeiffer
Süre
: 132 dakika
IMDb Puanı
: 8.2

 

Otomatik Portakal (1971)

Stanley Kubrick’in, Anthony Burgess’in 1962 romanına dayanan son derece tartışmalı klasiğinin film uyarlamasında, Malcolm McDowell deneysel psikolojik koşullanma ile yakalanan ve rehabilite edilen şiddetli bir tecavüz genci oynuyor. Otomatik Portakal, şimdiye kadar yapılmış en iyi ve ahlaki açıdan en rahatsız edici filmlerden biri olarak kabul edilir.

Yönetmen: Stanley Kubrick
Ana Oyuncular: Malcolm McDowell, Patrick Magee, Adrienne Corri, Miriam Karlin
Süre: 136 dakika
IMDb Puanı: 8.3

 

Code 8 (2019)

Code 8 | Netflix

Code 8, hasta annesine yardım etmek için para toplamak amacıyla bir grup suçluyla birlikte çalışan ve güçlü “indie X-Men” hisleri veren süper güçlere sahip bir adamı konu alan bir bilim kurgu aksiyon filmidir. Film aynı zamanda 2016 yapımı kısa filminin uzun metrajlı bir versiyonudur. Filmin oyuncu kadrosunda kuzenler Stephen ve Robbie Amell yer alıyor.

Yönetmen: Jeff Chan
Ana Oyuncular: Kari Matchett, Robbie Amell, Stephen Amell, Penny Eizenga
Süre: 98 dakika
IMDb Puanı: 6.1

 

I Am Mother (2019)

Bu büyüleyici distopik drama filmi, uzak bir geleceğe, insanlık neredeyse tamamen ortadan kaldırıldıktan sonrasına götürüyor ve “Anne” adında bir robot tarafından kıyamet sonrası bir sığınakta büyütülen kısaca “Kız” olarak bilinen genç bir kızı izliyor. Hillary Swank, nüfusu sıfırdan yeniden inşa etme planının tamamını bozabilecek gizemli bir yabancıyı oynuyor.

Yönetmen: Grant Sputore
Ana Oyuncular: Hilary Swank, Rose Byrne, Maddie Lenton, Luke Hawker
Süre: 115 dakika
IMDb Puanı: 6.7

 

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like