Çoğumuz büyük olasılıkla ana gezegenimizi asla terk edemeyecek olsa da, uzay yolculuğu her zaman insanlığın en büyük hayallerinden biri olmuştur ve öyle olmaya da devam etmektedir. Mars’ı kolonileştirmeden güneş sistemimizin ötesinde yatan gizemlere ve kara deliklerin korkutucu fenomenlerine kadar, uzay hem büyüleyici hem de zihni genişleten bir konudur. İklim değişikliği daha sert bir gerçeklik haline geldikçe ve Star Trek tarzı bir gelecek olasılığı kavrayışımızdan gitgide uzaklaştıkça, yayın devi Netflix bize her şeyin kaybolmadığını ve çeşitli programlama seçimlerinde keşfedilecek çok şey olduğunu hatırlatmak için burada. Hazırladığımız bu listede sizler için en iyi uzay konulu belgeselleri bir araya getirdik. Şimdiden iyi seyirler dileriz.

The Most Unknown

The Most Unknown, insanlığın en büyük sorularının bazılarının yanıtlarını ortaya çıkarmak için dokuz bilim adamını dünyanın olağanüstü bölgelerine çeken harika bir belgesel. Bu film, bilim öykü anlatımının nasıl büyük bir şekilde ele alındığının sınırlarını zorluyor, bu da karanlık madde ile ilgili birçok konuda kısa sürede çok şey öğreneceğiniz anlamına geliyor.

 

Mission Control: The Unsung Heroes Of Apollo

Apollo 13’ün başarısızlığını bilenler için bu belgesel astronotlara değil, mekiğin arkasındakilere odaklanıyor. Görev kontrolünde olanlar sadece bilgilerini değil, aynı zamanda bu adamları güvenli bir şekilde eve götürmek için güçlerini de kullanmak zorunda olanlardır.

 

The Mars Generation

Bu Netflix özel belgeseli, okul öğrencileri için STEM eğitim sistemini savunan, kar amacı gütmeyen kuruluşu gözler önüne seriyor. Bu belgesel, gençlere uzay keşiflerinde ortaya çıkabilecek sorunları nasıl ele alacakları öğretildiğini ve bu yolculuk için kendilerine verilen son tarihi gün ışığına çıkardığını gösteriyor.

 

Mercury 13 

Ya uzaydaki ilk astronotlar erkek değil de kadın olsaydı? Bu soru, Mercury 13’ün astronot olarak nitelendirilmek için gerekli tüm fiziksel testleri geçen, ancak sonunda hükümetin başka yerlere odaklanmış uzay planları olarak bir kenara bırakılan 13 kadından oluşan bir ekibi incelerken sorduğu sorudur.

Kadınlar resmi bir NASA programının parçası değildi , ancak testleri NASA’nın astronotları için fiziksel testler yapan bir doktor tarafından yönetildi. The Verge’nin Smithsonian Ulusal Hava ve Uzay Müzesi’nden tarihçi Margaret Weitekamp ile yaptığı bir röportaja göre doktor, kadınların onları uzaya göndermek için gerekli olan testleri fiziksel olarak geçip geçemeyeceğini merak etti. Özel olarak finanse edilen projesi, kadınların kardiyopulmoner işlev, izolasyon testleri ve duyusal yoksunluk testleri açısından aslında erkeklerden daha iyi performans gösterdiğini ortaya çıkardı.

Bob Lazar: 51. Bölge ve Uçan Daireler

Eski hükümet fizikçisi Bob Lazar, ABD ordusu için yabancı bir uzay aracına tersine mühendislik uyguladığı gerekçesiyle 1989 yılında dünya çapında manşetlere çıktı. Halkın 51.Bölge adını bile bilmesinin nedeni, Lazar’ın eski gizli askeri üssünde yaptığı çalışmalarla ilgili öne çıkmasıdır. İfadesi, tüm zamanların en tartışmalı ve önemli UFO hikayesi olmaya devam ediyor. Bu film, kozmik bir ihbarcının zorluklarını ve acılarını derinlemesine anlatıyor. Devrimci bir sır yüküyle, ülkesine yemin etmekle vicdanı arasında seçim yapmak zorundaydı. Corbell’in filmi, Lazar’ın çığır açan iddialarını ve tartışmanın manzarasını değiştireceği garanti edilen nadir ve daha önce hiç ortaya çıkmamış görüntüler de dahil olmak üzere son 30 yıl boyunca hayatı üzerindeki yıkıcı etkisini araştırıyor.

 

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like