Sinemanın ilk günlerinden beri komedi hiçbir zaman geçerliliğini yitirmeyen bir tür haline geldi. Komediler, komik olmakla birlikte, bazen sosyal konularla ilgilenir ve diğer türlerin ilgilenemeyeceği konulardan bahseder. Tür bu kadar popüler olmasına rağmen, daha önce Amerikan komedilerinde azınlıklar hiçbir zaman yeterince temsil edilmedi. Fakat 1970’ler, bütün bir neslin örnek alabileceği ilk siyah film kahramanlarını gördüğümüz filmlerinin yükselişini gördü.

80’lerin sonunda ismini söylemeye başlayan bir diğer adam Spike Lee idi. Lee, ikinci sınıf filmi ‘Do The Right Thing’ (1989) ile Amerikalı izleyicileri fırtına gibi estirdi ve siyahilerin ve diğer azınlıkların hayatlarını daha önce hiç yapılmamış bir şekilde resmetti. Siyahi bir oyuncu kadrosu içeren komedilerden bahsederken, bu türden en iyi filmlerden bazılarını sizler için derledik. İşte Netflix’te şu anda izleyebileceğiniz gerçekten iyi siyahi komedi filmlerinin bir listesi.

 

She’s Gotta Have It (1986)

Bu film, yönetmen Spike Lee’nin ilk çıkışıydı ve Amerika’nın oldukça benzersiz bir sesle tanıştırıldığını hemen gösterdi. Film, aynı anda üç erkekle çıkan bir kadın hakkında. Bu üç adam onun durumunu öğrenir ve onunla yüzleşir. Film, erkeklerin egemen olduğu bir toplumda kadınların yapması gereken seçimler hakkındadır. Film ayrıca Spike Lee’nin kendisini 80’lerin en önemli yönetmenlerinden biri olarak belirlemesine yardımcı oldu. Filmin baş karakterini Tracy Camilla Johns oynuyor.

The Wedding Party (2016)

The Wedding Party bir Amerikan filmi değil. Nollywood adı verilen Nijeryalı film endüstrisinden geliyor. Film, Nijerya kültürüne bir göz atmamızı sağlıyor ve bazı sosyal durumlarda hepimizin temelde aynı olduğumuzu görüyoruz. Adından da anlaşılacağı gibi, film bir düğün partisi etrafında dönüyor. Dunni Coker ve Dozzi Onwuka hem zengin hem de başarılılar ve düğünlerini kutlamak için büyük bir parti düzenliyorlar. Gün ilerledikçe, belirli katılımcılar ve hatta çift arasında sorunlar çıkmaya başlar.

Sextuplets (2019)

‘Sextuplets’, yakında baba olacak Alan’ın hikayesini anlatıyor. Alan, yaklaşan ebeveynliğin baskısını hissederek, aniden öz annesini bulmaya karar verir. Bu arayış, beş kardeşle doğduğunu anladığında öngörülemeyen bir sonuca yol açar. Daha sonra kendisi baba olmadan önce her birini bulmaya karar verir. Bu film, Wayans’ın kendisini Eddie Murphy ve Dave Chappelle ile aynı lige yerleştirme çabasıdır, çünkü bu iki komedi ikonu da ekranda aynı anda birden fazla karakteri canlandırmıştır. Ne yazık ki, film gösterime girdikten sonra büyük ölçüde olumsuz eleştiriler aldı, ancak bu Wayans’ı saçma komedilerle devam etmekten alıkoymadı.

 

The Lovebirds (2020)

Michael Showalter’ın romantik aksiyon komedisi ‘The Lovebirds’de, Jibran (Kumail Nanjiani) ve Leilani’nin (Issa Rae) dört yıllık ilişkisi son aşamasına girmiş gibi görünüyor. Sürekli tartışmalardan yorulan ikili, dostane bir ayrılığa karar verir. Ayrılıktan kısa bir süre sonra Jibran, arabasıyla bir bisikletçinin üzerinden geçer ama ona yardım edemeden adam kaçar. Aniden başka bir adam gelir, kendisini polis olarak ilan ederek arabasını alır ve Cibran’ın arabasıyla ilk adamı öldürür. İkinci adam daha sonra Jibran ve Leilani’yi öldürmek üzeredir, ancak polis geldiğinde oradan ayrılmak zorunda kalır. Cibran polise teslim olmak istese de, Leilani tüm bunlardan muhtemelen kendilerinin sorumlu olacağını savunur. Eski çift, bu korkunç çileden kurtulmak istiyorlarsa birlikte çalışmaları gerektiğini fark eder.

 

Dolemite Is My Name (2019)

Yönetmen Craig Brewer’in biyografi filmi ‘Dolemite Is My Name’, Eddie Murphy’nin uzun zamandır beklenen ana akım sinemaya dönüşünü işaret ediyor. Murphy, eleştirmenlerce beğenilen filmde, en çok 1975 yapımı Dolomite filminde ve devam filmlerinde (“The Human Tornado” ve “The Return of Dolemite”) oynadığı bilinen, 1970’lerin stand-up komedyeni Rudy Ray Moore’u canlandırıyor.

Bu muhtemelen Murphy’nin bugüne kadar sunduğu en iyi ve en kişisel performansı. Filmin başında Moore bir radyo mağazasında çalışıyor ve daha fazla insana ulaşmak istiyor. Gösterişli kıyafetler giyer vekendisini Dolemite olarak ilan eder. Murphy, Dolemite olarak yaptığı bu çıkışla birçok En İyi Erkek Oyuncu ödülü de dahil olmak üzere çok sayıda ödül kazandı.

 

Naked (2017)

Michael Tiddes’ın yönettiği ‘Naked’, 2017’de doğrudan Netflix’te yayınlandı. Marlon Wayans, tam zamanlı bir öğretmenlik işini kabul etme konusunda isteksiz olan bir okulda öğretmen olan Rob Anderson rolünü oynuyor. Ancak kız arkadaşı Megan başarılı bir doktordur ve yakında evlenmek isterler. Ancak evlilik gününde Rob bir zaman döngüsünde sıkışıp kalır ve buradan çıkıp kiliseye zamanında ulaşmak için çeşitli taktikler uygulamak zorunda kalır. Regina Hall, Rob’un kız arkadaşının rolünü oynuyor.

 

The After Party (2018)

“After Party”, sektörde büyük bir başarı elde etmeye çalışan bir rapçinin hikayesidir. Rapçinin adı Owen’dır ve çaresizce ona konser ya da plak anlaşması yapmaya çalışan menajeri ise okuldaki çocukluk arkadaşı Jeff’tir. Jeff, Owen’ı büyük bir gösteriye sokmayı başarır, ancak sahnede yere yığılır ve Khalifa’ya kusar. Bu komedi, modern bir rapçinin ihtiyaçlarına odaklanıyor ve bize müzik endüstrisine girmenin ne kadar zor olduğunu gösteriyor. Kyle Harvey ve Harrison Holzer, filmdeki iki ana karakteri canlandırıyor.

The Incredible Jessica James (2017)

‘The Incredible Jessica James’, erkek arkadaşıyla son ayrılığını atlatmaya çalışan Jessica adında son derece bağımsız bir kadın hakkında. Jessica çocuklar için bir drama eğitmenidir ve hayatını yoluna sokmak isterken Jessica’nın birlikte vakit geçirmekten hoşlandığı bir adamla karşılaşır. Adı Boone olan boşanmış biridir. Ancak ikisi de eski sevgililerini takip etmeye devam ederler. Film Jessica’nın yaşam sorunları ve duygusal durumuyla nasıl başa çıktığını ele alıyor.

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like