Gençlik denince akla gelen ilk şey lise yıllarıdır ve lise yılları genellikle ‘ilklerin’ yaşandığı dönemlerdir. İlk aşkların,ilk arkadaşlıkların, ilk acıların,ilk sorunların…okul,aile,ergenliğin verdiği coşku vb. birçok etkenle yaşanan gençlik dönemine bir de sinemanın gözünden bakalım, hem de şuana kadar yapılmış en beğenilenlerine!

1.High School Musical-Lise Müzikali (IMDb: 5,3/10)

Okulda ki basket takımının hem yakışıklı hem popüler olan kaptanı Troy (Zac Efron) ve bilim kulübünün güzel ve zeki olan akademik yeteneğe sahip Gabriella (Vanessa Anne Hudgens), okul müzikalinin seçmelerine katılarak tüm sosyal düzen kurallarını yıkarlar. Hayallerinin peşinden giderek çevrelerindekilere takım çalışmasını ve ‘nasıl hissediyorsan öyle davran’ felsefesinin önemini öğretirler. Ayrıca tüm bunları müthiş bir müzikalite eşliğinde yaparlar!

Zac Efron, Vanessa Hudgens, Ashley Tisdale gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Kenny Ortega oturuyor.

2.Camp Rock-Rock Kampı (IMDb: 5,1/10)

Konser turnesi iptal olan Connect 3’nin baş solisti Shane Gray, grup arkadaşları tarafından müzik tutkusunu yeniden keşfetmesi için kampa geri döner. Yetenekli bir genç kız olan Mitchie sürekli gitme hayallerini kurduğu Rock Kampı’na annesi sayesinde gitmenin bir yolunu bulur. Shane söylediği şarkıyla onu derinden etkileyen, ama yüzünü göremediği bir ses duyar ve bu güzel sesin sahibini aramaya koyulur.

Demi Lovato ve Joe Jonas’ın başrol olarak yer aldığı komedi ve müziğin birleştiği bu filmde yönetmen koltuğunda Matthew Diamond oturuyor.

3. Teen Beach Movie-Gençlik Plajı Filmi (IMDb: 5,9/10)

Brady ve Mack sörf yapmayı seven iki gençtir. Sörf yaparak geçirdikleri bir günün sonunda Mack’ın büyükbabasının evine giderler ve büyükbabası Deniz Yakası Sahili Filmini izlemektedir. Brady, Mack’in sonraki gün farklı bir liseye gideceğini öğrenir ve Mack ertesi gün denizde 30 metrelik dalga olacağı için gitmeden önce sörf yapmak ister. Sörf yaparken fırtına çıkmasıyla Brady, Mack’i kurtarmaya gider ve birden kendilerini Deniz Yakası filminde bulurlar.

Ross Lynch,Maia Mitchell,Garrett Clayton gibi isimlerin yer aldığı filmde yönetmen koltuğunda Jeffrey Hornaday oturuyor.

4.Frenemies-Dost musun, Düşman mı? (IMDb: 5,1/10)

Dostlar birbirine düşman olursa ne olur? 3 hikayeden oluşan bu filmin ilk kısmında bloglarının dergiye dönüştürme teklifini alan iki arkadaş editörlük için zor bir testten geçecektir. İkinci kısımda bilim konusunda tam anlamıyla ‘inek’ olan Jake, köpeği Murray (en yakın arkadaşı) ve yeni bilim projesi partneri Jualianne’in etrafında dönen olayları konu alır.Üçüncü kısım ise yeni tanışan Savannah ile Emma’nın kısa sürede oluşan dostluklarını ve gerçek hayatın zorluklarıyla karşılaşmalarını anlatır.

Bella Thorne,Zendaya,Stefanie Scott gibi isimlerin yer aldığı filmde ymnetmen koltuğunda Daisy Von Scheler Mayer oturuyor.

5. Minor Details-Küçük Detaylar (IMDb: 4,5/10)

Danforth Akademi lüks bir yatılı okuldur. Okulda kötü niyetli olan birileri bütün öğrencileri hasta etmeye uğraşır. Abby, Paige, Claire ve Taylor, birleşerek bu gizemi çözmeye çalışırlar. Dedektifçilik oynamaya başlayan 4 arkadaşın şüphelendikleri birkaç kişi vardır ancak suçlu hiç beklenmedik biri de çıkabilir.

Jennette Mccurdy,Kelsey Edwards,Caitlin E.j. Meyer,Danielle Chuchran gibi isimlerin yer aldığı filmde yönetmen koltuğunda John Lyde oturuyor.

6. #REALITYHIGH (IMDb: 5,2/10)

Çok çalışkan olduğundan inek bi öğrenci olarak bilinen Dani aynı zamanda bir hayvan severdir. Dani’nin gelecek ile ilgili planları olduğu için aşka ayıracak zamanı yoktur. Taki uzun süredir âşık olduğu Cameron’un dikkatini çekmeyi başarana kadar…Ama Cameron’un sosyal medya fenomeni olan eski sevgilisi Alexa’nın hedefinde de artık Dani vardır. Lisede zorbalık yaşayan ve yaşatan kişilere izletilmesini öneririz.

Nesta Cooper,Keith Powers,Alicia Sanz gibi isimlerin yer aldığı filmde yönetmen koltuğunda Fernando Lebrija oturuyor.

7.13 Going On 30-Keşke 30 Olsam (IMDb: 6,1/10)

Hoşlandığı çocuk olan Matt ile ilgili alay konusu olan Jenna, oldukça kırılmıştır ve otuz yaşına kadar saklanmak istemektedir. On üçüncü yaş gününün partisinde otuz yaşında olmayı dileyen Jenna’nın dileği bir anda gerçekleşir! Hayatında isteyebileceği her şeye sahip olan Jenna, istediğinin çocukluk aşkı Matt olduğunu fark eder. Ancak Matt’le karşılaştığında da artık onun tanıdığı eski Matt olmadığını fark eder.

Jennifer Garner, Mark Ruffalo, Judy Greer gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Gary Winick oturuyor.

8.Bring It On-Gençlik Ateşi (IMDb: 6,0/10)

Rancho Carne Lisesi futbol konusunda oldukça büyük başarılara imza atmış bir lisedir. Futbol takımının yanı sıra amigo kızlarıyla da ünlenen lisenin, bir zamandan sonra amigo kızları futbol takımının önüne geçmiştir. Arka arkaya beş kez kazanılan amigoluk turnuvasını bir kez daha kazanmayı amaçlayan takımın koreografilerinin bir hip-hop grubunun dansından çalıntı olduğu ortaya çıkar.

Kirsten Dunst, Eliza Dushku, Jesse Bradford gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Peyton Reed oturuyor.

9.The Outcast-Dışlanmışlar (IMDb: 5,5/10)

Mindy ve Jodi lise yıllarında birbirleri ile çok iyi arkadaş olan iki kızdır. Aynı lisede Kraliçe Arı lakaplı bir kız ile onun arkadaşları hep kötülük peşindedirler. Kraliçe Arı Mindy ve Jodi`ye aşağılayıcı bir şaka yapar ve bu şaka yüzünden kızların psikoloji bozulur. Mindy ve Jodi kendileri gibi benzer şakalara maruz kalmış çocuklarla beraber bir ekip kururlar ve bu ekip ile birlikte intikam almak için yemin ederler.

Victoria Justice,Eden Sher,Ashleh Rickards gibi isimlerin yer aldığı filmde yönetmen koltuğunda Peter Hutchings oturuyor.

10.Candy Jar-Şeker Kavanozu (IMDb: 5,8/10)

Bir grup zeki lise öğrencisinin üniversite yolunda başından geçenleri konu alır.Okulun bilgi yarışması için Bennett ve Lona karşı karşıya gelir ve tatlı bir rekabet ortaya çıkar çünkü her ikiside çok zekidir ve birbirlerinden daha zeki olduklarını kanıtlamaları gerekmektedir. Neredeyse her konuda zıtlaşan lise münazara şampiyonları, hayallerindeki üniversitelere girebilmek için hırslı planlar yapar.Ama bu zeki çocuklar için bu durumu zevk haline getirmek oldukça basittir.

Jacob Latimore,Sami Gayle,Tom Bergeron gibi isimlerin yer aldığı filmde yönetmen koltuğunda Ben Shelton oturuyor.

11.Camera-Kamera (IMDb: 5,9/10)

Genç ve güzel bir kız olan Alice, üye olduğu bir programda canlı yayın yaparak para kazanmaktadır. Popüler oldukça daha fazla para kazanmaya başlar ve sitede ilk sıralara gelmek için büyük bir hırsla çalışan Alice bir gün siteye girer ve kötü bir sürpriz ile karşılaşır. E-posta adresi giriş yapmaz, kendi sayfasında başka birinin yayın yaptığını fark eder. Profili başka biri tarafından çalınmıştır üstelik yayını yapan kendisinin kopyasıdır. Alice, internetteki hayatının çalınmasıyla tam bir çöküşe yaşar. Genç kızın hayatına eskisi gibi devam edebilmesinin tek yolu taklitçisini alt edip hesabını geri almaktır.

Madeline Brewer, Patch Darragh, Melora Walters gibi isimlerin yer aldığı filmde yönetmen koltuğunda Daniel Goldhaber oturuyor.

12.Project X-Proje X (IMDb: 6,6/10)

Lisede yakın arkadaş olan üç gençten biri olan Thomas, doğum gününde anne ve babasından ayrı olacaktır, ev ona kalmıştır. Diğer iki arkadaşı Thomas’ı doğum günü için parti vermeye ikna ederler ve anne babasının da evden gitmesi bu partinin büyümesi için bahane olur. Gecenin ilerleyen saatlerine doğru parti bir anda çığırından çıkar ve her şey bir anda eğlenceliyken garip bir hale dönüşür.

Thomas Mann, Oliver Cooper, Jonathan Daniel Brown, Dax Flame gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Nima Nourizadeh oturuyor.

13.Be Somebody-Biri Olmak (IMDb: 5,7/10)

Jordan Jaye popüler bir pop yıldızıdır.En büyük hayali diğer gençler gibi sade bir yaşam sürmektir. Fakat pop yıldızı olduğu için hiç rahat bırakılmaz, özellikle kadın hayranları tarafından sürekli rahatsız edilir. Jordan Jaye bir gün küçük bir kasabanın lisesinde sanat okuyan Emily Lowe ile tanışır ve farklı dünyaların insanları olmalarına rağmen çok iyi anlaşırlar. Jordan,onu hayatına almasıyla istediği bir hayata ulaşmayı düşünmektedir. Tanışma boyunca beklenmedik bir dostluk, ilk aşk ve kendini keşfetme yolculuğuna çıkarlar. Bu yolculuk onlara zıt kutupların birbirlerini çektiğini gösterecektir.

Matthew Espinosa,Sarah Jeffery,Allison Paige gibi isimlerin yer aldığı filmde yönetmen koltuğunda Joshua Caldwell oturuyor.

14.Tall Girl-Uzun Kız (IMDb: 5,5/10)

Jodi, hep okulundaki en uzun boylu kız olmuştur. Bu durumundan rahatsızdır ve kambur durup daha fazla dikkat çekmemeye çalışır. Sonunda kendisinden uzun bir öğrenci olan Stig’le karşılaşır. Stig’i görür görmez etkilenir fakat rakipleri karşısında kendisini şanssız görür. Bu zamana kadar dikkat çekmekten korkan genç kız, sonunda dik durmak için gerekli özgüveni bulmaya kardeşi Harper yardım eder ve Jodi kendisini baştan yaratır.

Ava Michelle,Griffin Gluck,Sabrina Carpenter gibi isimlerin yer aldığı filmde yönetmen koltuğunda Nzingha Stewart oturuyor.

15. Sınav (IMDb: 6,5/10)

Zamanının tartışmalı sınav sistemi olan ÖSS’e hazırlanan Gamze, Uluç, Kaan, Mert ve Sinan sınava hazırlanan diğer gençler gibi ailelerini hayal kırıklığına uğratmayıp üniversiteye girmenin hayalini kurmaktadır. Sınavdan önce lise başarı puanlarını da yükseltmek isteyen beş arkadaş, normal yollarla bunu başaramayacağını anlayınca sınav sorularını çalmaya karar verirler.

Güven Kiraç, Ayda Aksel, Betül Alganatay, Zafer Algöz gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Ömer Faruk Sorak oturuyor.

Bir yanıt yazın
You May Also Like