Herhangi iyi bir polisiye gerilim filmini sevsem de, gerçek bir hikaye olduğunu bilmekle ilgili detayları daha da büyüleyici kılan bir şey var. Bu yüzden, polisiye belgeselleri en sevdiğim türlerden biridir.

Neyse ki, Netflix hem orijinal hem de eski katalog olmak üzere suç belgeselleri söz konusu olduğunda hayal kırıklığına uğratmaz.

Bugün sizlerle Netflix’te şu anda mevcut olan en iyi on cinayet belgeseli olduğunu düşündüğüm listeyi paylaşmak istiyorum. Hepsi de cinayet meraklılarını tatmin edecektir.

Amanda Knox (2016)

İngiliz kadın Meredith Kercher’in İtalya’daki ölümünü konu alan bu film, cinayet kurbanı hakkında değil de, cinayetle suçlanan kadın hakkındadır.

Amerikalı öğrenci Amanda Knox ve İtalyan erkek arkadaşı, soruşturmanın başlangıcından itibaren polis tarafından suçlu ilan edildi. Baş müfettişler Amanda’nın arkadaşı ve oda arkadaşı Meredith’in ölümüne “beklendiği gibi” yanıt vermediğine inandılar ve bunu onun suçluluğunun kesin bir işareti olarak kabul ettiler.

Bu belgesel, Knox’un suçtan dört yıl hapis yattıktan sonra soruşturulması, mahkum edilmesi ve ardından beraat ettirilmesini kapsıyor. Hem Amanda’nın adalet düşüklüğünün kurbanı olduğunu düşünenlerden hem de Foxy Knoxy’nin suçlu olduğuna inananlardan duyuyoruz.

American Murder: The Family Next Door (2020)

Film uzunluğundaki bu Netflix Original belgeseli, hamile Shanann Watts ve iki kızının 2018’de Frederick, Colorado’da öldürülen hikayesini anlatıyor. Baş şüpheli mi? Koca Chris.

Yönetmen Jenny Poppelwell, arşiv görüntüleri, sosyal medya gönderileri, yasa uygulama kayıtları ve diğer gerçek içerikleri kullanarak olayları yeniden yaratıyor.

Belgesel, mükemmel bir aile gibi görünen bir aile ile başlıyor, ancak yüzeyin altını kazdıkça, hiç kimsenin hayatının göründüğü kadar mükemmel olmadığını ve insanların hayal bile edilemeyecek kadar yetenekli olduğunu anlıyoruz.

I Am A Killer (2018-)

Netflix’in en popüler belgesel dizilerinden biri olan her bölümde, cinayetten idam cezası alan farklı bir mahkumla röportajlar yer alıyor. Röportajların yanında ailelerinden ve suçlandıkları suçlardan etkilenen insanlardan da haber alıyoruz.

Bazıları masumiyetlerini ilan ederken, bazıları eylemlerini kendi geçmişlerine göre haklı çıkarırken, bazıları eylemlerinin ve kendilerini bekleyen kaderin sorumluluğunu tamamen kabul ediyor.

İncelenen tüm suçlar üzücü ve daha da korkunç suçların hüküm giymiş trajik kurbanlarından bazıları. Bu, cinayet belgesel türünün hayranları için mutlaka izlenmeli.

I Am A Killer: Released (2020)

Popüler I Am A Killer belgesellerinden yola çıkan bu sınırlı dizi, idam cezasında 30 yıl geçirdikten sonra şartlı tahliye edilen bir mahkum olan Dale Wayne Sigler’ı konu alıyor.

Dizi, yıllarca parmaklıklar ardında geçirdikten sonra topluma yeniden katılmaya çalışmanın nasıl bir şey olduğuna ve Sigler’in suçunun ardındaki gerçeğe bakıyor.

Sonunda onu Subway çalışanı John Zeltner’ı 400 dolara altı kez vurmaya iten istismar gençliğini duyuyoruz. Sigler daha sonra hapishanede bulduğu ve şartlı tahliyesinin sağlanmasına yardımcı olan kefareti anlatıyor.

Ama bu cinayet gerçekten birkaç yüz dolar mıydı?

The Keepers (2017)

Bu yedi bölümlük dizi, 1969’da rahibe ve okul öğretmeni Catherine Cesnik’in hala çözülmemiş cinayetini araştırıyor.

Ancak, bu, Rahibe Cathy’nin prestijli bir Baltimore kız Katolik okulunda cinsel taciz içeren davranışlara karşı çıktığı için öldürülmüş olabileceği düşüncesi ile, anlaşıldığından çok daha büyük bir suç hikayesine açılan kapıdır.

Ama okuldaki suçlar gerçek olsa da, Rahibe Cathy’yi gerçekten öldüren bu muydu yoksa cinayetinin arkasında daha kişisel nedenler mi vardı?

Making A Murderer (2015-2018)

Eski ama bir güzellik ve cinayet-belgesel türünün hayranları için mutlaka görülmesi gereken bu dizi, savcıların zorla itiraflar ve seçici delil kullanımıyla baş şüphelilerini nasıl bir katile dönüştürdüğü fikrini araştırıyor.

Dizi, öncelikle 1985’te cinayete teşebbüs suçundan hüküm giymiş ancak 2003’te beraat etmiş bir adam olan Steven Avery’yi izliyor. Ancak, 2005’te başka bir cinayetten tekrar tutuklanıyor ve yine suçlu bulunuyor.

Bu gösterinin ilk sezonu 10 yıl boyunca çekildi. Bu, gerçek hayattaki kahramanımızın yaşamına ve denemelerine inanılmaz derecede ayrıntılı ve zorlayıcı derin bir dalışa izin verir.

Murder to Mercy: The Cyntoia Brown Story (2020)

Yeni bir Netflix Orijinal Yayını, bu belgesel film, Johnny Michael Allen adında bir adamı vurmaktan mahkum olan genç siyahi bir kadın olan Cyntonia Brown’ı henüz on altı yaşındayken izliyor.

Aslında Cyntonia ile ilk kez , genç bir fahişe olarak hayatının hikayesini anlattığı ve nefsi müdafaa yaptığını iddia ettiği I Am A Killer‘da tanışıyoruz. Bu film, gösterime girme mücadelesine daha yakından bakıyor.

Bu, Tennessee’nin 2017’de küçüklerin fuhuşla suçlanamayacağını belirten ve bu vakaları seks kaçakçılığı örnekleri olarak yeniden etiketleyen bir yasayı değiştirmesiyle mümkün oldu. Bu onun merhamet arayışı ve şartlı tahliye edilmesi için önemli bir açılış yarattı.

Out Of Thin Air (2017)

Bu belgesel, Amerikan kültürünün ve ABD hukuk sisteminin tanıdık bölgesini terk edip İskandinavya’ya ve İzlanda’nın en kötü şöhretli cinayet davasının öyküsüne geçerken canlandırıyor.

1974’te görünüşte birbiriyle alakası olmayan iki adam ortadan kayboldu ve vücutları asla bulunamadı. Bir zamanlar bir partiden eve dönmeyen 18 yaşında bir çocuk, diğeri ise gece geç saatte bir telefon alan ve bir daha hiç görülmeyen 32 yaşında bir adam.

Polis, suçlu olduklarına inandıkları altı gence odaklandı. Ardından, Charles Manson ve takipçileriyle karşılaştırıldıkları bir medya sirki geldi. Sonunda suçları itiraf ettiler ve suçlu bulundular.

Ancak bu belgesel, yasal sürecin takip edilip edilmediğini ve zorla kazanılan bir itirafın ne kadar güvenilir olduğunu sorguluyor.

ReMastered: The Miami Showband Massacre (2019)

Müziğin en büyük suçlarından bazılarının arkasındaki gerçeğe bakan ReMastered serisindeki birçok güzel belgesel filmden biri.

Bu bölüm, 1975’te İrlanda’da Miami Showband’e sadık paramiliter grup Ulster Volunteer Force tarafından düzenlenen saldırıya bakıyor. Saldırıda, popüler grubun üç üyesi de dahil olmak üzere beş kişi öldü.

Belgesel hem suçun ayrıntılarını ortaya çıkarıyor hem de kurbanlara en yakın olanlar için daha sonra ne anlama geldiğine bakıyor.

Strong Island (2017)

Yönetmen Yance Ford, bu belgeseli 1992’de kendi kardeşi William’ın cinayetini incelemek için hazırladı.

24 yaşındaki William, 19 yaşındaki beyaz tamirci Mark P. Reilly tarafından öldürülen Afrikalı-Amerikalı bir okul öğretmeniydi. Tamamen beyaz bir büyük jüri suçlamayı reddetti.

2018’de En İyi Belgesel Film dalında Akademi Ödülü’ne aday gösterilen bu belgesel, sistemde halen var olan adaletsizliklere bakıyor ve insanlara kim olduklarına göre farklı muamele edildiği anlamına geliyor.

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like