İyi bir dizi gibisi yoktur, ancak bazen uzun sezonları ve monoton bir şekilde çekici oyuncu kadrosuyla Amerikan TV şovlarına takılmak biraz fazla olabilir. Bir panzehir olarak, İngiltere’ye ve ulusal yayın ajansı BBC tarafından üretilen bazı mükemmel programlara bakın. Bunlar genellikle sadece cesur ve güzel değil, gerçek insanlar hakkında ilgi çekici hikayeler anlatmaya odaklanan kısa serilerdir. En sevdiğiniz İngiliz aktörlerden bazılarını ABD’de büyük bir başarı kazanmadan önce doğal ortamlarında görmek de harika bir fırsat.

Bodyguard (2018)

IMDB Puanı: 8.3/10

BBC için Jed Mercurio tarafından yaratılıp yazılan, Richard Madden (Game of Thrones) ve Keely Hawes (Ashes to Ashes) tarafından yönetilen muhteşem bir kadroyla altı bölümlük bir suç draması. Madden, şu anda Londra Metropolitan Polisi’nin uzman koruma bölümünde çalışan PTSD’li bir ordu savaş gazisi olan Polis Çavuşu David Budd’ı canlandırıyor. O, Hawes’in oynadığı İçişleri Bakanı’nı korumakla görevlendirildi ve politikaları her şeydi.

Call the Midwife (2012)

IMDB Puanı: 8.4/10

Bu BBC dönemi draması, 1950’lerin sonlarında ve 1960’ların başlarında Doğu Londra’da çalışan bir grup hemşire ebeyi konu alıyor. Jessica Raine, Miranda Hart ve Helen George gibi mükemmel bir kadroya sahip. Bebek patlaması, İkinci Dünya Savaşı sonrası göç ve 1948’de Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Hizmeti’nin kurulması gibi olaylarla ilgilenir. Sonuç; duygusal, dokunaklı ve çoğu zaman kalp kırıcıdır.

Doctor Foster (2015)

IMDB Puanı: 7.8/10

Mike Bartlett tarafından yazılan bu beş bölümlük dizi, kocasının bir ilişkisi olduğundan şüphelenen Dr. Gemma Foster’a odaklanıyor. Hem paranoyak hem de şiddetli bir çizgi ortaya çıkararak araştırmayı kendi üstleniyor. Suranne Jones, titiz bir GP olarak oldukça izlenebilir.

Extras (2006)

IMDB Puanı: 8.3/10

Başrolde olan Ricky Gervais ve Stephen Merchant’ın zihninden, ekstralar olarak da bilinen arka plan sanatçılarının hayatlarını konu alan bu komedi dizisi. Gervais’in karakteri aslında B seviyesi bir sitcom’da rol aldığında işler değişiyor. İlk sezonun sonunda Patrick Stewart’ın kamera hücresi paha biçilemez.

The Fall (2016)

IMDB Puanı: 8.2/10

Bu İngiliz-İrlanda suç draması, ilk çıktığında hava dalgalarını fırtına gibi estirdi, Gillian Anderson’ı tekrar spot ışığına taşıdı ve bizi Jamie Dornan yeteneğini tanıttı. Anderson, 28 gündür açık olan bir davaya çağrılan ve şimdi bir seri katilin işi gibi görünen kıdemli bir dedektifi oynuyor. İlk iki sezon evrensel beğeni topladı. Üçüncü sezon biraz daha mücadele ediyor, ancak o zamana kadar bağımlı olacaksınız!

Happy Valley (2016)

IMDB Puanı: 8.5/10

Başrollerini Sarah Lancashire ve Siobhan Finneran’ın paylaştığı bu suç draması, Kuzey İngiltere’de West Yorkshire’da geçiyor, ancak aksanları izleyiciyi anlayacak şekilde tonlanmış. Lancashire, tecavüzün ardından genç kızının intiharı ile uğraşan ve suçun bir sonucu olarak genç torununu büyütmeye çalışan bir polisi oynuyor. Fail hapisten çıktığında ne yapacağına karar vermelidir.

Hinterland (2013)

IMDB Puanı: 7.6/10

Bu Galce programı başlangıçta Galce kanalı S4C için yapılmış, popülaritesinin ardından BBC’de İngilizce olarak yayınlanmıştır. Kendi kurtuluşunu ararken cinayetleri çözen Richard Harrington’un canlandırdığı dedektif Tom Mathias anlatılıyor. Tanıdık bir öncül, farklı ortam ve kültürel bağlam, herhangi bir hayranın veya türün takdir edeceği yeni şeyler.

Jonathan Strange and Mr Norrell (2015)

IMDB Puanı: 8.2 / 10

En çok satan Susanna Clarke romanına dayanan film, büyünün kullanıldığı Napolyon Savaşlarının alternatif bir tarihini araştırıyor. Sihirbazlar Jonathan Strange ve Bay Norrell, hayatlarını çözmesine izin vermeden ülkelerine yardım etmek için sihirlerini kullanmaya çalışırlar. Bertie Carvel ve Eddie Marsan, yetişkinler için Harry Potter olarak tanımlanan filmde büyük bir başrol ikilisi oluşturuyor.

Land Girls (2009)

IMDB Puanı: 7/10

Bu program, Yaz Strallen’ın canlandırdığı Nancy, Joyce’un canlandırdığı Becci Gemmell’in canlandırdığı Bea, Jo Woodcock’un oynadığı ve Christine Bottomley’nin canlandırdığı Annie’yi izler. Dizi boyunca, tamamı Kadın Kara Ordusu’na farklı nedenlerle katılan dört kızın geçmişini ortaya çıkarılıyor. Dizi, kullanılan üniformaların yanlışlığı konusunda birçok şikayet alırken, ilk yayınlandığında Royal Television Society Awards tarafından da en iyi drama seçildi.

London Spy (2015)

IMDB Puanı 7.5 / 10

James Bon Ben Whishaw’da Q rolünden sonra kendi casus araç şovunun verileceğini hepimiz biliyorduk! Bu beş bölümlük drama, çalışan iki genç adamın, Danny (Whishaw) ve Alex’in (Edward Holcroft) hikayesiyle başlıyor. Danny, Alex’i ölü bulduğunda, Gizli İstihbarat Servisi için çalıştığını ve ardından Alex’in ölümü hakkındaki gerçeği keşfetmek için casusluk dünyasına girmesi gerektiğini keşfeder.

Marcella (2016)

IMDB Puanı: 7.5 / 10

İngilizlerin Nordic noir dedektifi üzerine yaptığı bu yorum, Anna Friel’i, yeniden faaliyete geçtiği anlaşılan kimliği belirsiz bir seri katille ilgili 11 yaşındaki bir davayı yeniden açmak için işe dönen eski bir Londralı dedektif olan Marcella Backland olarak gösteriyor.

Merlin (2008)

IMDB Puanı 7.9 / 10

Muhtemelen Merlin’in başka bir şekilde yorumlanmasına ihtiyacımız olmadığını düşünsek de, bu asla istediğimizi düşünmediğimiz ama sevdiğimiz bir diziydi. Hikayeye yeni bir bakış atıyor ve genç oyuncular harika bir iş çıkarıyor. Colin Morgan, Merlin olarak diziyi yönetiyor ve Bradley James ve Katie McGrath, Arthur ve Morgana kadar mükemmel. Anthony Stewart Head, Uther Pendragon olarak da harika.

Peaky Blinders (2017)

IMDB Puanı: 8.8 / 10

Cillian Murphy, 1. Dünya Savaşı sonrası Birmingham’da İrlandalı çete lideri Tommy Shelby olarak rol almaktadır. Sam Neill, İrlandalı çetelerle uğraşmak için Kuzey İrlanda’dan getirilen bir dedektifi oynuyor. Peaky Blinders olarak bilinen gerçek bir çeteye gevşek bir şekilde dayanan bu gösteri, Murphy için eleştirel beğeni topladı. Bu gösteri tüm beklentileri karşılaşamaktadır. Dizi, kült klasik statüye ulaştı.

River (2015)

IMDB Puanı: 8.5 / 10

Bu altı bölümlük İngiliz televizyon dizisi, karizmatik Stellan Skarsgard’ı hem bir dahi hem de araştırdığı cinayetlerin peşini bırakmayan Dedektif John River rolünde canlandırıyor. Davanın her ayrıntısını çözene kadar dinlenmeyen River, partnerinin ölümüne şahit olduğunda aşırı derecede işe yüklenir. Tanıdık bir öncül olan Skarsgard, bunu oldukça izlenebilir kılıyor.

Sherlock (2010)

IMDB Puanı: 9.2/10

Benedict Cumberbatch’i ünlü yapan ve Martin Freeman’ı Bilbo Baggins’den başka biri olarak görmemizi sağlayan fenomen, Sherlock Holmes hikayesinin bu tamamen yeni yorumu zekice, belki bazen fazla zekice ve oldukça bağımlılık yapıyor. 21. yüzyıl Londra’da geçmektedir. Hikaye bilinse de yine de nefesler tutulacak.

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like