Gerçek suç söz konusu olduğunda, karşı konulamaz bulduğumuz şey nedir? Kendimizi bu dünyanın olası tehlikeleri hakkında eğitmek mi? Belki de suçlu delinin metodolojilerine ve psikolojilerine karşı bastırılamaz bir ilgi duyuyoruz? Belki de hayatımızın nasıl gittiği konusunda daha iyi hissetmek istiyoruz, ancak her ne sebeple olursa olsun, belgeseller bugüne kadar Netflix’te en çok izlenen türlerden biri olmaya devam ediyor. Gerçek suçlar içinde değilseniz, belki de kendinizi insan ruhunun en karanlık köşesinde eğitmenin tam zamanıdır.

İşte sizin için Netflix’te izleyebileceğiniz en iyi 10 gerçek suç belgeselini listeledik. Gelin beraber göz atalım.

 

Killer Inside: The Mind of Aaron Hernandez (2019)

Aaron Hernandez görünüşte her şeye sahiptir; para, şöhret… Fakat, bir arkadaşını öldürmekten tutuklandığında her şeyini kaybeder. Bu belgesel dizisi, Hernandez’in yükseliş ve düşüşünün yanı sıra, nihayetinde yaptıkları şeye bir şekilde katkıda bulunmuş olabilecek veya olmayabilecek gizli yaşamı araştırıyor.

Toplam Bölüm Sayısı: 3
IMDb Puanı: 7,4

 

Murder Mountain (2018)

Kaliforniya’daki esrar endüstrisi büyük bir meseledir ve Kuzey Kaliforniya’nın Humboldt bölgesinde bu endüstri hem yasal hem de yasadışı işletmeleri kapsar. Bu farklı mezheplerin karıştırılması, yerel halkın adaleti dağıtma konusunda kanun dışı bir görüş benimsemeyi tercih etmesi nedeniyle ortadan kaybolmalara, cinayetlere ve örtbas olaylarına yol açar. Murder Mountain, özellikle öldürülmüş bulunan Garrett Rodriguez vakasına odaklanıyor.

Toplam Bölüm Sayısı: 6
IMDb Puanı: 6.9

Don’t F**k with Cats: Hunting an Internet Killer (2019)

Don’t F ** k with Cats, ilk kez internette kedileri öldürdüğü bir video yayınladığı için tanınan Kanadalı seri katil Luka Magnotta’nın suçlarına ve sonunda yakalanmasını gözler önüne seren bir belgesel dizisidir. Suçları artıyor ve dünyanın dört bir yanındaki insanlar onu bulmak ve adalete teslim etmek için yola çıktıkça videonun kendisi internette bir fırtına başlatıyor.

Toplam Bölüm Sayısı: 3
IMDb Puanı: 8.1

 

Making a Murderer (2015-Present)

Making a Murderer, en etkili gerçek suç belgesellerinden biridir. Bu belgesel, Teresa Halbach’ı öldürmekle suçlanan (ve bundan mahkum edilen) Steven Avery’nin hapse atılması, temize çıkarılması, yeniden tutuklanması ve müteakip duruşmasını konu alıyor. İlk sezonun galasından bu yana, belgesel ve bir bütün olarak dava hakkında sayısız makale yazıldı, ancak gerçek suç belgesellerinde yeniyseniz, burası başlamak için iyi bir yer.

IMDb Puanı: 8.6

 

The Innocent Man (2018)

Suçtan hüküm giymiş insanların hepsi fiilen işlemiyor. Aslında, ölüm cezası kovuşturmalarının %3 ila %5’i yanlış bir mahkumiyetle sonuçlanıyor. The Innocent Man, John Grisham’ın Debra Sue Carter’ın tecavüz ve cinayetiyle ilgili 1998’de Ronald Keith Williamson’ın haksız mahkumiyetini konu alan tek kurgusal olmayan kitabının bir uyarlamasıdır. Dizi aynı zamanda Oklahoma’da yaşanan başka bir haksız mahkumiyete ve bu tür vakaların yalnızca doğrudan dahil olanlar değil, tüm kasaba üzerindeki etkilerine de göz atıyor.

Toplam Bölüm: 20
IMDb Puanı: 7.3

Wild Wild Country (2018)

Wild, Wild Country, seri katil kültlerden birini belgeliyor: Bhagwan Shree Rajneesh ve kişisel asistanı Ma Anand Sheela liderliğindeki Rajneeshpuram topluluğu. Rajneeshiler, ABD’deki ilk biyolojik terör saldırısından ve ideolojileriyle sayısız insanı yozlaştırmaktan sorumluydu. Bir bilim kurgu filmi gibi hissettiren bu belgeseli izlemelisiniz.

Toplam Bölüm Sayısı: 6
IMDb Puanı: 8.2

 

I Am a Killer (2018-2020)

 

Bu belgesel dizisinde, her bölüm bize cinayet işleyen yeni bir karakter hakkında bilgi edinme fırsatı veriyor. Çok trajik ve sürükleyici hikayelerini ve neden bu kadar büyük suçları işlemeye karar verdiklerini ilk elden öğreniyoruz.

Toplam Bölüm: 20
IMDb Puanı: 7.5

 

Abducted in Plain Sight (2017)

Ebeveyn iseniz, bu belge sizin için bir kabus olacak. Ebeveyn değilseniz, bu muhtemelen şimdiye kadar gördüğünüz en sinir bozucu belgesellerden biri olacaktır. Plain Sight’ta kaçırılan, 12 yaşındaki Jan Broberg’in komşusu Robert Berchtold tarafından iki kez kaçırılmasını anlatıyor. Belgesel, Berchtold’un kendisini Broberg ailesine nasıl yerleştirdiğini ve Jan’ı iki kez nasıl kaçırdığını inceliyor.

Süre: 91 dakika
IMDb Puanı: 6.8

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes (2019)

Amerikan tarihinin belki de en kötü şöhretli seri katillerinden biri olan Ted Bundy’i konu alan bu belgesel, onun kayıtlarını ortaya çıkarıyor ve izleyicilere onun ne kadar psikotik ve korkunç olduğuna bir göz atma imkanı veriyor. Bazıları bunun seri katilleri yücelttiğini ve böylece ülkenin suçlara olan saplantısında yanlış olan her şeyi ifade ettiğini iddia ederken, kötü şöhretli bir suçlunun zihnine ilginç bir bakış açısı sunuluyor.

Toplam Bölüm Sayısı: 4
IMDb Puanı: 7,8

 

The Keepers (2017)

Rahibe Cathy Cesnik’in çözülemeyen cinayeti, Cesnik’in eski öğrencilerinin okulundaki rahip Anthony Joseph Maskell’i içeren bir örtbas olayını ve öğrencilere yönelik birçok cinsel taciz olayını araştırılmasına yol açar. The Keepers, suçları kendi başlarına örtmek için Katolik kilisesinin yaptığı olayları ortaya çıkarıyor. Hükümetin işleri örtbas ettiği için korkunç olduğunu düşünüyorsanız, Katolik kilisesinin bunu nasıl yaptığını görmelisiniz.

Toplam Bölüm Sayısı: 7
IMDb Puanı: 8.1

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like