Netflix, dünyanın dört bir yanındaki bölgesel film yapımcılarını desteklemek ve çalışmalarını uluslararası izleyicilerin dikkatine sunmak için harika bir iş çıkardı. Arap filmleri istisna olmadığını kanıtladı ve şimdi Netflix’te etkileyici bir Arap filmleri koleksiyonu var.

İster kendi dilinizde bir şeyler izlemek istiyor olun (ya da Arapça öğreniyorsanız pratik yapın), ister Arap kültürü hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyin, bu filmler bir öğleden sonrayı perde önünde geçirmek için harika bir yoldur.

Mısır, Lübnan, Suudi Arabistan ve diğerlerinden gelen tekliflerle bu filmler hem eğlenceli hem de batılı bir izleyici için göz açıcı.

Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? İşte Netflix’teki en iyi 15 Arap filmi olduğunu düşündüğümüz şeylerin bir listesi.

Amar’s Hand (2011)

Mısır’ıın Kahire şehrinde geçen filmde, bir kadın ölmüş kocasının ardından beş çocuğunu işe göndererek ailesi için bir ev inşa etme hayalini gerçekleştirmeye çalışır.

Onların yaşadıkları istismarları, şehrin bazı köşelerindeki yoksulluğu ve kendinizi yükselterek Kahire’de hayatınızı nasıl değiştireceğinizi ortaya koyuyor.

Are We Done Yet (2018)

Khalawees olarak da adlandırılan bu Mısır filmi, genç bir adamın işlemediği bir suçtan tutuklanmasıyla başlar.

Taksi şoförü olan babası daha sonra mahkemeleri ve medyayı oğlunun kötü adam olmadığına ikna etmek için bir arayışa girer. Bunu yapmak için sorumlu olan kişiyi bulması gerekecek.

Barakah Meets Barakah (2016)

Aşk ve evlilik konusunda katı kuralların olduğu bir dünyada, orta sınıf bir adam, aynı zamanda bir video blog yazarı olan zengin bir kadınla tanışır.

İkisi bir araya gelmek için mücadele ederken, Suudi Arabistan’ın büyükanne ve büyükbabalarının nesli boyunca aslında daha liberal olduğu fikrini keşfetmeye başlıyorlar.

Bittersweet (2010)

Çağdaş Mısır toplumu hakkında bir bakış sunan, 20 yıldır yurtdışında yaşayan genç bir adam kendini Mısır’da bulur.

Pasaportunu, parasını ve hemen hemen her şeyi kaybettiğinde, artık anlamadığı bir toplumda kendi başının çaresine bakmak zorunda kalır.

An Hour and a Half (2012)

2002 El Ayyat tren kazası sırasında geçen film, patlamadan 90 dakika önce başlıyor ve trendeki farklı kişilerin hikayelerini anlatıyor.

Daha sonra, hem hayatta kalmak için savaşırken hem de hayatta gerçekten neyin önemli olduğunu öğrenirken, günün dramasının sorunlarını nasıl başa çıkardığını görüyoruz.

From Japan to Egypt (2017)

Yine başka bir Mısırlı filmi. Çocuklarının velayetini kazanan bir adamı Japon karısından uzaklaştırıyoruz. Çocuklar karşılaşacaklarına hazırlıksız olarak Mısır’a dönüyor.

Yüreğe dokunan bir film, kültürlerarası evliliğin ve çok farklı iki dünyada çocuk yetiştirmenin zorluklarını ele alıyor.

Lion’s Heart (2013)

Bu listedeki en eski filmlerden biri olan bu aksiyon-komedi, izlemeye değer. Aslan terbiyecisi olmak için bir çocuk kaçırılır ve sirkte büyütülür.

Beklenmedik bir şekilde, içsel gücü ve geçmişi hakkında çok şey ortaya çıkaracak bir yeraltı cinayeti gizemine kapılır.

The Other (1999)

Bu film, Mısır iş dünyasının kasvetli bir portresini ve açgözlülük eleştirisini sunmaktadır. Film, Amerika’daki çalışmalarından dönen zengin bir iş adamının oğluna odaklanıyor. Beklenmedik bir şekilde Mısırlı bir gazeteciyle tanışıyor, aşık oluyor ve evleniyor.

Çift, zengin dünyalarının içinde, genç adamın ailesinin, yeni karısının ifşa etmeye çalıştığı yolsuzluğunun çoğunun merkezinde olduğunu keşfeder.

Sand Storm (2016)

Arapça olarak teslim edilen bir İsrail filmi, İsrail’in güneyindeki bir Bedevi köyünde geçiyor. Film, kadınları ezen bir toplumun yanı sıra böyle bir durumda kadınların birbirlerine nasıl davrandıkları konusundaki istismarları da ortaya çıkarmaya odaklanıyor.

Temalar ve eleştiriler tanıdık olsa da, ilk kez yönetmen bunu içgörüleri taze hissettiren bir parıltıyla sunar.

Savage Raghda (2018)

Beklenmedik bir senaryoda, zor durumdaki bir baba bir salonun salon reklamları için yeni bir yüz aradığını öğrenince, rolü denemek ve kazanmak için bir kadın gibi giyinir.

Modern bir Arap seyircisi için Bayan Doubtfire, çifte kimliğini korumaya ve konseri kazanmaya çalışırken şımarıklık başlar.

Sheikh Jackson (2017)

Michael Jackson tüm dünyada popülerdir. Mısır’da Michael gibi giyinmeyi ve kimliğe bürünme şovları yapmayı seven genç bir İslami din adamı, idolünün ölümü karşısında şoke olur ve bundan sonra ne yapacağına karar vermelidir.

Film, gösterime girdikten kısa bir süre sonra küfür için araştırıldığı için ek ilgi uyandırıyor. Ancak ağır eleştirilere rağmen Mısır sansür komitesi tarafından temizlendi.

Six Windows in the Desert (2016-2019)

Suudi Arabistan stüdyosu Telfaz11 tarafından yapılan bir kısa film koleksiyonu, her biri düşündürücü olacak ve sosyal tabular, aşırılık ve insan ruhu gibi önemli sosyal temalara ışık tutacak şekilde tasarlandı.

Filmler dramadan bilim kurguya kadar çeşitlilik gösterir, ancak hepsi mükemmel kalitede ve Arap film yapımına harika bir giriş niteliğindedir.

The Treasure (2017)

Firavun döneminden itibaren tarih boyunca geçen hırslı bir film. Filmde, rahip emirlerinin yüzyıllar boyunca iktidarın iplerini nasıl çektiğini görüyoruz.

Din ve siyaset arasındaki karşılıklı etkileşimin bir eleştirisidir. Dini liderlerin zenginlik ve güç kazanmak için inançlarına ihanet etmesini anlatmaktadır..

Used Goods (2019)

Bir eylem filmi, uluslararası bir ilaç örgütünün Mısırlı bir kanser ve AIDS tıp araştırmacısı olan Mustafa’yı kaçırmaya çalışmasıyla başlar. Çığır açan işini, yardım etmeye çalıştığı insanlar pahasına kendilerini zenginleştirmek için kullanacak olan büyük işten korumak için mücadele eden bir satıcı olarak kılık değiştiriyor.

Very Big Shot (2015)

Lübnanlı bir komedi, çiftten biri hapis cezası aldıktan sonra, düz gitmeyi planlayan uyuşturucu satan iki kardeşle tanışıyoruz. Ancak patronları onları kaybetmeye pek hevesli değil.

Onları son bir iş yapmaya ikna eden patron, Suriye’ye büyük miktarda uyuşturucu kaçakçılığı yaptı. Kardeşler bir tuzak kurarak, onu ikiye katlamaya karar verirler.

Sonuç olarak; diğer kültürlere dalmanın onların sinemasını izlemekten daha iyi bir yolu yoktur. Netflix, dünyanın dört bir yanındaki bölgesel film yapımcılarını desteklediği ve çalışmalarını genişleten uluslararası bir izleyici kitlesine sunduğu için bunu her zamankinden daha kolay hale getiriyor.

Bir yanıt yazın
You May Also Like