Henüz 12 yaşındayken bir ajans firması tarafından keşfedilen Natalie Portman, oldukça donanımlı bir arka plana sahip. Harvard Üniversitesi’nde Psikoloji eğitimi alan Portman, aynı zamanda Oscar ödüllü bir oyuncu. 7 dil bilen Portman, birçok uluslararası projede de yer aldı.

1. Sevginin Gücü (IMDb: 8,6/10)

New York’ta eski bir dairede üvey ailesinin yanında kötü bir hayat yaşayan 12 yaşındaki Mathilda’nın hayatı bir gün babasının bozulmuş bir polis için uyuşturucu saklaması ve sonra anlaşmazlığa düşüp tüm ailesinin öldürülmesiyle değişir. Ailesi öldürülürken market alışverişini yapan Mathilda, evde herkesin öldürüldüğünü görünce kapı komşusu Leon’un zilini çalar ve onun dairesine saklanarak hayatta kalmayı başarır. Ancak Leon da bir katildir.

Jean Reno ve Natalie Portman’ın başrollerini paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda Luc Besson oturuyor.

2. V For Vendetta (IMDb: 8,2/10)

Son derece baskıcı bir toplum düzeninin hakim olduğu 2020 İngiltere’sinde halk da şiddet yanlısı bir konuma getirilmiştir. Gizemli ve maskeli bir adam olan V, bir gece belaya bulaşan Evey’i kurtarır. V, sıradan bir adam değildir. Baskıcı toplum düzeninden toplumu kurtaracak, devrimci ruhlu bir adamdır. Ayaklanma zamanının geldiğini düşünen V, Evey’i de kendine ortak edecektir.

Natalie Portman, Hugo Weaving, Stephen Rea, Stephen Fry gibi isimlerin yer aldığı filmde yönetmenliği James McTeigue üstleniyor.

3. Siyah Kuğu (IMDb: 8,0/10)

Önemli bir gösteri için masum ve saf Beyaz Kuğu ile kötülüğün, şehvetin temsilcisi Siyah Kuğu’yu aynı anda canlandırabilecek bir balerin aranıyordur. Nina Beyaz Kuğu rolünde harikalar yaratıyordur ancak Siyah Kuğu’yu bir türlü ortaya çıkaramamaktadır. Nina’nın rakibi Lily Siyah Kuğu’da çok daha başarılıdır. İki yetenekli balerin arasındaki rekabet zamanla dostluğa dönüşürken Nina da kendi içindeki Siyah Kuğu’yla tanışacaktır.

Natalie Portman ve Mila Kunis’in başrollerinde yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Darren Aronofsky oturuyor.

4. Yıldız Savaşları: Bölüm 3 – Sith’in İntikamı (IMDb: 7,6/10)

Savaş hala bitmemiştir ve artık Jediler oldukça yorulmuşlardır. Ayrıca savaş bahane edilerek demokrasi de gözardı edilmeye başlanmıştır. Artık klon savaşlarında da son dönemece girilmiştir ve Komutan Grievious başkentte taş üstünde taş bırakmamıştır. Palpatine’i rehin alarak kaçmaya koyulan Grevious, Obi-Wan Kenobi ve genç Anakin Skywalker tarafından takip edilecektir.

Hayden Christensen, Ewan McGregor, Natalie Portman gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda George Lucas oturuyor.

5. Daha Yaklaş (IMDb: 7,3/10)

En büyük hayali yazarlık yapmak olan Dan’in şu anlık tek yapabildiği ölüm ilanlarını yazmaktır. Bir kaz sonucu Amerikalı Alice ile tanışan Dan, ilham perisiyle tanıştığını düşünür. Alice’in hayatından yola çıkarak yazdığı kitap baskıya hazırlanırken kapak fotoğrafı için fotoğrafçıya giden Dan, fotoğrafçı Anna’ya aşık olur. Ancak Anna yeni boşanmıştır ve Dan’e ilgi göstermez ancak Dan sayesinde tanıştığı doktor Larry ile evlenir.
Mike Nichols’ın yönetmenliğini üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Natalie Portman, Julie Roberts, Jude Law, Clive Owen yer alıyor.

6. Harika Kızlar (IMDb: 7,2/10)

Lise mezuniyetlerinden yıllar sonra yeniden bir araya gelen piyano çalmasıyla ünlü Willie, kızların sevgilisi Tommy, Tommy’nin sevgilisi Sharon ve eski okul arkadaşları lise günlerindeki gibi çılgın bir parti düzenlerler. Bu parti boyunca birbirlerine öğütler vermeye çalışırken,işin içine güzel kızlar girince eski dostluklar ve yeni arkadaşlıklar bir kenara itilir.

Natalie Portman, Uma Thurman, Matt Dillon, Timothy Hutton ve daha birçok ismin yer aldığı filmin yönetmenliğini Ted Demme üstleniyor.

7. Kardeşler (IMDb: 7,1/10)

Birbiriyle tamamen zıt kişiliklere sahip Yüzbaşı Sam Cahill ve Tommy Cahill iki kardeştir. Sam, lisede aşık olduğu Grace’le evlenmiş ve iki kızı olmuştur. Tommy ise zekâsı ve etkileyiciliğiyle yolunu bulan, hapisten yeni çıkmış bir serseridir. Sam, Afganistan’da göreve gittiğinde helikopterinin düştüğü haberi gelir ve aile Sam’in yasını tutmaya başlar. Sam’in yokluğunda Tommy, ailesine kol kanat germek zorunda hisseder. Fakat Sam esir düşerek hayatta kalmayı başarır ama geçirdiği ağır travmalardan sonra eve döndüğünde artık eski Sam değildir. Ailesini de bıraktığından farklı bulacaktır.

Jake Gyllenhaal, Tobey Maguire ve Natalie Portman’ın başrollerini paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda Jim Sheridan oturuyor.

8. Thor (IMDb: 7,0/10)

Kibirli ve güçlü bir savaşı olan Thor, düşüncesiz tavırları yüzünden antik bir savaşı yeniden alevlendirir. Bunun sonucunda dünyaya sürgün edilen Thor, dünyada insanlarla birlikte yaşamaya mecbur kalır. Kötü güçlerin dünyayı ele geçirme planlarıyla dünyayı istila etmeye gelmeleriyle eski günlerdeki gibi savaşmak zorunda kalacaktır.

Chris Hemsworth, Natalie Portman, Anthony Hopkins gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda ise Kenneth Branagh oturuyor.

9. Thor: Karanlık Dünya (IMDb: 7,0/10)

Buz Devleri’yle işbirliği yaparak hükümdarlığı ele geçirmeye çalışan Loki ile savaşan Thor, şimdi de antik Dark Elves güçleriyle başa çıkmaya çalışır. Dünyayı ve 9 Diyarlar’ı, Odin ve Asgard’ın bile karşı koyamadığı bir düşmandan kurtarmaya çalışan Thor, bu yolculukta dünyalı Jane Foster ile yeniden bir araya gelecek ama dünyalı dostları kurtarması için hayatındaki bazı şeyleri de feda etmesi gerekecek.

İlk filmin devam filmi niteliğinde olan Thor: Karanlık Dünya’nın oyuncu kadrosunda Chris Hemsworth, Natalie Portman, Tom Hiddleston gibi isimler yer alırken, yönetmen koltuğunda ise Alan Taylor oturuyor.

10. Boleyn Kızı (IMDB: 6,7)

İki kız kardeş, aynı anda krala aşık olur. İki kız kardeş birbirinden çok farklı kişiliklere sahiptir: bir kardeş babasının sözüne sadık kalırken, diğer kardeş ise daha başına buyruktur. Her ne kadar aralarına bir rekabet girmiş olsa da bu dramatik ve hırslı oyunlarla çevrili ilişkilerde, Boleyn kızları gücü ve sadakati birbirlerinde bulacaktır.

Philippa Gregory tarafından yazılan kitabın sinema uyarlamasını Justin Chadwick yönetmiştir. Natalie Portman ve Scarlett Johansson, Anne ve Mary Boleyn kız kardeşleri canlandırmaktadır.

11. Seni Seviyorum New York (IMDB: 6,3)

Film, New York’un beş ayrı bölgesinde geçiyor ve evrensel aşk temasını işliyor.

Orlando Bloom, Natalie Portman, Rachel Bilson, Hayden Christensen ve Uğur Yücel gibi birçok ünlü ve başarılı ismin yer aldığı filmin yönetmen kadrosu da oldukça geniş: kadroda Mira Nair’den Fatih Akın’a 12 farklı yönetmen var.

12. Eve Dönüş (IMDB: 7,6/10)

Andrew Largeman, televizyon sektöründe yer almaya çalışan bir aktördür. Ancak hayatı kolay değildir çünkü psikiyatrist babası onun üzerinde küçüklüğünden beri baskı kurmaktadır. Hatta öyle ki, hayatını tekerlekli sandalyeye bağlı şekilde geçiren annesinin bu durumda olmasının nedeninin Andrew olduğuna oğlunu inandırmıştır. Bir gün annesinin ölüm haberini alan Andrew, dokuz yıl sonra kasabasına geri döner. Kasabaya uyum sağlamaya çalışan Andrew, kasabada tanıştığı Sam’le birlikte yıllardır kendisine ne kadar haksızlık ettiğini de fark etmiş olur.

Ian Holm, Natalie Portman, Denis O’Hare gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmenliğini Zach Braff üstleniyor.

13. Hesher (IMDb: (7,0/10)

Hayattan ve hayattaki her şeyden nefret eden Hesher, yıkamayı reddettiği uzun saçları, kendi yaptığı dövmeleri ve ağzından hiç eksik olmayan sigarası ve her daim güzel olan kafasıyla karavanında tek başına bir hayat sürmektedir. Ta ki bir gün T.J ile tanışıncaya dek…

Filmin başrollerini Joseph Gordon-Levitt ve Natalie Portman paylaşırken yönetmenliğini ise Spencer Susser üstleniyor.

14. Yok Oluş (IMDb: 6,9/10)

Anormal şeylerin yaşandığı Area X bölgesi hükumet tarafından gizlice karantinaya alınmıştır. On yıllardır karantina bölgesi olan Area X’de artık insan uygarlığının izleri tamamen silinmiştir. İlk keşif gezisi, bozulmamış, cennet gibi bir doğanın süregeldiğini rapor etmektedir. Bölgeye giden 2. keşif grubu toplu intiharla, 3. keşif grubu dost ateşiyle, en sonuncu olan 11. keşif grubu ise kendilerinin bir gölgesi olarak geri dönmüş ve kısa süre sonra kanserden ölmüştür. 12. keşif grubunu oluşturan bir biyolog, bir antropolog, bir psikolog ve bir araştırmacı, kendilerini nelerin beklediğini bilmeden bölgeye giriş yapar.

Natalie Portman, Jennifer Jason Leigh, Gina Rodriguez, Tessa Thompson gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Alex Garland oturuyor.

15. Goya’nın Hayaletleri (IMDb: 6,9/10)

1700’lerin sonunda İspanya’nın en ünlü ressamı olarak tanınan Francisco Goya, ilham perisi olarak güzeller güzeli Ines’i görür. Ines, Engizisyon Mahkemesi tarafından ahlaksızlık ve toplum değerlerine karşı gelmekle suçlanınca, Goya onu kurtarmak için elinden geleni ardına koymaz.

Javier Bardem, Natalie Portman ve Stelhan Skarsgard’ın başrollerini paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda Milos Forman oturuyor.

16. Vox Lux (IMDb: 6,1/10)

Filmde, hayatında yaşadığı büyük bir trajediden sonra dünya yıldızı olan Celeste’in 1999 yılından 2018’e kadar yaşadıkları işleniyor.

Natalie Portman, Jude Law, Christopher Abbott, Willem Dafoe gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Brady Corbet oturuyor.

17. Song to Song (IMDb: 5,7/10)

Teksas’ta düzenlenen bir müzik festivaline dünya çapında 100’den fazla müzik grubu katılım gerçekleştirmiştir ve havada tam bir festival havası vardır. Ancak festivalde müziğin yanı sıra aşk da yaşanmaktadır. Filmde festivalde doğan iki aşk üçgenine odaklanılıyor.
Terrence Malick’in yönetmenliğini üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Ryan Gosling, Michael Fassbender, Natalie Portman, Christian Bale, Cate Blanchett, Benicio Del Toro, Boyd Holbrook, Val Kilmer, Bérénice Marlohe ve Holly Hunter gibi isimler yer alıyor.

18. Knight of Cups (IMDb: 5,7/10)

Rick, gerçek aşkı arayan ve artık gerçek aşkına kavuşmak için sabırsızlanan bir adamdır. Rick, gerçek aşkı istemektedir çünkü yalnızca gerçek aşkın hissettirebileceği hisleri yaşamak istemektedir. Rick, bu arayış doğrultusunda kendini bir aşk üçgeninin içinde bulur.

Terrence Malick’in yönetmenliğini üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Christian Bale, Cate Blanchett, Natalie Portman, Brian Dennehy gibi isimler yer alıyor.

19. Bağlanmak Yok (IMDb: 6,2/10)

Ergenlik çağındayken Adam Franklin Emma Kurtzman isimli kıza çıkma teklifi eder ancak Emma bu teklifi reddeder. İkili yıllar sonra tesadüfen karşılaşır ancak ikisi de ilişkilere ve aşka inanmamaktadır. İkili beraber olmaya karar verir ancak bu beraberlik diğer beraberlikler gibi değildir; ilişkilerinde hiçbir bağ olmayacaktır ve sadece cinselliğe dayalı olacaktır. Ancak Adam’ın duyguları değişince, ikilinin arasındaki beraberlik farklı bir yola doğru girer.

Natalie Portman, Ashton Kutcher, Kevin Kline, Cary Elwes gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Ivan Reitman oturuyor.

20. Soğuk Dağ (IMDb: 7,2/10)

Amerikan ordusunda görev alan Güneyli genç asker Inman’in aklında tek bir şey vardır, o da sevdiği kadın Ada’dır. Inman ve Ada uzun zamandır birlikte olmanın hayalini kurmaktadır ancak Amerika’daki iç savaş ve daha birçok sorun ikilinin birleşmesine engel olmaktadır.

Jude Law, Nicole Kidman, Renee Zellweger, Natalie Portman gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Anthony Minghella oturuyor.

21. Jackie (IMDb: 6,7/10)

Filmde, Amerikan başkanı John F. Kennedy’nin suikast sonucu öldürülmesi sonrasında dönemin First Lady’si olan Jacqueline Kennedy’nin olay sonrası yaşadığı zorluklar ve yaşadığı travmayı nasıl atlattığı işleniyor. Jacqueline, hem vatandaşlar hem de çocukları için dik duruş sergilemek zorundadır.

Natalie Portman, Peter Sarsgaard, Greta Gerwig, Billy Crudup gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Pablo Larrain oturuyor.

22. Your Highness (IMDb: 5,5/10)

İki prens kardeşten Thadeous, oldukça tembel ve kibirlidir. Erkek kardeşi Fabious ise onun aksine krallığın onurunu kurtarmayı kafasına koymuştur. Thadeous prenses Isabel’e aşık olur ancak Thadeous’un Isabel ile evlenebilmesi için kralın başa gelmesi gerekmektedir. Thadeous, Isabel ile evlenebilmek için Fabious’la birlikte ülkeyi kurtarmak için maceraya atılır.

Danny McBride, Natalie Portman, James Franco, Rasmus Hardiker gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda David Gordon Green oturuyor.

23. Jane’in İntikamı (IMDb: 5,9/10)

Jane Hammond’ın keyfi hiç yerinde değildir çünkü kanun kaçağı kocası 8 kurşun yemiştir ve ölüm kalım savaşı vermektedir. Jane’in tek çaresi eski sevgilisi Dan Frost’tan yardım istemektir. Jane ve Bill’in peşinde bir mafya vardır ve onları öldürmeden peşlerini bırakmayacaklardır. Ancak Dan’in iyiliği karşılıksız olmayacaktır.

Natalie Portman, Joel Edgerton, Ewan McGregor, Rodrigo Santoro gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Gavin O’Connor oturuyor.

24. Sihirli Oyuncakçı (IMDb: 6,2/10)

Molly Mahoney, müdürü olduğu Mr. Magorium’s Wonder Emporium isimli dükkanda müdürdür ve işine kelimenin tam anlamıyla aşıktır. Bu dükkan, dünyanın en sıra dışı oyuncaklarının yer aldığı bir yerdir. Dükkanın sahibi olan 243 yaşındaki Edward Magorium, işi birine devredecektir, peki ya o kişi kim olacaktır?

Natalie Portman, Dustin Hoffman, Jason Bateman, Ted Ludzik gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Zach Helm oturuyor.

25. Benim Aşk Pastam (IMDb: 6,7/10)

Elizabeth’in aklında kendisi ve aşk hakkında bazı sorular vardır ve bu soruların yanıtını bulabilmesinin tek yolu ruhani bir yolculuğa çıkmaktır. Elizabeth, yol boyunca hayata dair yeni bilgiler, tatmadığı duygular ve aşkın daha önce görmediği yüzüyle tanışır.

Norah Jones, Jude Law, Natalie Portman, Chad R. Davis gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Kar-Wai Wrong oturuyor.

26. Planetarium (IMDb: 4,6/10)

1930’lu yıllarda geçen filmde, Fransız bir yapımcı olan Andre Korben ile iki kız kardeş olan Laure ve Kate’in yollarının kesişip, kızların hayatının bir anda tamamıyla değişmesi işleniyor. Kızlar, Korben’in teklifini geri çevirmezler ve Korben’in onları davet ettiği özel bir şenliğe katılırlar. Ancak bu şenlik, daha önce bulundukları hiçbir şeye benzememektedir.

Natalie Portman, Lily-Rose Depp, Emmanuel Salinger, Amira Casar gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Rebecca Zlotowski oturuyor.

27. A Tale of Love and Darkness (IMDb: 6,0/10)

Amos Oz’un gerçek hikayesinden uyarlanan filmde, Filistin’deki savaş sırasında kitaplarıyla iç içe bir şekilde büyüyen Amos’un hikayesi işleniyor. Amos, 12 yaşında annesinin intihar etmesiyle büyük bir trajedi yaşar. Bu olaydan sonra ismini değiştirir ve İsrail’deki kibbutz bölgesine taşınır. Amos bu süreçte kitap okumayı hiç bırakmaz ve yaşı ilerledikçe ülke siyasetine atılır ve yazarlık yapmaya başlar.

Filmin yönetmen koltuğunda oyuncu Natalie Portman oturuyor. Portman aynı zamanda filmin senaristi ve başrol oyuncusu olarak da karşımıza çıkarken, başrollerde ona Makram Khoury ve Shira Haas eşlik ediyor.

28. Buradan Çok Uzakta (IMDb: 6,2/10)

Ann ve annesi Adele, 20 yıllık bir Mercedes ile Beverly Hills’e taşınırlar. Buraya taşınmalarındaki amaç, Wisconsin’deki eski boğucu yaşantılarından uzaklaşmak ve artık kendi hayatlarına kendi başlarına yön verebilmektir. Anne kız birbirlerinden ne kadar farklı olsalar da bu amaç uğrunda birbirlerini anlamaya ve anlaşmaya çalışırlar.

Susan Sarandon, Natalie Portman, Hart Bochner, Eileen Ryan gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Wayne Wang oturuyor.

29. Serbest Bölge (IMDb: 5,8/10)

Kafası karışan Rebecca, Amerika’dan ayrılmaya karar verir çünkü sevgilisi ile nişanı bozmuştur. Rebecca’nın bindiği taksinin şoförü de bir kadındır ve Rebecca Hanna’dan onu bir yere götürmesini ister. Hanna, o sırada Ürdün’ün doğusundaki Serbest Bölge’ye gitmektedir. Kocasının ortağı olan bir Amerikalı ile buluşacaktır. Vardıklarında ise, aradıkları kişinin orada olmadığını Filistinli Leila’dan öğrenirler. Leila da bu iki kadının peşine takılır ve üçü birlikte Amerikalıyı aramaya başlar.

Susan Sarandon, Natalie Portman, Hart Bochner, Eileen Ryan gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Amos Gitai oturuyor.

30. The Death and Life of John F. Donovan (IMDb: 6,4/10)

20’li yaşlarının sonundaki John F. Donovan, bir televizyon yıldızıdır. John’un oyuncu olmak isteyen bir mektup arkadaşı vardır. Bu kişi annesiyle birlikte İngiltere’de yaşayan Rupert Turner’dır. Günün birinde bu mektuplar ortaya çıkar ve Donovan’ın kariyeri bir anda çöküşe geçer. On yıl sonra zamanında Donovan’ın hayranı olan genç oyuncu, bir röportaj aracılığıyla gençlik idolüyle olan ilişkisini anımsamaya başlar.

Thandie Newton, Jacob Tremblay, Natalie Portman, Bella Thorne gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Xavier Dolan oturuyor.

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like