Muz; meyve kokteylleri, smoothieler, kek ve pasta gibi farklı unlu mamüller hazırlayabileceğiniz ya da yol üstündeyken atıştırmalık olarak tüketebileceğiniz, çok amaçlı, sevdiğimiz bir meyvemizdir. Aslında bu, muzun dünyanın en popüler mevyeleri arasında olmasını açıklıyor: Araştırma sonuçlarına göre ABD’deki hanelerin yüzde 96’sı ayda en az bir kere muz satın alıyor.

Özetle muz yemeyi seviyoruz, onu anladık. Pekiyi bu aşkın bize bir faydası var mı?

Yine çeşitli araştırma sonuçları, kesinlikle faydalı olduğunu gösteriyor. Aslına bakarsanız muz, uygun fiyatı ve lezzetli tadından çok daha fazlasını sunuyor. Konumuz muz ise, sihirli rakamımız üç: Her gün üç muz yiyerek vücudunuza yaklaşık 1500 miligram potasyum sağlamış oluyorsunuz. Tabii ki de sağlığınıza getirdiği faydalar bununla da kalmıyor. Şimdi muz yemenin faydalarına biraz daha yakından bakalım. İşte günde 3 muz tüketmenin 9 şaşırtıcı yararı.

1. Muz yemek, yüksek tansiyona engel olur

Günde üç muz yemenin yüksek tansiyona ciddi oranda iyi geldiği çeşitli bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Orta boy bir muzun içerisinde yaklaşık olarak 422 miligram potasyum bulunmakta ve neredeyse hiç sodyum içermemekte. Tam da bu ideal potasyum-sodyum oranı, kan basıncının dengelenmesine yardımcı olmakta.

2. Sindirime yardımcı olur

Muzun içerisinde bol miktarda lif bulunmaktadır. Lifler ise vücudumuzun sindirimi açısından önemli bir kaynaktır. Her gün muz tüketerek kendinizi daha tok hisseder, kabızlık sorununu böylelikle önlemiş olursunuz. Kahvaltıda muz yemenin önerilmesinin bir sebebi de budur.

3. Muz, kardiyovasküler sağlığınızı olumlu etkiler

Yüksek lif kaynağı olan besinler tüketmek, kalbe de iyi gelir. Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi, muz bol miktarda lif içerir. Yüksek lif kaynaklı bir diyet sürdürmek ve bu diyete düzenli muz tüketimi dahil etmek, hem kardiyovasküler, hem de koroner hastalıkları bünyenizden uzak tutar.

[inads]

4. Muz, sağlıklı hücre oluşumuna katkıda bulunur

Muzun içerisinde bol bol B6 vitamini bulunmaktadır. Bir yetişkinin günde tüketmesi miktarı da içerisinde barındırır. B6 vitamini ise vücudun insülin, hemoglobin ve amino asit üretmesine yardımcı olarak sağlıklı hücreler ortaya çıkartır. Yani aslına baktığınızda kulağımızın aşina olduğu o cümle, gerçekten de doğruymuş: Günde bir muz doktoru uzak tutar. J

5. Muzun içerisinde bol miktarda C vitamini bulunur

C vitaminin bünyemize sağladığı yararlar saymakla bitmez. Tabii C vitamini dendiğinde aklımıza ilk gelen, portakal, mandalina gibi turunçgiller ve çilek gibi egzotik meyvelerdir. Ancak her gün 3 muz yiyerek de vücudunuzun ihtiyacı olan C vitamini miktarını rahatlıkla karşılayabilirsiniz. C vitamini, özellikle vücudumuzda dolaşan zararlı hücrelerin yok edilmesine yardımcı olur.

6. Muzun fiziksel performansınıza olumlu etkisi vardır

Pek çok sporcunun neden sık sık muz tükettiğini merak ediyorsanız, cevabı burada: Muz, kasların canlanmasına yardımcı olarak gerekli antioksidan ve besleyici madde akışını sağlar. Appalachian Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre bisiklet sürerken her 15 dakikada bir yarım muz yemek, her 15 dakika bir spor içeceği içmekle denk! Jamaikalı olimpik atlet Yohan Blake’in günde 16 muz tüketmesine şaşmamalı.

7. Muz anemiyi önler

İçerisinde bulunan yüksek oranda demir sayesinde, düzenli muz yemek, kandaki hemoglobin seviyesini iyileştirir, dolayısıyla kansızlığı önler. Kansızlık, kandaki düşük hemoglobin ve alyuvar sayısı sebebi ile ortaya çıkan, halsizlik, yorgunluk ve nefes darlığı gibi semptomlar yaratan bir rahatsızlıktır. Günde 3 muz yiyerek tüm bu olumsuzluklardan kaçınmış olursunuz.

8. Düzenli muz tüketimi, açlık krizlerinin önüne geçer

Muz, yalnızca sizi tok tuttuğu için değil, aynı zamanda hoş koktuğu için de açlık krizlerinin önlenmesine yardımcı olur. Chicago’da koku ve tat duyuları üzerine yapılan kapsamlı bir araştırma sonucunda, acıktığınızda muz koklamanın beyninizi onları yemiş gibi yönlendirmenize yardımcı olabileceği ortaya çıkmış. Başka bir deyişle “Muz yemek zayıflatır mı?” sorunuzun cevabı, evet!

9. Muz moralinizi düzeltir ve sizi mutlu tutar

Bırakın amino asitleri, kan basıncını, vitaminleri… Sağlıklı bir yaşamın asıl kaynağı, mutluluk! Bilimsel açıklamamız ise şu şekilde: Orta boy bir muzda ortalama 27 miligram magnezyum bulunmakta. Bu mineral, bir yandan moralinizi yükseltirken, bir yandan da temiz bir uyku çekmenize yardımcı olur. Kadınların günde 320, erkeklerin ise 420 miligram magnezyuma ihtiyaçları var. Olur da moraliniz bozulursa, muz yiyerek vücudunuzdaki magnezyum oranını artırmayı deneyebilirsiniz. Kim bilir, belki tüm sıkıntılarınız anında uçar gider!

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like