11 Kasım 1944 yılında Malatya’da dünyaya gelen Kemal Sunal, oldukça içe dönük bir çocuktu. Lise yıllarında tiyatroya olan ilgisi öğretmeni tarafından da fark edilince öğretmeni onu tiyatro işini daha profesyonel bir şekilde yapabileceği kişiler ile tanıştırarak Türk sinemasına kazandırarak Türk sinemasının efsaneleşmiş filmlerinin gerçekleşmesini sağladı.

15. Şark Bülbülü (IMDb: 7,6/10)


Sevdiği kız ile evlenebilmek için başlık parası toplamaya çalışan Şaban, İstanbul’a gider. Ancak Zülfo Ağa, Şaban’ın sevdiği kızla evlenmek istemektedir. Ağa’nın onu kovması ile parayı bulabilmek için İstanbul’a giden Şaban, İstanbul’da şöhreti bulur. Bu sayede Şaban hem köyüne Ağa olarak döner hem de geçmişin intikamını alır.

Kemal Sunal, Aysen Cansev, Aysen Gruda, Dinçer Çekmez gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Kartal Tibet oturuyor.

14. Sahte Kabadayı (IMDb: 7,7/10)


Babasından habersiz bir şekilde pişmaniye satan Kemal, saf ve gözü açık biri olmamasına rağmen herkese kafa tutan biridir. Babasının muhtar tarafından öldürülmesiyle de babasının mirası bölünür. Bunun üzerine babasının mirasını almak için İstanbul’a giden Kemal, İstanbul’un en namlı kabadayılarının mekanlarını ziyaret eder ve nam salmaya başlar.

Kemal Sunal, Hasan Ceylan, Mümtaz Ener, Kazim Kartal gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Natuk Baytan oturuyor.

13. Mavi Boncuk (IMDb: 7,9/10)


Dönemin en önemli ünlülerinden biri olan Emel Sayın, herkesi hem sesi hem de güzelliği ile büyülemektedir. Bir gün Emel Sayın’ın sahne aldığı gazinoya giden bir grup arkadaş, hesabın fazla gelmesi nedeniyle mekan sahipleri ile tartışırlar ve onlardan dayak yerler. Arkadaşlar, mekandan intikam almak için bir halıya sarıp Emel Sayın’ı kaçırırlar. Ünlü sanatçıyı geri vermelerinin tek şartı ise mekan sahibinden fidye almaktır

Emel Sayin, Tarik Akan, Zeki Alasya, Metin Akpinar, Emel Sayin, Tarik Akan, Zeki Alasya, Metin Akpinar gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Ertem Eğilmez oturuyor.

12. Salak Milyoner (IMDb: 8,0/10)


Ölmeden önce dört erkek çocuğuna gizli bir hazineleri olduğunu söyleyen baba, bu hazine ile çocuklarının İstanbul’a gitmelerine vesile olur. Ellerinde bir harita bulunan kardeşler, İstanbul’da babalarının söylediği hazineyi aramaya başlar. Başlarına gelenler yüzünden polislik olan kardeşler, kendilerini bir anda gazete manşetlerinde bulur. Gazetelerde kocalarına rastlayan kadınlar da birleşip İstanbul’a geldiğinde, hazineyi aramaya sekiz kişi olarak devam ederler.

Kemal Sunal, Meral Zeren, Münir Özkul, Zeki Alasya gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Ertem Eğilmez oturuyor.

11. Davaro (IMDb: 8,2/10)


Sözlüsü Cano ile evlenmek isteyen Memo, başlık parasını toplamak için Almanya’ya gitmiş ve dönmüştür. Evlenmek için sabırsızlanan Memo, töreye göre babasını öldürmüş ve o an hapiste olan Sülo’yu öldürmeden evlenemez. Evleneceği gün Sülo köye döner ve bu yüzden de evlilik ertelenmek zorunda kalır.

Kemal Sunal, Sener Sen, Pembe Mutlu, Aysen Gruda gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Kartal Tibet oturuyor.

10. Köyden İndim Şehre (IMDb: 8,4/10)


Geniş bir aile köylerinden göç edip büyük şehir Ankara’ya giderler. Zengin olma hayalleri ile Saffet, Himmet, Hayret ve Gayret isimli dört kardeş, köylerinde buldukları altınları bozdurmak için Ankara’ya gelirler ve kendilerini bir maceranın içinde bulurlar.

Kemal Sunal, Meral Zeren, Zeki Alasya, Metin Akpinar gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Ertem Eğilmez oturuyor.

9. Zübük (IMDb: 8,5/10)

Türk siyasetindeki sorunların komik bir dille anlatıldığı filmde, mesleğinden men edilen ve oldukça dolandırıcı yapıda bir adam olan İbrahim Zübükzade işleniyor.

Aziz Nesin’in Zübük romanından uyarlanan filmde Kemal Sunal, Nevra Serezli, Kadir Savun, Zeki Alpan gibi isimler yer alırken, yönetmen koltuğunda ise Kartal Tibet oturuyor.

8. Kapıcılar Kralı (IMDb: 8,5/10)


Karısı ve iki çocuğu ile birlikte İstanbul’a göç eden Seyit, bir apartmanda kapıcılık yaparak hayatını sürdürmektedir. Seyit düz bir adam gibi görünse de aslında oldukça zeki bir adamdır. Filmde bambaşka kişiliklere sahip apartman sakinleri, dönemin Türkiye’si hakkında da bilgi vermektedir.

Kemal Sunal, Sevda Ferdag, Sevil Ustekin, Bilge Zobu gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Zeki Ökten oturuyor.

7. Çöpçüler Kralı (IMDb: 8,7/10)

Her gün farklı bir olayın yaşandığı bir mahallede çöpçülük yapan Apti, mahallede oturan Hacer’e aşıktır. Ancak Hacer’in Apti’de gözü yoktur. Hacer kendisine aşık olan zabıta memuruyla evlenmeyi ister, bu evliliğe de Hacer’in erkek kardeşleri izin vermez. Apti, Hacer’i kendine aşık edebilmek için her şeyi yapmaktadır. Hacer’in istediği şey paradır, Apti’de de para yoktur, o yüzden de bu aşkın olması imkansız gibi duruyordur.

Kemal Sunal, Sener Sen, Aysen Gruda, Ihsan Yüce gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Zeki Ökten oturuyor.

6. Kibar Feyzo (IMDb: 8,7/10)


Askerden dönen Feyzo’nun ilk işi yıllardır sevdiği kadın olan Gülo’yu babasından istemektir. Ancak Gülo’nun babası Maho Ağa’dır ve Maho Ağa, kızı için en çok başlık parası verecek olan kişi ile kızını evlendirecektir. Sevdiği kadın için başlık parasının yarısını veren Feyzo, diğer yarısını da senetlerle ödeyecektir. Parayı kazanabilmek için şehre giden Feyzo, burada gördüğü medeni yaşam Feyzo’yu değiştirecek, köye döndüğünde birçok şeyi düzenleyip değiştirmesini sağlayacaktır.

Kemal Sunal, Sener Sen, Ilyas Salman, Adile Nasit gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Atıf Yılmaz oturuyor.

5. Şabanoğlu Şaban (IMDb: 8,8/10)


Şaban ve Ramazan, aynı yerde askerlik yapmakta olan iki arkadaştır. Şaban, sakarlıkları ile komutan Hüsamettin’i çıldırtmaktadır ve aynı zamanda da yaralamaktadır. Şaban ve Ramazan askerlikten sonra bir gün şans eseri bir suçlunun yakalanmasını sağladıklarında Nazır Paşa tarafından gizli polis olarak göreve atanırlar. Nazır Paşa ve ailesini ziyaret ettikleri bir gece, Paşa’nın damadının eski komutanları Hüsamettin çıkmasıyla zor anlar yaşarlar.

Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Sener Sen, Sevda Aktolga gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Ertem Eğilmez oturuyor.

4. Süt Kardeşler (IMDb: 9,0/10)


Herkesin imrenerek baktığı bir konağın sahibi olan Melek Hanım, Şaban’ın arkadaşı Ramazan’ı, sütoğlu olan Şaban ile karıştırıp evine alır. Melek Hanım, oldukça maço olan abisi Hüsamettin’e Ramazan’ı damadı olarak tanıtmak zorunda kalır. Ancak bir gün konağa Şaban gelir ve o gün işler karışır.

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Gulyabani romanından uyarlanan filmin oyuncu kadrosunda Kemal Sunal, Sener Sen, Halit Akçatepe, Hale Soygazi gibi isimler yer alırken, yönetmen koltuğunda ise Ertem Eğilmez oturuyor.

3. Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (IMDb: 9,0/10)

Özel Çamlıca Lisesi’nin haylaz öğrencilerinin bulunduğu sınıf, sahte diploma yaptıkları için sınıfta kalmıştır. Ancak yaşları nedeniyle lise hayatları bitmek zorundadır. Öğrencilerin arasında Ferit’in bir çocuğu bile olmuştur. Ferit, her şeyi birlikte atlattığı dostlarına bu konuda da güvenmektedir ve çocuğuna nasıl bakacağına bilmediği için çocuğunu okula getirir. Ancak Mahmut Hoca’nın çocuğu bulmaması gerekmektedir.

Kemal Sunal, Münir Özkul, Semra Özdamar, Adile Nasit gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Ertem Eğilmez oturuyor.

2. Tosun Paşa (IMDb: 9,0/10)

Osmanlı döneminde düşman aileler olarak geçinen Tellioğulları ve Seferoğulları, Yeşilvadi bölgesinde birbirleriyle rekabet halindedir. Bölgeyi ellerinde tutabilmek için üst düzey bir devlet memuru olan Daver Bey’in kızı Leyla’yı oğulları ile evlendirmek isterler. Daver Bey, kızı Leyla’yı Seferoğulları’nın oğluyla evlendirmeye karar verir. Tellioğulları ise bu durum karşısında evin uşağı Şaban’ı en sözü geçen paşa olan Tosun Paşa kılığına sokar. Ancak Şaban Leyla’ya aşık olur ve her şeyi mahveder.

Kemal Sunal, Müjde Ar, Adile Nasit, Sener Sen gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Kartal Tibet oturuyor.

1. Hababam Sınıfı (IMDb: 9,4/10)

Özel Çamlıca Lisesi’nde öğrenim gören birbirinden haylaz ve tembel öğrenci, lise hayatlarının her gününü farklı bir haylazlıkla geçirmektedir. Zekaları ve oyunlarıyla öğretmenlerini de kandırmayı başaran öğrenciler, okul düzeni ve eğitim sistemini de tongaya düşürmektedir. Ancak Hababam Sınıfı’nın haylazlıkları oldukça disiplin ve zeka bir adam olan Mahmut Hoca’nın okula gelişiyle birlikte duraksama dönemine girecektir.

Kemal Sunal, Münir Özkul, Halit Akçatepe, Tarik Akan gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Ertem Eğilmez oturuyor.

Bir yanıt yazın
You May Also Like