Dışarıda şiddetli bir fırtına olduğunda evde kıvrılıp yatmaktan daha iyi bir şey olamaz. Ancak fırtınalar, öngörülemez ve kontrol edilemez oldukları için doğaları gereği korkutucudur. Öyleyse bir daha ki fırtınada, havanın yaratabileceği gerçek gücü ve yıkımı gösteren en iyi kasırga filmlerinden bazılarıyla saatlerce dışarıda kalmaya ne dersiniz?

All Is Lost (2013)

IMDB Puanı: 6.9/10

Bu hayatta kalma dramasında Robert Redford, tek kişilik şovu ile denizde kaybolan bir adamı canlandırıyor. Film, Tom Hanks’ın başrol oynadığı son derece popüler olan Cast Away’de pek farklı değil. Redford, Hint Okyanusu’ndaki teknesinde uyandığında, teknesinin bir nakliye koyteyneri ile çarpışmasından dolayı hasar görmüş ve suyla dolu olduğunu görür. Bu yeterince sorun olmasa da, tropik bir fırtına ona doğru gelmektedir. Ona karşı olan ihtimaller göz önüne alındığında, nasıl hayatta kalacak?

Atomic Twister (2002)

IMDB Puanı: 4/10

Fırtına felaketi nükleer felakete neden olduğunda ne olur -tabii ki atomik bir bükülme. Başrollerini Mark-Paul Gosselaar ve Sharon Lawrence’ın oynadığı bir dizi küçük hortum, Tennessee’de küçük bir kasabada bulunan bir nükleer reaktöre zarar vererek neredeyse erimeye yol açar. Film, 1998’de Ohio’daki Davis-Besse Nükleer Santrali’ni vuran F2 kasırgasından esinlenilmiştir. Neyse ki, filmdeki olaylar gerçek hayatta olanlarla çok az benzerlik göstermektedir.

Category 6: Day of Destruction (2004)

IMDB Puanı: 5.4/10

Bu dört saatlik CBS televizyon mini dizisi Chicago’da geçiyor. Üç olağandışı fırtına sistemi, yüksek nüfuslu şehir üzerinde büyük bir kasırga oluşturmak için farklı yönlerden yaklaşıyor. Bu durum yeterince kötü değilse, bilgisayar korsanları, gazeteciler ve yetkililer tam olarak ne olup bittiğini anlamaya çalışırken kaosa neden olacak olan elektrik kesintilerine neden olur. Devamında Category 7: End of the World de izlenmeye değer.

The Day After Tomorrow (2004)

IMDB Puanı: 6.4/10

Dennis Quaid ve Jake Gyllenhaal’ın başrollerini paylaştığı bu felaket filmi, Art Bell ve Whitley Strieber’in The Coming Global Superstorm adlı kitabına dayanıyor. Kuzey Atlantik Okyanusu akıntısının, dünyanın aşırı küresel soğumaya maruz kaldığı ve yeni bir buzul çağına yol açtığı zaman bozulmasının ardından yaşanan felaket olaylarını anlatıyor. İklim değişikliğinin dünyaya neler yapabileceğine dair gerçek fikirlere dayanıyor.

Into the Storm (2014)

IMDB Puanı: 5.8/10

Küçük bir Oklahoma kasabasını vuran bir dizi kasırga içeren klasik fırtına filmini konu alan bu filmde başrolde Richard Armitage ve Sarah Wayne Callies bulunmaktadır. Fırtına avcıları, tam da yerel lise mezuniyeti için hazırlanırken ve 25 yıl içinde açılacak bir zaman kapsülü oluştururken bir fırtına hücresi şehre gelir.

Night of the Twisters (1996)

IMDB Puanı: 5.9/10

Ünlü Twister filmiyle hemen hemen aynı zamanda çıkan bir Kanada yapım bir TV filmi. 1980’de Nebraska’daki Grand Island’ı vuran ve 5 kişinin ölümüne, 134 kişinin yaralanmasına sebep olan 7 kasırga salgınının yarı kurgusal bir şekilde anlatımına dayanıyor. Film, bir ailenin gece hayatta kalma mücadelesine odaklanıyor. Başrolü Devon Sawa, John Schneider ve Lori Hallier paylaşıyor.

The Perfect Storm (2000)

IMDB Puanı: 6.4/10

Denizde geçen bir başka fırtına filmi. George Clooney’nin başrolünü üstlendiği bu film, 1991’de fırtınaya yakalanan ve sonrasında denizde kaybolan bir balıkçı gemisi olan Andrea Gail’in hikayesini anlatan Sebastian Junger kitabına dayanmaktadır. Film, en iyi özel efektler ve en iyi ses olmak üzere iki akademi ödülü kazandı.

Sharknado (2013)

IMDB Puanı: 3.3/10

Film, katil köpekbalıklarıyla dolu kasırgalara odaklanmaktadır. Ian Ziering (Beverly Hills 90210) ve Tara Reid (American Pie) yıldız oyuncularını görmek biraz nostaljik. İlk film; New York (2014), Washington ve Florida’ya (2015) taşınmadan önce Los Angeles’ta geçiyor.

Storm Chasers: Revenge of the Twisters (1998)

IMDB Puanı: 3.8/10

Twister filminden kısa bir süre sonra ekrana gelen bir diğer TV filmi. Kelly McGillis ve Wolf Larson, gerçekte fırtınaların öngörülebilir olduğunu söyledikleri teorilerini kanıtlamak için hayatlarını fırtınaları takip etmeye adamış meteoroloji ekibi olan bir karı kocayı canlandırmaktadır. Aslında film, ABD hükümetlerinin havayı manipüle ettiği bir komplo teorisine dayanıyor.

Tornado (1943)

IMDB Puanı: 6.7/10

1998 Twister film türünü başlatan film olarak düşünülse de, bu 1943 destanı onu epey geride bırakmıştır. John Guedel romanından uyarlanan filmde Chester Morris, bir kömür madencisi olan Pete Ramsey rolündedir.  Nancy Kelly de entrikacı, tırmanan, eski şov kızı olarak Pete Ramsey’nin karısını canlandırmaktadır. Bu film, çekildiği yıla bakıldığında şaşırtıcı derecede iyi özel efektlere sahiptir.

Tornado (1996)

IMDB Puanı: 4.7/10

Yine 1996’da TV için yapılmış olan bu fırtına filminde Bruce Campbell, arkadaşı ile birlikte kasırga için erken uyarı sistemi geliştiren bir fırtına avcısı olarak rol alıyor. Shannon Sturges, projenin değerini belirlemekle görevlendirilmiş bir devlet çalışanını canlandırıyor, bundan dolayı onlarla bir fırtına avına katılıyor. Ancak fırtına kısa sürede onlardan büyük hale geliyor.

Tornado Warning (2012)

IMDB Puanı: 4.2/10

Gerald McRaney ve Thea Gill’in başrollerini paylaştığı bu film, kasırgalar için erken uyarı sistemi bulmuş olabileceğini düşünen ancak kimsenin ona inanmadığı bir bilim adamını konu alıyor. Bilgiyle lanetlenmiş bilim adamı, yakındaki bir kasabayı onların yakın bir risk olduğuna ikna etmeye çalışır. Onlarla çok az şansı olsa da, birkaç fırtına avcısı gelir ve durumu önemli ölçüde daha da kötüleştirir.

Twister (1996)

IMDB Puanı: 6.3/10

Steven Spielberg’in yapımcılığını üstlendiği, başrollerini Helen Hunt ve Bill Paxton’ın paylaştığı bu film, formülden uzaklaşmazken, farklı bir deneyim sunuyor. Oklahoma’daki fırtınaların şiddetli salgını sırasında hortumları araştıran bir grup fırtına avcısını takip eden filmde, doğal olarak, fırtına avcıları kontrolün kendisinde olduğunu düşünürken, kendilerinden çok daha büyük bir şeyle uğraştıklarını çabucak öğrenirler.

Where Was God? (2014)

IMDB Puanı: 8/10

Bu belgesel film, 2013’te Oklahoma’yı parçalayan bir F5 kasırgasına odaklanıyor. Fırtınanın büyüklüğü, Hiroşima’yı harap eden atom bombasından sekiz kat daha büyük olarak tanımlanıyor. Belgesel, fırtınadan etkilenen insanların hikayelerine bakıyor ve tüm bu katliamda temel soruyu soruyor: Tanrı neredeydi? Konu hakkında ne düşünürseniz düşünün, paramparça olmuş insanların hayatlarının hikayelerini deneyimlemek üzücüdür.

The Wizard of Oz (1939)

IMDB Puanı: 8/10

Judy Garland’ın kariyerini başlatan bir müzikal filmi olarak düşünsek de, Dorothy’nin evine çarpıp onu yabancı bir ülkeye götüren kasırga bu filmin merkezinde yer alıyor. Kasırga, Dorothy’nin geride bıraktığı her şeyi almakla tehdit ediyor ve onu bir kaos dünyasına atıyor. Sarı tuğlalı yolu takip et…

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like