Disney-Pixar’ın “Soul” filminde Joe Gardner’ı seslendirmek için Jamie Foxx ile anlaşıldı. Joe Gardner karakteri, Pixar’ın ilk siyahi başrol karakteri olacak.

Foxx, yaptığı bir röportajda Hollywood yolculuğuna dönüp baktığında, “Kariyerim boyunca siyahi olduğum için hiçbir zaman özür dilemek zorunda kalmadım” diyor. “In Living Color’daydım. Siyahi bir patronum vardı (Keenan Ivory Wayans), siyahi yazarlar, siyahi yaratıcılar… Sonra ‘The Jamie Foxx Show’ ile de her şey siyahtı. Yani, bu konuda hiçbir zaman endişelenmedim. Ben sadece kendim oldum ve bu benim için her zaman işe yaradı.”

Foxx, bu rolü “harika işlerden” biri olarak görüyor. Yaptığı bir açıklamada “Disney-Pixar’daki ilk Afrikalı-Amerikalı başrolünü oynayacağım için çok gururlu ve mutluyum” dedi.

Filmde, siyahi kültür, filmin yıldızı ve caz müziğe odaklanmasıyla filmin merkezinde yer alıyor. New York’ta ortaokul öğretmeni olarak çalışan ve hevesli bir caz müzisyeni olan Joe karakterinin hikayesi anlatılıyor. İşler yolunda giderken, bir kaza Joe’nun ruhunu bedeninden ayırır ve o, müzik kariyerini başlatabilecek bir konser yapmak için kendi zamanından Dünya’ya geri dönmek için çabalar.

Filmin yönetmeni, yardımcı yazarı ve Pixar Baş Kreatif Sorumlusu Pete Docter ve yapımcı Dana Murray liderliğindeki tüm “Soul” ekibi, kültürel referansları iyi aktarabilmek ve kinayeler, stereotipler gibi şeylerden kaçınmak için siyah kültürünü filmin özüne ciddi bir şekilde ve hatasız koyma görevini üstlendiler.

Pete Docter, Biz bu filmin elimizden geldiğince otantik ve doğru bir şekilde yapmak istedik” dedi. “Çünkü izleyici konumundayken ve bir şeyin filmde doğru olmadığını söyleyebildiğinizde, bunun filmin gücü üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Her zaman yapmaya çalıştığımız şey insanları harekete geçirmek, önemsemelerini sağlamak, onlara bir şeyler hissettirmektir. Ve bu iki şeyin birbiriyle çok bağlantılı olduğunu düşünüyorum” diye ekledi.

Yapımcılar Ryan Coogler, Kenya Barris, Quincy Jones ve Yo-Yo Ma, birçok kültür, müzik ve inanç danışmanını, filmin hikayesine uzmanlıklarını ve bakış açılarını katmak için görevlendirildi.

Seslendirmede yer alan Tina Fey, “”Umarım insanlar filmi izledikten sonra hayatlarına daha sıkı tutunurlar ve yaşama şekilleri tam olarak planladıkları ya da arzuladıkları gibi olmasa bile, hayatta oldukları için minnettar olurlar” dedi.

“Soul”, Disney plus’ta yayınlanıyor.

Bir yanıt yazın
You May Also Like