7 Mart 1954’te Hong Kong’da dünyaya gelen ve gerçek adı Chan Kong Sang olan Jackie Chan, tehlikeli sahnelerde dublör kullanmaması ve bütün zorlu hareketleri kendisinin yapması ile tanınmaktadır. Yapımcı Willie Chan’in teklifi ile bugünkü başarılı kariyerinin kapıları açılan Jackie Chan, dövüş filmlerinin olmazsa olmaz isimleri arasında yer aldı.

15. New Police Story – Geçmişin İntikamı (IMDb: 7,0/10)

Hong Kong polis departmanında önemli bir yere sahip olan şef Wing, ekibinde yer alan bütün polisleri bir çete saldırısında kaybedince alkolik olur ve hayatı da alt üst olur. Genç bir adam ise Wing’e kendini polis olarak tanıtır ve bu yolla da Wing’i eski haline döndürmeyi başarmaya çalışır. Wing’in dönüşü ile çete lideri Joe’dan intikam alabileceklerdir.

Jackie Chan, Nicholas Tse, Mak Bau, Tak-Bun Wong gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Benny Chan oturuyor.

14. Rush Hour – Bitirim İkili (IMDb: 7,0/10)

Hong Kong’daki işleri ile ünlenen dedektif Lee, Çin kültürü için önemli olan değerli bir hazineyi hırsızların elinden almış ve bu sayede de ülke çapında kahraman ilan edilmiştir. Ancak Lee’nin bir sonraki görevi gizlidir. Lee, Amerika’ya giderek Çin konsolosu Han’ın kaçırılan kızını bulmaya çalışacaktır. Lee’ye bu görevde Amerikan polisi James Carter eşlik edecektir. İkilinin bir araya gelmesiyle talihsizlikler de art arda gelecektir.

Jackie Chan, Chris Tucker, Ken Leung, Tom Wilkinson gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Brett Ratner oturuyor.

13. Foreign – İntikam (IMDb: 7,0/10)

Bir restoran sahibi olan Quan, zamanını iş yerinde uğraşarak geçirmektedir. Ancak bir gün gerçekleştirilen terör saldırısında kızının öldürülmesi ile hayatı alt üst olur. Acılı baba kendine kızının ölümünden sorumlu olanları öldürmeyi görev edinir. Quan, gerçeklere ulaşmaya çalışırken eski bir devlet görevlisi olan Liam Hennessy’i bulur.

Katie Leung, Jackie Chan, Rufus Jones, Mark Tandy gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Martin Campbell oturuyor.

12. Traces of a Dragon (IMDb: 7,1/10)

Biyografik bir film olan Traces of a Dragon’da ünlü oyuncu Jackie Chan’in hayatına göz atarken, bir yandan da kültürel değişimde Çinli ailelerin yaşadığı zorluklar seyircilere sunuluyor.

Jackie Chan, Kristina Cepraga, Yuk-Lan Chan, Gui-Lan Chen gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Mabel Cheung oturuyor.

11. Armour of God – Tanrının Zırhı (IMDb: 7,1/10)

Hong Kong’da yaşamını sürdüren Chan, Avrupa’ya doğru yola çıkar. Avrupa’ya yaptığı yolculuğun nedeni ise efsanelerde duyduğu kutsal silahlardır. Bu silahlar karanlık bir tarikatın eline geçmiştir ve silahların geri alınması gerekmektedir.

Jackie Chan, Alan Tam, Rosamund Kwan, Lola Forner gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Jackie Chan ve Eric Tsang oturuyor.

10. The Young Master – Genç Üstat (IMDb: 7,2/10)

Bir yetim olan Dragon, ustasından kung-fu öğrenmekte olan azimli bir gençtir. Büyük ödüllü bir yarışmaya okuldan arkadaşı Kaplan ile katılan Dragon, hile nedeniyle kaybeder. Ancak Dragon’un ustası bu işe oldukça içerler çünkü Kaplan hem ustasına hem de okuluna ihanet etmiştir. Dragon’un şimdiki hedefi kung-fu ustası olmaktır.

Jackie Chan, Pai Wei, Biao Yuen, Lily Li gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Jackie Chan oturuyor.

9. Wheels on Meals – Arabalı Köfteciler (IMDb: 7,2/10)

Lola Forna oldukça güzel bir kadındır ve kötü kişiler onu tuzağa düşürmeye çalışmaktadır. Jackie ve kuzeni Lola Forna’yı tuzağa düşürmeye çalışan kötü kişiler ile mücadele içerisine girecektir.

Jackie Chan, Biao Yuen, Sammo Kam-Bo Hung, Benny Urquidez gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Sammo Kam-Bo Hung oturuyor.

8. Police Story 2 – Süper Polis 2 (IMDb: 7,2/10)

Cinayet büroda oldukça başarılı işlere imza atan Kevin Chan, bir gün görevinden alınarak rütbesi düşürülür ve bu yüzden de trafik polisliğine atanır. Ancak Chan pes etmez ve peşinde olduğu suçluları trafik polisi de olsa parmaklıklar ardına atmayı planlar.

Jackie Chan, Maggie Cheung, Kwok-Hung Lam, Bill Tung gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Jackie Chan oturuyor.

7. Dragons Forever – Sonsuz Ejderler (IMDb: 7,3/10)

Bir gangster’ın avukatlığını yapan Jackie Chan, müvekkilinin tartışmalı olduğu sevgilisi ile anlaşmaya çalışmaktadır. Ancak Jackie Chan, sevgilisi ile konuştuktan sonra kadının şiddet gördüğünü anlayınca yanlış tarafta yer aldığını anlayarak gangster çetesi ile savaşmak zorunda kalır.

Jackie Chan, Sammo Kam-Bo Hung, Biao Yuen, Pauline Yeung gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Sammo Kam-Bo Hung ve Corey Yuen oturuyor.

6. Armour of God 2: Operation Condor – Tanrının Zırhı 2: Kondor Operasyonu (IMDb: 7,3/10)

Hazine avcısı olan Chan, çok ünlü bir iş adamı tarafından yanına davet alır. Ona bir konuyu araştırması üzere bir dünya savaşından alman ordusunun bir gerçek hikayesini anlatır. Bu hikaye üzerine Afrika’nın çölünde hazine arayışları da başlayacaktır.

Jackie Chan, Carol ‘Do Do’ Cheng, Eva Cobo, Shôko Ikeda gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Jackie Chan oturuyor.

5. Project A – A Projesi (IMDb: 7,4/10)

Hong Kong’un sahil tarafları deniz korsanları tarafından yönetilmektedir. Korsanlar, denizleri denetleyen koruma ekiplerini ortadan kaldırmak için devletin önemli isimlerine rüşvet verirler. Ancak korsanların hesaba katmadığı bir şey vardır; deniz denetiminde görevli Young isimli adam, korsanlara izin vermeyecektir.

Jackie Chan, Sammo Kam-Bo Hung, Biao Yuen, Dick Wei gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Jackie Chan ve Sammo Kam-Bo Hung oturuyor.

4. Snake in the Eagle – Kartalın Gölgesi (IMDb: 7,5/10)

Jackie Chan’in Jackie Chan olmasını sağlayan filmlerden biri olan Kartalın Gölgesi’nde Jackie’nin hocası ile birlikte dövüşü öğrenme yolunda harcadığı efor komik diyaloglar şeklinde seyirciye sunuluyor.

Jackie Chan, Siu Tin Yuen, Jung-Lee Hwang, Dean Shek gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Woo-Ping Yuen oturuyor.

3. Drunken Master 2 – Küçük Dev Asker 2 (IMDb: 7,6/10)

Halkın kahramanı olan Fei Hung, Çin’e ait sanat eserlerini kaçırmak için çabalayan İngilizlere karşı koyabilecek tek kişidir. Ancak tek bir sorun vardır; Fei Hung’un babası oğlunun dövüşmesini istememektedir ve beladan da uzak durmasını istemektedir. Ülkeyi kurtarmak isteyen Fei Hung, babasını atlatmak için türlü türlü numaralara kalkışır.

Jackie Chan, Ho-Sung Pak, Lung Ti, Anita Mui gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Chia-Liang Liu oturuyor.

2. Drunken Master – Küçük Dev Asker (IMDb: 7,6/10)

Deneyimli bir asker ve düşman ordusunun generali Çin eyaletleri arasında gerçekleşen savaşlar arasında hayatta kalan son iki kişidir. Asker, generali kaçırarak kendi bölüğüne götürerek ödüllendirilmeyi planlamaktadır ancak generali kaçırmak sandığı kadar kolay olmayacaktır.

Jackie Chan, Siu Tin Yuen, Jung-Lee Hwang, Dean Shek gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Woo-Ping Yuen oturuyor.

1. Police Story – Süper Polis (IMDb: 7,6/10)

Tanık koruma görevi ile önemli bir tanığı korumak için Hong Kong polis departmanında görevli polis Kevin görevlendirilir. Ancak tanık oldukça çekicidir. Tanık ile tanışan Kevin için işler bir anda değişir. Uyuşturucu çetesinin patronu delil yetersizliği nedeniyle serbest bırakıldığında bu belalı gangsterin hedefi olur.

Jackie Chan, Maggie Cheung, Brigitte Lin, Kwok-Hung Lam gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Jackie Chan ve Chi-Hwa Chen oturuyor.

1 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like