Netflix’te gerçek suçlardan spora, doğaya ve kişisel yaşama kadar çok çeşitli konuları kapsayan çok sayıda harika belgeseller bulunuyor. Sizler için Netflix’in en iyi belgeselleri arasında yer aldığını düşündüğümüz filmlerin bir listesini hazırladık.

American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door' Review: Netflix True Crime Doc |  IndieWire

Netflix orijinal belgeseli American Murder: The Family Next Door’da, 2018 yılında 38 yaşındaki Shanan Watts ve iki küçük kızı kayıplara karışıyor. Aile cinayeti, sosyal medya paylaşımları, metin mesajları ve ev video görüntüleriyle açığa çıkıyor. Filmde hem anne ve iki çocuğunun kayboluşu hem de eşinin soruşturulmasıyla ortaya çıkan korkunç olaylar anlatılıyor.

High Score

High Score | Netflix Official Site

Altı bölümden oluşan belgesel dizi High Score, Netflix’in şimdiye kadar yaptığı en iyi belgesellerden biridir. Belgesel, onları yapanların anlattığı şekliyle video oyunlarının kökenine derinlemesine bir bakış sunuyor. Atari oyunlarından ev içi konsollara geçişi ve NES’in oyunun kurallarını değiştiren gelişinden Sega’nın Nintendo’ya meydan okumak için nasıl bir strateji geliştirdiğine kadar her şeyi anlatıyor.

Ahtapottan Öğrendiklerim

Ahtapottan Öğrendiklerim | Netflix Resmi Sitesi

Pippa Ehrlich ve James Reed’in sevimli belgeseli Ahtapottan Öğrendiklerim’de yapımcı Craig Foster, Güney Afrika açıklarında yüzmeye giden ve bir ahtapotla karşılaşıyor. Her gün ahtapot ile etkileşime girmeye ve bu canlı hakkında elinden geldiğince çok şey öğrenmeye karar veriyor. Çarpıcı su altı fotoğraflarından, tehlikeli bir yosun ormanında hayatta kalmaya çalışan muhteşem ve zeki bir hayvan görüyoruz. Filmde Foster, ahtapot ile sıra dışı bir dostluk kurar ve ondan çok şey öğrenir.

The Last Dance

Is 'The Last Dance' on Netflix? How to stream the Michael Jordan  documentary after ESPN | Sporting News

 

On bölümlük belgesel dizisi The Last Dance’den etkilenmek için basketbolu sevmenize gerek yok. 10 saat boyunca, Michael Jordan’ın Chicago Bulls ile son sezonunun hikayesi, daha önceki yaşamının ve kariyerinin hikayesi ve Scottie Pippen ve Dennis Rodman gibi Bulls takım arkadaşlarının kariyeri ile yan yana geliyor. Jordan’ın becerisine ve güdüsüne hayran kalacaksınız. Belgesel dizisinde şimdiye kadarki en büyük atletlerden birinin yaşadığı şaşırtıcı derecede samimi anlar da var. 90’lar basketbol hayranıysanız, bağlanacak çok şey bulacaksınız, ancak gerçekten basketbol meraklısı değilseniz bile, hayatını ne pahasına olursa olsun mükemmellik uğruna çabalayarak geçiren bir adamın hikayesinden büyüleneceksiniz.

Miss Americana

Miss Americana | Netflix Resmi Sitesi

 

Taylor Swift’in Netflix belgeseli Miss Americana, tipik bir müzik belgeselinde çok daha fazlasını sunuyor. Aslında, Swift’in müziğinden çok onun kişiliğine odaklanıyor. Daha spesifik olarak, bu belgesel, Swift’in insanların onun hakkında ne düşündüğünü nasıl önemsemeyeceğini anlamaya yönelik uzun yolculuğunu ve bunun feminist uyanışında ve siyasi fikrini kamuya açık bir şekilde ifade etme kararında nasıl ortaya çıktığını anlatan bir film.

The Great Hack

The Great Hack (2019) directed by Jehane Noujaim, Karim Amer • Reviews,  film + cast • Letterboxd

2019 Netflix belgeseli The Great Hack, Facebook-Cambridge Analytica skandalını ve Facebook’un inkarlarına rağmen sosyal medya devinin kullanıcıları tarafından toplanan kişisel verileri nasıl kullandığını derinlemesine inceliyor. Araştırmacı gazeteciler ve Brittany Kaiser ile yapılan röportajlar sayesinde film, verilerin nasıl gezegendeki en değerli kaynak haline geldiğine ve verilerin kullanıcıları reklamlarla ve sahte viral videolar ile hedeflemek için nasıl kullanıldığına dair şok edici derinlemesine bir inceleme sunuyor.

Knock Down The House

In 'Knock Down the House,' the rise of an AOC-led storm

Bu belgeselin ana liberal politik figürü Alexandra Ocasio- Cortez olmasına rağmen, Rachel Lears’ın filmi gerçekten sağ-sol ayrımıyla ilgili değil. Bunun yerine belgesel, isyancı, tabandan gelen politikacılarla ilgili. Ocasio-Cortez’in hikayesi tüm filmde çoğunluk olarak gösterilse de Lears aynı zamanda davalarını kazanmak isteyen diğer kadın politikacıları ön plana koymak için zaman ayırıyor.

Formula 1: Drive To Survive

Formula 1: Drive to Survive | Netflix Official Site

Formula 1 yarışlarının hayranı olmadığınızı düşünüyorsanız, düşüncelerinizi değiştirmeye hazırlanın. Mükemmel belgesel dizisi Formula 1: Drive to Survive, iki sezondan oluşuyor ve her bölümde en iyi takımın kim olduğu veya sıralamada kimin kazandığı gibi konulardan bağımsız olarak film yapımcıları, bir takımın anlaşamayan iki pilotu, bir dizi kazayla mücadele eden bir sürücü, en iyi performansı nasıl elde edeceğini bilmeyen bir yönetici gibi her bölümde benzersiz bir açı sunuyorlar. Filmde ayrıca muhteşem araçların hızını ve çevikliğini gözler önüne seren inanılmaz çekimler bulunuyor.

Ikarus

Netflix documentary 'Icarus' wins Oscar and uncovers biggest doping scandal  in Olympics history - Business Insider

Bu belgesel, spordaki doping gerçeğini çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor. Rus doping programının anlatıldığı belgeselin yönetmeni Bryan Fogel, dopingin spordaki etkisini araştırmaya başlar. Amatör bir bisikletçi olan Fogel, kendi üzerinde doping kullanıp spor performansındaki etkileri görecektir. Bu amaçla Rus bilim adamı Dr. Grigory Rodchenkov ile çalışır ve şok edici gerçeklerle karşılaşırlar. İkili, Rusya’nın devlet destekli doping programını öğrenirler.

Amanda Knox

Why the Amanda Knox Netflix Documentary Is More Illuminating than a  Decade's Worth of Trial Coverage | Vanity Fair

Netflix orijinal belgeseli Amanda Knox, son derece büyüleyici bir film. Konuyla ve davayla yakından ilgilenenler ile özel röportajlarla çerçevelenen Amanda Knox, Knox’un oda arkadaşının cinayetini ve daha sonraki soruşturmayı, davaları ve görünürdeki katılımıyla ilgili itirazları anlatıyor. Ancak olay hakkında basitçe ayrıntılara girmenin ötesinde film, aynı zamanda medyanın doğasında var olan kadın düşmanlığına ve kadınlar ve cinsellik söz konusu olduğunda halkın algısının nasıl muazzam bir şekilde çarpıtılabileceğine dair çarpıcı fikirler ortaya koyuyor.

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like