Filmlerle ilgili en iyi şey, sizi birkaç saatliğine tamamen farklı bir dünyaya taşıyabilmeleridir. Bu bazen yabancı filmlerin çekiciliğidir çünkü bizi henüz deneyimlememiş olabileceğimiz gerçek yerlere götürebilirler. Bir hayal dünyasında geçen filmlerin bile, farklı kültürel perspektiflerle yeni bir şey sunduğu anlamına gelebilir.

Öyleyse okuma gözlüğünüzü çıkarın veya seslendirmeyle yaşamaya hazırlanın ve şu anda Netflix’te bulunan mükemmel İspanyol filmlerinden bazılarını izleyin.

7 Anos – 7 Years (2016)

IMDB Puanı: 6.8/10

Roger Gaul’un yönettiği bu İspanyol filmi (bu filmin süresi bir buçuk saatten az), kimin düşüşe geçeceğine ve ortaklaşa işledikleri suçtan kimin hapse gireceğine karar vermeye çalışan dört iş adamının bir odaya yerleştiriyor. Netflix yapımı bu gerilim filminde Juana Acosta ve Paco León’dan ilgi çekici performanslar mevcut.

Secuestro – Boy Missing (2016)

IMDB Puanı: 6.4/10

Bir intikam hikayesi. Saygın bir avukatın oğlunun kaçırıldığı fakat delil yetersizliğinden şüphelinin serbest kalmasıyla değişik olayların başladığı bir film. Dominik Cumhuriyeti’nde sadece dört günde çekilen film, çok sayıda ödül kazandı. Aynı zamanda bu film, güçlü performanslara sahip sadece dört oyuncuyla çekildi.

Felices 140 – Happy 140 (2015)

IMDB Puanı: 6.3/10

Gracia Querejeta’nın yönettiği bu komedi drama filmi, piyangoyu kazanan Maribel Verdú’nun canlandırdığı Elia’yı anlatmaktadır. 40. yaş gününü kutlamak için arkadaşlarını tatil evine davet eden Elia, onlara bu haberi anlatıyor. Bu durum arkadaşlarının, parasını kendileri için nasıl alabileceklerini planlamaya başlamasına neden oluyor. Marián Álverex, güçlü bir yardımcı performans sergiliyor.

É Para o seu Bem – For Your Own Good (2017)

IMDB Puanı: 5.5/10

Bu filmde, aynı zamanda ebeveyn olan üç arkadaş, çok hızlı büyüyen kızlarının hepsinin aşağılık bir erkek arkadaşa sahip olmasıyla kabuslarının gerçekleştiğini görüyor.  Kızlarını kurtarmak için yola çıkan bu üç arkadaşın hikayesi, tuhaf bir maceraya dönüşüyor. José Coronado, Javier Cámara ve Roberto Alamo’da harika bir arkadaşlığı gösteriyor.

Tarde para la ira – The Fury of a Patient Man (2016)

IMDB Puanı: 6.8/10

Yönetmen Raúl Arévalo’nun bu ödüllü gerilim filminde, eşinin hapishaneden tahliye edilmesini bekleyen bir kadın, çalıştığı yere sık sık gelen alçakgönüllü bir adamla arkadaş oluyor. Tesadüfi bir karşılaşma gibi görünen şey, anlaşılmaz bir intikam arayışının parçası olarak ortaya çıkıyor. Antonio de la Torre ve Ruth Díaz’ın oyunculukları izlemeye değer.

Handia – Giant (2017)

IMDB Puanı: 6.8/10

Bu Bask filminde, asker olan Martin’in aile evine geri dönmesiyle küçük kardeşi Joaquin’in çok sevildiği fark eder. Dünyadaki en uzun insanı görmek için herkesin para ödemek isteyeceğini düşünen kardeşler, Joaquin’i bir sirk ucube gösterisi olarak Avrupa çapında yola çıkarlar. Bu yolculukta; Joaquin durumunun ölümcül doğasıyla yüzleşirken, Martin’in hayatını yeniden inşa etmek için verdiği mücadeleyi görüyoruz. Film, Joaquin rolüyle Eneko Sagardoy’a verilen en iyi yeni aktör ödülü de dahil olmak üzere birçok ödül kazandı.

El Autor – The Motive (2017)

IMDB Puanı: 6.6/10

Yönetmenliğini Manuel Martin Cuenca’nın üstlendiği filmde, başrol oyuncusu Javier Gutiérrez, eski karısının edebi başarısını kıskanan Álvaro’yu canlandırmaktadır. Kendine ait bir kitap yazmaya çalışırken, en iyi kurgunun gerçekliğe dayandığına karar veren Álvaro, kurgusunu geliştirmek için komşularının hayatını manipüle eder. Javier Gutiérrez, filmdeki performansıyla Goya Ödülü (İspanyol Oscar) kazandı.

Perdiendo el Norte – Off Course (2015)

IMDB Puanı: 5.8/10

Aşırı eğitimli iki İspanyol uzman, kendilerine bir iş cenneti olduğu söylenen Berlin’e göç etmeye karar veriyor. Tabii ki, Berlin’e ulaştıklarında, işlerin beklediklerinden çok daha zor olduğunu görürler. Bu filmde, birçok İspanyol gencinin gerçek mücadelesi kahkahalarla anlatılıyor. Yon González ve Julián López harika bir lider çifti oluşturuyor.

El Laberinto del Fauno – Pan’s Labyrinth (2006)

IMDB Puanı: 8.6/10

Listedeki en eski film olan Guillermo del Toro’nun bu kurgusu piyasaya çıktığında uluslararası bir başarıya sahip oldu. Film, 1944 İspanya’sında genç bir kız olan Ofelia’nın gerçek dünyasını ve otlarla sarılmış, terkedilmiş bir labirentin merkezindeki efsanevi bir dünyayı harmanlamaktadır. Film birçok ödül kazanmış ve 1996’nın en iyi filmi seçilmiştir.

Quién Te Cantará (2018)

IMDB Puanı: 7.2/10

Bu filmde ünlü bir şarkıcı olan Lila, bir hafıza kaybı yaşar ve kendi şovunu nasıl gerçekleştireceğini unutur. Lila’ya nasıl tekrar kendisi olacağını öğretmek için yola çıkan Violeta adında bir hayranla karşılaşır. Hem görsel olarak çarpıcı hem de kışkırtıcı olan bu filmde, Lila’yı Najwa Nimro, Violeta’yı Eva Llorach canlandırmaktadır.

Las Ovejas no Pierden el Tren – Sidetracked (2014)

IMDB Puanı: 5.8/10

Kırklı yaşlarında hayatlarını anlamaya çalışan üç çiftin hayatını anlatan bir komedi. Yazar ve yönetmen Álvaro Fernández Armero; Raúl Arévalo, Inma Cuesta ve Alberto Dan Juan önderliğinde mükemmel bir kadroyla çalışmaktadır. Bu film, İspanya’nın Love Actually’e karşı bir yanıtı olabilir.

El Hombre de las Mil Caras – Smoke and Mirrors (2016)

IMDB Puanı: 7/10

Alberto Rodriguez’in yönettiği bir gerilim filmi. Başrolünde Eduard Fernandez ve bin yüzlü adamın rol aldığı, kendi ölümünü taklit eden ve şimdi radar altında yaşayan eski bir İspanyol gizli servis ajanı Francisco Paesa. Eğer bir Bind hayranıysanız, bu film birçok kutuyu işaretleyecektir.

Stockholm (2013)

IMDB Puanı: 7/10

Bu komedi dram filminde Rodrigo Sorogoyen, bir kızın ondan hoşlanmasını sağlamaya çalışan bir adamı canlandırmaktadır. Başlangıçta kız ilgilenmese de, birlikte zaman geçirdiklerinde, onun düşündüğü gibi olmadığını keşfeder. Javier Pereira ve Aura Garrido’nun harika uyumu sayesinde, film oldukça izlenebilir oluyor.

O Vazio do Domingo – Sunday’s Illness (2017)

IMDB Puanı: 7/10

Ramón Salazar tarafından yönetilen, Suzi Sánchez ile Bárbara Lennie’nin başrollerini paylaştığı harika bir anne-kız drama filmi. 8 yaşındayken annesi tarafından terk edilen bir kız, 35 yıl sonra annesini takip eder. Yeniden bağlanmak veya intikam almak için uğraşıyorlar, fakat ikisi de her şeyi değiştirecek sırları saklıyor.

O Aviso – The Warning (2018)

IMDB Puanı: 5.9/10

Daniel Calparsoro’nun yönettiği bu film, Paul Pen’in O Aviso (The Warning) adlı popüler romanına dayanıyor. Genç bir çocuk olan Nico’ya bir tehdit mektubu gelmektedir. Fakat kimse onun hayatının risk altına olduğuna inanmaz. Nico, kendisinin ölmesini isteyenin kader olduğuna inanan bir adamdan beklenmedik bir yerde yardım bulur

Bir yanıt yazın
You May Also Like