in

İnsan Hakları Temalı 5 Netflix İçeriği

Çoğumuz insan hakları söz konusu olunca Martin Luther King Jr. gibi fikir insanlarının yaklaşımlarıyla düşüncelerimizi şekillendiriyoruz. Yoğun bir iş temposuna ara verip paydos ettiğimiz tatil günlerinde, izlemek isteyebileceğiniz insan haklarına değinen birkaç Netflix programı var. 

Netflix yapımları “13th”ve “Amend: The Fight for America”, 13. ve 14. Anayasal değişikliğinin Siyahi Amerikalılar için verilen özgür bırakılma ve eşitlik sözlerinin nasıl tutulmadığını gün yüzüne çıkarıyor. Jim Crow yasaları, beyaz üstünlüğü savunucusu grupları ve toplu hapisler tarafından da kanıtlanmış olan bu eşitsizlik durumu, Kral ve onun destekçileri için Black Lives Matter ve Whose Streets? belgeselinde gördüğümüz Ferguson, Missouri’de protesto yapan insanların gösterildiği gibi bir efsaneye dönüştü. 

Dikkatinizi çekebilecek bir başka belgesel de James Baldwin’in “I Am Not Your Negro” adlı gerçek olaylardan alıntılanan anekdotlara dayalı hikayesi, ya da Mildren ve Richard adlı çiftin Virginia eyalet mahkemesini ırklararası evliliklerinden dolayı dava etmelerini konu alan “Loving” isimli belgeseli izleyebilirsiniz.

Diğer seçeneğimizde, 1990’da tutuklanan ve 2002’de beraat eden 4 gencin belgeselini izlediğimiz “When They See Us” yer alıyor. Tutuklanma nedenleri 19 Nisan 1989’da Central Park’ta 28 yaşındaki bankacı Trisha Meili’ye tecavüz ederek öldürdüklerinin iddia edilmesi. Meili’nin ölümü belgeselin son kısmında tekrar canlandırılıyor ve akıl almaz bir şekilde kurban edildiği görülüyor. Belgeselin yazarı polis kuvvetlerinin bu 4 genci sorgudayken yanlış yönlendirerek, onların suçlu gibi görünmelerine neden olduklarını ve bu yüzden de hapis yattıklarını anlatıyor. Belgesel sizi tek solukta izletecek bir kıvamda ilerliyor ve sonuna kadar kimin haklı ve kimin haksız olduğunu bilemediğinizden ikilemde kalarak, gerçekten olayı yaşıyormuş gibi bir hissiyata kapılıyorsunuz.

Written by Umutcan Çakar

Bir cevap yazın

Samuel L. Jackson’lı Apple TV+ Dizisi Last Days Of Ptolemy Gray’e İlk Bakış

Uma Thurman’lı Apple TV+ dizisi Suspicion’dan Fragman Yayınlandı