Bu, özgürlük aşığı fil Tyke’nin hikayesi. 20 yıllık esaretin sonunda dayanamayıp sirkten kaçan ve ne yazık ki 86 kere vurularak ölen fil Tyke’nin…

Afrika’da ailesiyle mutlu bir şekilde yaşayan Tyke, tuzağa düşürülerek sirklerde gösteri yapması için ailesinden koparıldı ve eğitilmeye başlandı. Ailesinden koparıldığı için mutsuzdu. Eğitim sırasında söz dinlemediği için işkenceye maruz kaldı sıkça. Ve maalesef adı hayvanlara yaptıkları işkencelerle gündeme gelen Hawthorn sirkindeydi. İnsanların gözü önünde dahi dövüldü Tyke. Çığlıklar atması boşunaydı.

Ve dayanamadı. 1993 yılında bir sirk gösterisi sırasında kaçmaya çalıştı. Başaramadı. Aynı yıl içinde yine kaçmaya çalıştı. Başaramadı. 20 Ağustos 1994 günü işkencelerden yorulan 20 yaşındaki Tyke, gösteri esnasında izleyicilerin gözü önünde hırçınlaştı. Tekrar dövülse de artık onu durduramazlardı. O kadar hırçınlaşmıştı ki önce onu durdurmak isteyen terbiyecisini öldürdü, ardından bakıcısını yaraladı ve sokağa kaçtı.

Özgürdü artık ama korkuyordu. Önüne çıkan her şeye saldırdı. Polis geldi ve Tyke’yi durdurmak için 86 kere ateş ettiler.

Fotoğrafta göreceğiniz Tyke’nin ölmeden önceki son bakışlarıydı. Herkesin içini acıtan bu bakış, hayvanların da duyguları olduğunu tüm dünyaya gösterdi.

Ve Tyke, çok güzel bir sonuca imza attı. 1994 yılında federal hükümet Hawthorn’un sahibi olduğu sirktek 16 file el koydu. Ve insanlar hiç bir zaman Tyke’yi suçlayamadılar…

Tyke’nin belgeseli de çekildi; The Elephant Outlaw

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like