Siz de büyük bilinmeyenin, son sınırın hayranıysanız, işte listenizde olması gereken 10 uzay filmi! Nereden başlayacağınızı bilmenize yardımcı olmak için onları IMDB puanlarına göre en iyiden en kötüye sıraladık.

Lütfen unutmayın, bu listeye herhangi bir Star Trek veya Star Wars filmi dahil etmedik. Bunlar gerçekten kendi hakları dahilinde türler. Ayrıca, bu listedeki filmler uzaylılardan ziyade uzay yolculuğu ve uzayda yaşam hakkındadır, bu nedenle listede Alien veya Predator’ı görmeyi beklemeyin, ancak her ikisi de izlemeye değer mükemmel film serileri!

Interstellar (2014)

IMDB Puanı: 8.6/10

Bu Christopher Nolan destanı, insanlık için yeni bir yuva aramak üzere bir solucan deliğinden geçmek için Satürn’e seyahat eden bir grup astronotu anlatıyor. Başrollerini Matthew McConaughey, Anne Hathaway ve Jessica Chastain’in paylaştığı ekip, ölmekte olan bir dünyada yaşayanlara yeni bir yuva bulmak için zamana karşı yarışırken, solucan deliğinin her iki tarafında da farklı zaman geçiş oranlarıyla mücadele ediyor. Film, oldukça heyecanlı ve görsel olarak çarpıcı bir şekilde düşündürücüdür.

2001: A Space Odyssey (1968)

IMDB Puanı: 8.3/10

Stanley Kubrick’in uzay macerası, bu türün belirleyici filmlerinden biridir. Film, HAL adlı bir yapay zeka bilgisayarı tarafından desteklenen Jüpiter’e uzay yolculuğunu anlatır. HAL uzaylı bir anıt keşfettikten sonra duyarlılık kazanır ve bu da insanlığın evrimini etkiler. Artık kendisinin farkında olan HAL’ın arzuları, ekibindekilerle çatışır. Film, yapay zeka ve kendi kaderini tayin ile ilgili önemli konuları ele alıyor.

Solaris (1972)

IMDB Puanı: 8.2/10

Donatas Banionis’in canlandırdığı psikolog, Solaris fabrikasının yörüngesindeki bir uzay istasyonuna, orada konuşlanmış ve krize düşmüş gibi görünen mürettebatı değerlendirmek için gönderiliyor. Bununla birlikte, psikolog kendini etkilenmiş bulur ve görünen o ki, fenomende göründüğünden çok daha fazlası vardır.

The Martian (2015)

IMDB Puanı: 8/10

Bu Ridley Scott filminde Matt Damon, diğerleri onu kurtarmak için yarışırken geride kalanlarla hayatta kalmak için mücadele etmek üzere yanlışlıkla Mars kuvvetlerinde geride bırakılan bir astronot olarak rol alıyor. Film aslında oldukça etkileyici bir vakaya sahipken, Damon ve onun hayatta kalma arayışı filmin odak noktası. Scott, Damon tarafından hayatta kalmak için kullanılan tekniklerin gerçekçi olmasını sağlamak için filme hazırlanırken NASA’dan danışmanlarla çalıştı.

Moon (2009)

IMDB Puanı: 7.9/10

Sam Rockwell, ayın uzak tarafında bir maden gemisinin bakımını üstlenen üç yıllık görevinin sonuna yaklaşan bir adam olarak rol alıyor. Tek mürettebatı, Kevin Spacey tarafından seslendirilen bir robot GERTY. Dünya’ya dönmesinden sadece iki hafta önce meydana gelen bir kaza onu bilinçsiz bıraktığında, bir dizi beklenmedik olay onu sorular sormaya yöneltir ve uzay istasyonunda her şeyin göründüğü gibi olmadığını keşfeder. Dünya’ya geri dönebilecek mi?

The Right Stuff (1983)

IMDB Puanı: 7.8/10

En çok satan romandan uyarlanan bu film, ilk mürettebatlı ABD uzay uçuşunda astronot olmak için yarışan Donanma, Denizcilik ve Hava Kuvvetleri pilotlarını konu alıyor. Başrolünü Ed Harris’in oynadığı bu film, tarihi ve kültürel önemi nedeniyle National Film Registry tarafından korunmak üzere seçildi. Karakterler filmin çoğunu Dünya’da geçirir ancak film kesinlikle uzay yolculuğu hayaliyle ilgili.

Serenity (2005)

IMDB Puanı: 7.8/10

Joss Whedon tarafından yazılıp yönetilen bu film, bilimkurgu dizisi Firefly’ın devamı niteliğindedir. Bir kargo gemisinin yolculuğunu anlatan film, yardım isteyen bir kişinin gemiye alınmasıyla bambaşka bir boyut kazanır. Başlarda normal olan yolculuk gemiye alınan kişinin asıl amacının anlaşılmasıyla tamamen değişir.

Gravity (2013)

IMDB Puanı: 7.7/10

Sandra Bullock ve George Clooney, Dünya’ya dönmeye çalışırken mekiği hasar gördüğünde kendilerini uzayda şırınga edilmiş bulan bir çift astronotu canlandırıyor. Film; ürkütücü, dramatik ve görsel olarak çarpıcıdır.

Apollo 13 (1995)

IMDB Puanı: 7.6/10

Tom Hanks, gemide bir patlama olduğunda ters giden Apollo 13 ay görevindeki gerçek olayların bu dramatizasyonuna öncülük ediyor. Ron Howard’ın yönettiği bu film, dokuz akademi ödülüne aday gösterildi ve kesinlikle türün bir klasiği olarak kabul edildi. Bu film, olabildiğince doğru bir şekilde gösterilen uzay yolculuğunun ayrıntılarıyla ilgilenen herkese hitap edecek.

Contact (1997)

IMDB Puanı: 7.4/10

Jodie Foster, şüpheli bir uzaylı ırkla temas kurmak için yeni bir makine kullanarak uzaya seyahat etmeyi seçen bir astronotu canlandırıyor. Film, uzay politikasını, uzay yolculuğunun teorik yanını ve büyük bilinmeyene gelince inanç meselesini ele alıyor. Bu, birçok uzay filminde gördüğümüz üst düzey aksiyonu güzel bir şekilde tamamlayan entelektüel bir haz sağlar.

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like