Ödül sezonunda dahil eden filmlerden biri Shaka King’in ” Judas and the Black Messiah”ı oldu. Başrollerini Daniel Kaluuya ve Lakeith Stanfield’ın paylaştığı filminden, yaklaşan Oscar için resmi kategori başvuruları belirlendi. Kara Panter Partisi Başkanı Fred Hampton’ı canlandıran Kaluuya, en iyi yardımcı erkek oyuncu için dahil edilirken, Stanfield da FBI muhbiri Bill O’Neal olarak en iyi erkek oyuncu olarak değerlendirilecek. Filmde ayrıca Grammy ödüllü H.E.R., Dernst Emile II ve Tiara Thomas tarafından yazılan “Fight for You” adlı bir şarkı da yer alacak.

Ağustos ayında ilk kez yayınlanan fragmanın ardından, film eleştirmenleri ve üyeleri için gösterilmeye başladı ve olumlu tepkiler de alındı.

Ödül beklentisine göre Stanfield çok yönlü bir oyuncu. Bu film, şimdiye kadarki en iyi performansının yapımını sağlıyor ve çifte hayatıyla boğuşan bir adamın yaşadığı, neredeyse dehşet verici bir görüntüsünü sunuyor. 2013’ün “Short Term 12”deki çıkışıyla ve “Sorry to Bother You”daki bir başka beğeni toplayan performansıyla başarılarını çoktan göstermiş olan sanatçı, çok rekabetçi bir başrol oyuncusu yarışının ortasına atılacak.

Oscar adayı Daniel Kaluuya’nın rolüne yönelik ateşli ve tutkulu yaklaşımı, Denzel Washington’un “Malcolm X” filmindeki çalışmalarıyla karşılaştırmalar yapacak, ancak Oscar seçmenleri, Terrence Howard’ın “Hustle & Flow” filmindeki çalışmasını adaylığa getiren temel bir duyarlılık görebilirler. Çok akıcı ve öncü olmayan bir yardımcı oyuncu kategorisi, filmin tanınması için en kolay yerlerden biri olabilir.

H.E.R., Emile ve Thomas ile paylaştığı “I Can’t Breathe” için yılın şarkısı da dahil olmak üzere bu yıl üç Grammy’ye aday gösterildi. 2018’de en iyi R&B performansı ve en iyi R&B albümü için iki Grammy kazandı.

Diğer kategorilerde, kameranın arkasındaki usta zanaatkârlar dikkat çekiyor. Bunlardan bazıları “12 Years a Slave”in görüntü yönetmeni Sean Bobbitt ve 2018’de Netflix’teki “Roma” filmi için aday gösterilen ve ayrıca “Ma Rainey’s Black Bottom”da çalışan ses uzmanı Skip Lievsay’dir.

Önümüzdeki 12 ay boyunca Warner Bros.’un geri kalanıyla birlikte “Judas and the Black Messiah”, şirketin yayın hizmeti HBO Max’te ve 12 Şubat’ta sinemalarda eş zamanlı olarak yayınlanacak. Filmin yapımcılığını Ryan Coogler, Charles King ve Shaka King üsteleniyor. Başrollerde ise Jesse Plemons, Martin Sheen, Algee Smith ve Lil Rel Howery yer alıyor.

 

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like