Herkesin diğer çiçek türlerinden daha fazla sevdiği bir çiçek türü vardır. Papatyalar, güller, manolyalar… Hepsinin farklı bir anlamı ve anlatmak istediği şeyler var. Eğer size hediye edilen bir çiçek varsa bunun da ne çiçeği olduğu aslında karşınızdakinin size ne mesajı vermeye çalıştığını ortaya çıkarıyor.

1. Kamelya Çiçeği (Japon Gülü)

Bakmaya doyulmayacak kadar güzel bir çiçek çeşidi olan Kamelyaların aslında verdiği mesaj da anlamlı. Oldukça gür bir çiçek çeşidi olan Kamelya’nın anlamı, kaderim sana bağlı, senin ellerinde.

2. Mor Sümbül

Yaptığınız bir şeyden pişmanlık duydunuz veya size karşı bir yanlış mı yapıldı? O zaman mor sümbüller bunun için en doğru tercih! Mor sümbüller karşı tarafa ‘Lütfen beni bağışla’ mesajını verirler.

3. Karanfil

Hediye için karanfiller çok tercih edilmese de aslında karanfiller de kendi içlerinde derin anlamlara sahip. Beyaz karanfil ‘tatlı ve sevimli’ anlamındayken, pembe karanfil ise ‘Seni asla unutamayacağım’ anlamına geliyor. Eğer ki karanfil iki renge sahipse, o zaman ‘Sensiz olamam’ anlamını taşıyor. Sarı karanfil ise karşındakini küçümseme anlamında veriliyor.

4. Dağ Lalesi

Sıra dışı bir görünüme sahip olan dağ lalesi, ismini Yunanca ‘sarmak, dolamak’ anlamına gelen ‘anemos’ kelimesinden alır ve ömürleri çok kısadır. Dağ lalesi, vazgeçmiş veya vazgeçilmiş anlamlarını taşır.

5. Papatya

Birçok kişinin favori çiçek türü olan papatyalar bugün dinlenmek ve rahatlamak temasını taşısa da, 19. yüzyılda ‘sıkıntılı süreçteki enerji’ anlamına geliyordu.

6. Ay Çiçeği

Efsaneye göre İspanyol araştırmacılar Amerika’ya gittiklerinde ay çiçeğini görüp, ay çiçeğinin altından yapıldığını düşünmüşler. O zamanlardan kalmış olacak ki, ay çiçeği anlam olarak ‘sahte zenginlik’i taşır.

7. Mine Çiçeği

Dini törenlerde sıklıkla kullanılan mine çiçeğinin taşıdığı anlam da tam olarak kullanılma amacına hizmet ediyor. Mine çiçeği, ‘benim için dua et’ anlamını taşıyor.

8. Solucan Otu

Her ne kadar sarı ve pofuduk, tatlı bir görüntüye sahip olsa da aslında solucan otunun anlamı pek de arkadaş canlısı değil. Bir kişiye solucan otu verdiğinizde ona meydan okumuş ve onu düelloya çağırmış olursunuz.

9. Reyhan

Ülkemizde kadın ismi olarak da oldukça yaygın bir yere sahip olan reyhan, hediye çiçek alınırken pek tercih edilmez. Bunun birçok nedeni olabilir; bu nedenlerden biri de reyhanın ‘nefret’ anlamını taşıması.

10. Altınbaşak Otu

Alerjisi olanlar için bir kabus olan altınbaşak otu, alerjisi olmayan ve işe yeni başlayan biri için alınabilecek en ideal çiçek türü. Karşınızdaki kişiyi ‘teşvik etmek, cesaret verme’ amaçlı altınbaşak otu verilir.

11. Çördük Otu

Temizlik, ferahlık ve bir şeyi feda etmek anlamlarını taşıyan çördük otu, görüntüsüyle insanı büyülüyor.

12. Kasımpatı

Dürüstlüğün bir simgesi olan kasımpatı, sıra dışı görüntüsü ve güzel anlamıyla hediyeler için oldukça ideal bir çiçek türü.

13. Peygamber Çiçeği

Dini anlama sahip bir diğer çiçek türü olan peygamber çiçeği, açtığında üzerinde bulunan her bir mavi yaprağın anlamı hayır duası, tanrının lütfu anlamlarına gelir.

14. Nergis

Yeni ilişkiye başladığınız kişiye, yeni bir eve taşınan veya yeni bir işe başlayan kişiye vermek için ideal çiçek türlerinden biri olan nergis, ‘yeni başlangıçlar’ anlamını taşır.

15. Unutma Beni Çiçeği

Çiçeğin isminden de anlaşıldığı gibi unutma beni çiçeği, birinin sizi unutmamasını istediğinizde hediye edebileceğiniz türden bir çiçektir.

16. Hanımeli

Sevgiliye, eşe vermek için bir çiçek arıyorsanız, tercihinizi hanımelinden yana kullanabilirsiniz! Gönül bağı anlamını taşıyan hanımeli, hem görüntüsü hem de anlamıyla karşınızdaki kişiyi çok mutlu edecektir.

17. Lavanta

Lavanta yazın sivri sineklerden korunmak için oldukça etkili bir çiçek türü ancak lavantanın tek marifeti sivri sinekleri savması değil, aynı zamanda görünüşü ve anlamıyla da çok güzel bir çiçek. Lavanta, ‘fedakarlık, duygusal bağlılık’ gibi anlamlar taşıyor.

18. Leylak

Aşık olduğunuzu ilk fark ettiğiniz duygu var ya, işte leylak tam olarak onu simgeliyor! Ne kadar hoş, değil mi?

19. İnci Çiçeği

Her ne kadar leziz koksalar da yenmeyen inci çiçeği, çok zarif ve hoş bir görüntüye sahiptir. Görüntüsüne de eş olarak anlamı da aynı şekilde güzel; inci çiçeği ‘tatlılık’ anlamına gelir.

20. Gelincik

Kıdemliler Günü’yle bağdaşan gelincik, bir günde kullanıldığına göre aslında tahmin etmesi çok da zor olmayan bir anlam taşıyor; gelincik, ‘anma’  anlamında kullanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like