Tony ödüllü M. Butterfly oyun yazarı David Henry Hwang, Disney’in The Hunchback of Notre Dame filminin müzikal film uyarlamasının senaryosunu yazmak için CAA ile anlaştı.

En İyi Oyun dalında Tony Ödülü’nü kazanan ilk ve bugüne kadarki tek Asyalı Amerikalı oyun yazarı Hwang, üç kez Pulitzer Ödülü finalisti olmuştu. Besteci Jeanine Tesori ile yazdığı ve Leigh Silverman’ın yönettiği en son gösterisi Soft Power Los Angeles’taki Ahmanson Tiyatrosu’nda prömiyerini yaptı ve New York’ta Halk Tiyatrosu’nda gösteri yaptı. 2020 Pulitzer Drama Ödülü finalisti olan Soft Power, Los Angeles yapımı için altı Ovation Ödülü kazandı. Oyunda kullanılan albüm yakın zamanda En İyi Müzikal Tiyatro Albümü dalında Grammy Ödülü’ne aday gösterildi.

Ünlü oyun yazarının diğer oyun çalışmaları arasında Obie Ödülü kazanan Altın Çocuk, Chinglish ve üçüncü Pulitzer finalisti Yellow Face yer alıyor. Hwang, Rodgers & Hammerstein’ın Flower Drum Song’un 2002’de yeniden canlandırılması için yeni bir kitap ve Disney’in 2006 Broadway müzikali Tarzan için bir kitap yazdı.

Hwang 2000 Elton John ve Tim Rice müzikali Aida (Schele’nin Williams tarafından yönetilecek) için eş yazarlık yaptı. Ayrıca Hwang, Philip Glass tarafından bestelenen dört operanın librettolarını yazdı.

Hwang, 1993 yapımı M. Butterfly film uyarlaması için senaryoyu yazmanın yanı sıra, Showtime’ın The Affair filminin dört sezonunda yazar ve danışman yapımcı olarak görev yaptı.

Ödülleri arasında Amerikan Tiyatrosu’nda Üstün Başarı için William Inge Ödülü, Asya Topluluğu Kültürel Başarı Ödülü, Usta Amerikan Dramatisti için PEN / Laura Pels Ödülü ve oyun yazarlığı dalında Steinberg Ödülü bulunmaktadır. Hwang, 2014’te Columbia University School of the Arts’ta MFA oyun yazarlığı programının başına getirildi ve şu anda Tony Awards’ı kuran ve birlikte sunan American Theatre Wing’in eş başkanı olarak görev yapıyor. Ünlü yazar 2018’de Theatre Hall of Fame’e alındı.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like