Oscar alamadığına üzüldüğümüz başarılı oyuncuların başlarında gelen Bruce Willis, birçok harika projeye dahil oldu. Birbirinden farklı onlarca karaktere hayat veren Willis, sinema tarihine geçmiş önemli yapımlarda da yer alma şansını buldu. Eğer siz de Willis’in işlerinin hayranıysanız, bu listedeki filmlere göz atmayı ihmal etmeyin!

1. Ucuz Roman (IMDb: 8,9/10)

Honey Bunny ve Pumpkin, genç ve birbirine aşık küçük bir soyguncudur. Vincent Vega ve Jules ise patronlarına ödemelerini geciktiren kişileri vurmaya giden iki gangsterdır. Bu sırada para karşılığı hile yapmayı reddeden cesur bir boksör de şehirden kaçar. Ve bir şekilde, birbirinden alakasız bu kişiler bir araya gelir.

Quentin Tarantino’nun yönetmenliğini yaptığı ve sinema tarihinde önemli bir yere sahip olan filmin oyuncu kadrosunda Uma Thurman, Samuel L. Jackson, John Travolta, Bruce Willis ve daha birçok önemli isim yer alıyor.

2. Zor Ölüm (IMDb: 8,2/10)

New York Polis Departmanı’nda dedektif olarak görev alan John McClane, Noel gecesi evlilikleri pek iyi gitmediği için karısı Holly’le arasını düzeltmek amacıyla Los Angeles’a gelir. Karısı çalıştığı şirketin yılbaşı partisi için Nakatomi Plaza’dadır. John partiye katılmak için plazaya gider ve kıyafetlerini değiştirmek için bir odaya girer. Bu sırada Alman teröristler binayı kuşatır ve içerideki insanları rehin alır. Plazada rehin alınmayan tek kişi John’dır ve eşiyle, eşinin iş arkadaşlarını kurtarması gerekmektedir.

Bruce Willis, Bonnie Bedelia ve Reginald Veljohnson gibi isimlerin yer aldığı film, Willis’in dünya çapında tanınmasını sağlamıştır ve yönetmen koltuğunda John McTiernan oturmaktadır.

3. Altıncı His (IMDb: 8,1/10)

Psikiyatr olan Crowe, geçmişte yaşadığı korkunç bir tecrübeyi dün gibi hatırlamaktadır ve bu yüzden de uzun yıllardır mesleğini yapmayı bırakmıştır. Küçük bir çocuğa yardım için doktorluğunu yapan Crowe, küçük Cole’un daha önce kimseye anlatmadığı sırlarını paylaştığı kişi olacaktır. Bu sırlar zamanla hem Cole’un, hem de Crowe’un hayatını değiştirecek nitelikte olacaktır.

Sinema tarihindeki önemli gerilim filmlerinden biri olan Altıncı His’in yönetmen koltuğunda M. Night Shyamalan otururken, oyuncu kadrosunda ise Bruce Willis, Haley Joel Osment, Toni Collette gibi isimler yer alıyor.

4. Günah Şehri (IMDb: 8,0/10)

Aşık olduğu kadınla baş başa ilk kez bir geceyi beraber geçiren Marv, gecenin sabahında kadının yanı başında öldüğünü görür. Kadının ölümüyle hiçbir ilgisi olmayan Marv, bir anda katil zanlısı konumuna düşer. Olayla hiçbir alakası olmayan Marv, kendini aklayabilmek için polisten kaçarak katil zanlısının peşine düşer.

2005 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Robert Rodriguez ve Frank Miller otururken, oyuncu kadrosunda ise Bruce Willis, Mickey Rourke, Jessica Alba gibi isimler yer alıyor.

5. 12 Maymun (IMDb: 8,0/10)

Beş milyar insanın ölümüne yol açan tehlikeli virüs, yayılırsa tüm insanlığı yok edebilecek kadar tehlikelidir. Virüsten kurtulmayı başaran az sayıdaki insan grupları yer altında kurulan güvenli barınaklarda hayatlarını sürdürmeye çalışmaktadır. Virüsten kurtulmak için bir zaman makinesi icat edilir ve makineyi ilk kullanan eski bir mahkum olan James Cole olur. Yedi yıl öncesine dönen Cole, kendini bir akıl hastanesinde bulur. Ancak buradaki insanlara gelecekten geldiğini söylediğinde akıl hastası damgası yer.

Bruce Willis, Madeleine Stowe ve Brad Pitt’in başrollerini paylaştığı filmin yönetmenliğini Terry Gilliam üstleniyor.

6. Moonrise Kingdom (IMDb: 7,8/10)

Gerçek olmayan masalları izlemekten sıkılanlar için, Moonrise Kingdom izleyicilerine oldukça gerçek, hayatın içinden bir masal sunuyor. Küçük bir kasabada yaşayan iki aşık, kasabadan kaçmaya karar verirler. Ancak kasaba halkı bu iki kaçak aşığı bulmakta kararlıdır ve onları bulmak için seferber olurlar.

Wes Anderson’un yönetmenliğini üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Bruce Willis, Edward Norton, Bill Murray ve daha nice önemli isim yer alıyor.

7. Şanslı Slevin (IMDb: 7,8/10)

Kaybetmenin kitabını yazmış bir adam olan Slevin, sevgilisi tarafından da aldatılmıştır. Bu da yetmezmiş gibi oturduğu evden atılır ve bir hırsıza da kimliğini kaptırır. Tüm bunlar üst üste gelince kafasını dağıtmak için Los Angeles’ı terk ederek, New Yorklu arkadaşı Nick Fisher’ın evinde kalmaya başlar. Slevin, arkadaşının evinde kalırken iki mafyanın zıtlaşması sonucu Nick Fisher sanılarak bu sefer de mafyanın hedefi haline gelecektir.

2006 yapımı filmin oyuncu kadrosunda Bruce Willis, Robert Forster, Diego Klattenhoff, Josh Hartnett gibi isimler yer alırken, yönetmenliği ise Paul McGuigan üstleniyor.

8. 5. Element (IMDb: 7,7/10)

Günümüzü unutun, 2200’lü yıllara gidiyoruz! Kötülerin ve kötülüğün dünyayı ele geçirmesine engel olmak için çözümler aranmaktadır. Leeloo, dünyayı kötülükten kurtarmak için yaratılan bir yaratıktır. Leeloo’nun amacı beşinci elementi bulmaktır. Bu arayışında ona bir taksi şoförü olan Korben Dallas yardım eder.

1997 yapımı filmin başrollerini Bruce Willis, Milla Jovovich ve Gary Oldman’ın üstlendiği filmin yönetmen koltuğunda ise Luc Besson oturuyor.

9. Zor Ölüm 3 (IMDb: 7,6/10)

New York Polis Departmanı’nda görevli dedektif John McClane’in bu seferki görevi New York’tan intikam almayı kafasına koymuş olan Simon lakaplı bir caniyle savaşmaktır. Simon, New York’tan intikamını almak için şehrin belirli yerlerine bombalar yerleştirmiştir. John bu bombaları zamanında bularak etkisiz hale getirmelidir.

1995 yılının en fazla hasılat yapan filmi olan Zor Ölüm 3’te Bruce Willis, Samuel L. Jackson, Jeremy Irons gibi isimler yer alırken, yönetmen koltuğunda ise John McTiernan oturuyor.

10. Tetikçiler (IMDb: 7,4/10)

Sene 2072’dir ve zamanlar arası yolculuk artık mümkündür. Ancak zamanlar arası yolculuk karaborsacıların eline düşmüştür. Teknolojiyi elinde tutan kötü güçler birilerinden kurtulmak istediklerinde 2042’ye Looper adı verilen bir grup suikastçı gönderiyorlardır. Looper’lardan biri olan Joe, 2042’de oldukça zengin ve rahat bir hayat yaşamaktadır. Ta ki bir gün 2072’de yaşayan Joe’yu öldürme haberini alana dek…

Bruce Willis, Joseph Gorden-Levitt, Emily Blunt gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda ise Rian Johnson oturuyor.

11. Nobody’s Fool (IMDb: 7,4/10)

Donald Sullivan, küçük bir kasabada yaşayan ve kasaba halkı tarafından hayat dolu, özgür biri olarak tanınan 60 yaşında bir adamdır. Donald, oğlu Peter’ın çat kapı yanına gelmesiyle bir anda özgür ruhu dizginlenir ve ailevi sorumlulukları olduğunu hatırlamaya başlar. Her şeyi bırakıp giden Donald’ın bir torunu da olmuştur. Donald ailesiyle bağlarını güçlendirmek için bu fırsatı iyi değerlendirmek zorundadır.

Robert Benton’ın yönetmenliğini üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Bruce Willis, Paul Newman, Jessica Tandy gibi isimler yer alıyor.

12. Ölümsüz (IMDb: 7,3/10)

Çok fazla insanın hayatını kaybettiği büyük bir tren kazasından burnu bile kanamadan kurtulan bir kişi olur: bu kişi David Dunn’dır. David’in kazadan sağ çıkması halkın da ilgisini çeker, özellikle de çizgi roman koleksiyoncusu olan Elijah Price isimli bir adamın. Elijah ve David bir şekilde buluşurlar ve Elijah, David’e bu gibi kazalardan nasıl kurtulabileceğine dair gizemli teorisinden bahseder. David başta Elijah’a kulak asmaz ancak teoriyi keşfetmek de isteyecektir.

2001 yapımı filmin oyuncu kadrosunda Bruce Willis, Samel L. Jackson, Robin Wright gibi isimler yer alırken, yönetmen koltuğunda ise M. Night Shyamalan oturuyor.

13. Red (IMDb: 7,1/10)

Merkezi Haber Alma Teşkilatı’nda ajan olarak görevli Frank Moses, kendisini öldürmek için gelen yüksek teknolojili silahlara sahip ekiple başa çıkabilmek için tüm programlarını değiştirmek zorunda kalır. Gizli bir ajanken bir anda kimliği ifşa olan Frank, aynı zamanda sevdiği kadın olan Sarah’ı da korumak için eski ekibini bir araya toplar ve hep beraber savaşa hazırlanırlar.

Bruce Willis, Morgan Freeman, Helen Mirren gibi isimlerin yer aldığı filmde yönetmenliği Robert Schwentke üstleniyor.

14. Rehine (IMDb: 6,9/10)

1999 Kaliforniya’sında geçen filmde orta sınıf ailenin yirmili yaşlardaki çocuklarının bulaştığı uyuşturucu işleriyle hayatlarının nasıl değiştiği işleniyor. Johnny Truelove, suçlu olmasına rağmen son derece lüks bir hayat sürmektedir. Johnny’nin bu zenginliğinin kaynağı uyuşturucu parasından gelmektedir. Johnny uyuşturucu işlerini arkadaşlarıyla birlikte oluşturduğu çetesiyle yapmaktadır. Kazandıkları para yüzünden hiçbir konuda sorumluluk almayan gençler bir anda kendilerini bir takım olayların içinde bulurlar.

Justin Timberlake, Bruce Willis, Emile Hirsch ve Sharon Stone gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmenliğini Nick Cassavetes üstleniyor.

15. Komşum Bir Katil (IMDb: 6,7/10)

Nicholas Oseransky, Montreal’de kendi halinde yaşayan bir dişçidir. Jimmy Tudeski de Chicago mafyasıyla sorunlar yaşayan bir kiralık katildir. Bu iki adamın ortak bir sorunu vardır: ikisinin de peşinde onları öldürmek isteyen kişiler vardır. İkili bu güce karşı bir olarak hayatta kalmaya çalışacaktır.
Jonathan Lynn’ın yönetmen koltuğunda oturduğu Komşu Bir Katil’in oyuncu kadrosunda Bruce Willis, Rumer Willis, Matthew Perry gibi isimler yer alıyor.

16. Öldürme Arzusu (IMDb: 6,4/10)

Paul Kersey, mutlu bir aile hayatı olan başarılı bir cerrahtır. Hayatının büyük bir kısmını bıçaklanmış, vurulmuş insanları tedavi etmekle geçiren Paul, bir gün büyük bir trajedi sonrası hayatını tamamen değiştirir. Evine saldıran kişiler eşini öldürür ve kızının da komaya girmesine neden olur. Paul bu durum sonrasında mesleğinde kazandığı becerileri intikam için kullanmaya karar verir.

Bruce Willis, Vincent D’Onofrio, Elisabeth Shue, Camila Morrone gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Eli Roth oturuyor.

17. Çatışma (IMDb: 4,3/10)

Jacob’ın çalıştığı banka soyguna uğramış ve iş arkadaşının ölümüyle sarsılmıştır. Soyguna karışan kişiler hapse atılmadan rahat edemeyecek olan Jacob, eski bir polis memuru olan komşusu James’in yardımını ister. Gabriel isimli soyguncu, Jacob ve James’in peşine düştüklerini anlayınca atağa geçer ve Jacob’ın eşiyle kızını kaçırır. Jacob’ın artık eşini ve kızını da kurtarması gerekmektedir.

31 Ağustos’ta vizyona giren filmin oyuncu kadrosunda Bruce Willis, Frank Grillo, Johnathon Schaech gibi isimler yer alırken yönetmen koltuğunda ise Brian A. Miller oturuyor.

18. Death Becomes Her (IMDb: 6,5/10)

Sonsuz gençlik ve güzellik isteyen Madeline Ashton ve Helen Sharp’ın yolları bir şekilde kesişmiştir. Madeline, daha önce Helen’le birlikte olan estetik cerrah Ernest Menville ile evlidir ve lüks bir hayat sürmektedir. Helen, Ernest’le nişanının bozulmasından yedi yıl sonra kilo almış  ve bunalıma girmiştir. Helen, Ernest’i geri almak için Madeline’le savaşmaya hazırdır ve iki kadın arasında bir savaş başlar!

Meryl Streep, Bruce Willis, Goldie Hawn, Isabella Rossellini gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Robert Zemeckis oturuyor.

19. Acts of Violence (IMDb: 5,2/10)

MacGregor kardeşlerin düzeni, kardeşlerin en küçüğü olanın nişanlısı insan kaçakçıları tarafından kaçırılınca bozulur. Diğer iki kardeş de küçük kardeşlerinin üzüntüsüne ortak olur ve erkek kardeşlerinin nişanlısını kurtarmak için büyük bir mücadeleye girmeye karar verirler.

Bruce Willis, Cole Hauser, Shawn Ashmore, Ashton Holmes gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Brett Donowho oturuyor.

20. Ocean’s 12 (IMDb: 6,5/10)

Las Vegas’taki önemli üç kumarhaneyi soyan Danny Ocean ve ekibinin başı onun yüzünden parasını kaybeden Terry Benedict ile belaya girer. Danny  ve ekibinin iki yolu vardır; ya paralarını yeniden elde edeceklerdir ya da hapse girmeyi kabulleneceklerdir.
Steven Soderbergh’in yönetmen koltuğunda oturduğu filmin oyuncu kadrosunda ise George Clooney, Brad Pitt, Julia Roberts, Catherine Zeta-Jones gibi isimler bulunuyor.

21. İlk Kurşun (IMDb: 4,9/10)

Başarılı bir broker olan Will’in oğlu Danny ile arasındaki bağ pek kuvvetli değildir. Will, oğluyla arasındaki bağları sıklaştırmak için oğlunu büyüdüğü yere tatile götürür. Will ve Danny ortak nokta pek bulamadıkları için birlikte ava çıkmaya karar verirler. Ancak avlanırken ters giden bir banka soygunu sonucu bir polis memurunun öldürülmesine tanık olurlar. Danny, soyguncular tarafından rehin alınırken, Will de oğluna kavuşmaya çalışacaktır.

Bruce Willis, Hayden Christensen, Ty Shelton, Megan Leonard gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Steven C. Miller oturuyor.

22. Red 2 (IMDb: 6,6/10)

Eski bir CIA ajanı olan Frank Moses artık emekli olmuştur ve yer aldığı son görevde de arkadaşı Marvin Boggs’u kaybetmiştir. FBI çalışanlarından biri konu hakkında bilgi almak için Frank’e gelir. FBI, yirmi beş yıl önce kullanılan ve o andan itibaren ortadan kaybolan bir nükleer silahla ilgili bilgi toplamaya çalışmaktadır. Bir proje kapsamında deneyimli ajanlar dünya turuna çıkıp teröristlerle mücadele etmektedir ve Frank de bu ajanlara katılır.

Bruce Willis, Helen Mirren, John Malkovich, Anthony Hopkins gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Dean Parisot oturuyor.

23. İçimdeki Çocuk (IMDb: 6,1/10)

İmaj danışmanlığı işinde çalışan Russ Duritz, bir gün tuhaf bir olay sonrasında sekiz yaşındaki haliyle karşılaşır. Sekiz yaşındaki Russ oldukça sevimlidir ancak geçmişteki kendisiyle karşılaşmak Russ’a geçmişteki acıları ve başarısızlıklarını hatırlatır.

Bruce Willis, Spencer Breslin, Emily Mortimer, Lily Tomlin gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Jon Turteltaub oturuyor.

24. Gecenin Rengi (IMDb: 5,1/10)

Bill Capa, başarılı bir psikiyatrist olmasının yanı sıra renk körü bir adamdır. Bir arkadaşının öldürülmesiyle arkadaşı olan psikiyatristin grup tedavisini devralır. Ancak Bill, yeni grup tedavisiyle birlikte kimliği belirsiz bir katil tarafından takip edilmeye başlar. Ve yine yeni devraldığı grup tedavisindeki kişilerin Bill’in birlikte olduğu genç kadınla da bağlantıları olması da gariptir.

Bruce Willis, Jane March, Rubén Blades, Lesley Ann Warren gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Richard Rush oturuyor.

25. Şifre Merkür (IMDb: 6,1/10)

Amerikan Hükumeti, Merkür ismini verdikleri şifrenin dünya üzerindeki hiç kimse veya hiçbir bilgisayarın çözemeyeceğini iddia etmektedir. Ancak bir gün dokuz yaşındaki otistik bir çocuk olan Simon Lynch bu şifreyi çözer. Bunun üzerine güvenlik biriminden bir albay Simon’ı ortadan kaldırmak için çalışmalara başlar ancak FBI ajanı Art Jeffries çocuğu korumak için her şeyi yapacaktır.

Bruce Willis, Miko Hughes, Alec Baldwin, Chi McBride gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Harold Becker oturuyor.

26. Los Angeles’ta Gizli Görev (IMDb: 5,3/10)

Los Angeles’ta özel dedektiflik yapmakta olan Steve Ford, Jack Russell cinsi köpeği Buddy’nin uyuşturucu çetesi tarafından çalınmasıyla köpeğini geri almak için çetenin lideri olan Spider’la ittifak yapar. Steve, köpeğini geri almak için bir çanta dolusu uyuşturucu çalmalıdır. Bu zorlu görevi en yakın arkadaşı Dave ile beraber yapmaya çalışır.

Bruce Willis, John Goodman, Jason Momoa, Emily Robinson gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Mark Cullen oturuyor.

27. Zor Ölüm: Ölmek İçin Güzel Bir Gün (IMDb: 5,3/10)

Teröristlerle savaşan bir polis olan John McClane, 20 seneden uzun bir süredir görevini yapmaktadır. Teröristlerin sevmediği bir adam olan John, aynı zamanda onların en büyük düşmanı konumundadır. Rus mafyasının lideri hapisten kaçınca John lideri yakalamak için Rusya’ya gider ancak Rusya’da yer altı dünyasıyla bağlantı sağlayabileceği tek kişi Komorov’dur.

Bruce Willis, Jai Courtney, Sebastian Koch, Mary Elizabeth Winstead gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda John Moore oturuyor.

28. Gizli Hedef (IMDb: 4,9/10)

Ailesiyle birlikte İspanya’ya tatile giden Will Shaw’ın tatili ailesinin ajanlar tarafından kaçırılmasıyla mahvolur. Will polisten yardım istediğinde aslında polislerin de işin içinde olduğunu fark eder. Hem kendi hayatını hem de ailesinin hayatını kurtarmaya çalışırken gizli bir çantanın peşine düşmek zorunda kalır.

Henry Cavill, Bruce Willis, Sigourney Weaver, Verónica Echegui gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Mabrouk El Mechri oturuyor.

29. Çakal (IMDb: 6,4/10)

Çakal lakaplı keskin nişancı oldukça başarılı kamufle olabilmektedir. Bir Rus çetesi üyesi FBI ve Rus askerleri tarafından Moskova’da öldürünce, çete üyesinin kardeşi olan Terek Murad intikam almak için ‘Çakal’ı kiralar. FBI Çakal’dan kurtulmak için en az Çakal kadar tehlikeli olan IRA keskin nişancısını serbest bırakmak zorunda kalır.

Bruce Willis, Richard Gere, Sidney Poitier, Diane Venora gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Michael Caton-Jones oturuyor.

30. Güneşin Gözyaşları (IMDb: 6,6/10)

Acil bir görev için Nijerya’ya gönderilen A.K Waters, orada bulunan bir doktoru kurtarmak zorundadır. Waters doktoru bulur ancak doktor diğer insanları kurtarmadan geri dönmeyi kabul etmez. Waters hem görevine sadık kalmak istemektedir hem de vicdanının sesini dinleyip doktorla birlikte insanları kurtarmak istemektedir.

Bruce Willis, Cole Hauser, Monica Bellucci, Eamonn Walker gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Antoine Fuqua oturuyor.
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like