in

Beslenme Uzmanlarının Sizden Sakladığı 11 Sır

Gastronomi dünyasına yön veren, beslenme ile ilgili en ince detayları bilen, üstüne bir de başka insanlara yardım eden o sihirli insanlar kim acaba? Ve bu insanlar, hiç karbonhidrat yemez mi? Bu sorular net bir şekilde cevaplayabilmek için Buzzfeed, ABD’den dört uzman diyetisyenin görüşüne başvurmuş. İşte karşınızda bilmeniz gereken, ama çoğu zaman sizden gizlenen, beslenme ve rejim ile ilgili altın değerinde 11 bilgi.

Diyetisyenler, diyetinizi ya da yaşam tarzınızı yargılamak için burada değiller.

Her ne kadar bir beslenme uzmanına, gün içerisinde yediklerinizi itiraf etmek ilk başta oldukça zor gelse de, onlar sizi pişman etme ya da utandırma çabasında değiller. O nedenle de onlarla yemek alışkanlıklarınız ile ilgili ne kadar dürüst olursanız, o kadar sağlıklı sonuçlar elde edersiniz.

Hepsinden üstün olduğunu düşündükleri tek bir diyet yok.

Tabii, çoğu uzman, genelde daha az asitli içecek tüketmenizi ve işlenmiş gıdalardan uzak durmanızı tavsiye eder, ancak katiyen vegan olmanızı ya da Paleo diyetini uygulamanızı asla tavsiye edecek değiller. Uzmanlar, her diyetin kişiselleştirilmiş olması gerektiğini ve beslenme alışkanlıklarının bünyeden bünyeye, metabolizmadan metabolizmaya farklılık gösterdiğini vurguluyor.

Dünyada en sevdiğiniz yiyeceklerle vedalaşmanızı istemiyorlar.

Bir beslenme uzmanı ile çalışmak, en sevdiğiniz yiyecekleri hayatınızdan çıkarmak anlamına gelmiyor. Eğer Popeyes yemeği seviyorsanız, diyetisyeniniz onu yasaklamaz, ama büyük bir ihtimalle onu nadiren, ve tercihen bol bol sebze ile birlikte tüketmenizi tavsiye eder.

Daha sağlıklı gıdaları tüketmekten zevk almanızı isterler.

Diyetisyenlerin amacı hayatınızı mahvetmek değil! Aslına bakarsanız tek istedikleri, gıda kavramını anlamanız ve ona göre bir yaşam tarzı belirlemeniz. ‘Sağlıklı’ ve ‘mutlu’ yiyecekler arasındaki dengeyi bulmak, kilit nokta.

Beslenme alanını seçmelerinin sebebi yemek kuralları değil; yemek!

Diyetisyenlerin çoğu, yemeği çok sevdiklerini itiraf ediyor. Aslında yemeği sevmekten çok, onu adeta şölen gibi, kutlamayı seviyorlar. Başka bir deyişle işleri gereği yemeğe kural ve kısıtlama getirdikleri için onların üstüne gitmemeniz gerekir.

Onlar da her zaman yüzde 100 sağlıklı beslenmiyorlar.

Tabii ki diyetisyenler bol sebze ve meyve tüketirler, ama onlar da zaman zaman (az miktarlarda!) sevdikleri, kalorili yemeklere ‘evet’ diyor. Tatlı, kızarmış tavuk, hatta duble viski… Aslına bakarsanız bu, beslenme uzmanlarının, müşterilerini daha iyi anlamalarına yardımcı oluyor.

Kendini ‘beslenme uzmanı’ ilan etmiş müşteriler, en zor müşterilerdir.

Diyetisyenlerin çoğu, kendi kendine beslenme üzerine bir sürü araştırma yapmış ve her şeyi bildiğini zanneden müşteriler ile çalışmanın oldukça zor olduğunu itiraf ediyor. Açıkçası google’ladığınız ya da Netflix’te rastladığınız her şeye inanmak yerine, gerçek bir ‘uzmana’ danışmakta fayda var.

Müşterilerin dürüst davranıp davranmadığı ile ilgili adeta ‘altıncı hisleri’ var.

Özellikle yıllar içerisinde biriktirmiş oldukları tecrübe ile birlikte beslenme umanları, çoğu zaman müşterilerin hafta sonu yaptıkları ‘tatlı’ kaçamakları ya da alkol aşımlarını onlar söylemeden bile kestirebiliyor.

Sosyal ortamlarda beslenme, diyet ve kilo vermekten bahsetmekten hoşlanmazlar.

İnsanlar beslenme uzmanı olduğunuzu öğrendiklerinde, sürekli sizinle diyetler üzerine tartışmak ve ne yemeleri gerektiği ile ilgili tavsiyeler almak ister. Bu yüzden bazı diyetisyenler, sosyal ortamlarda mesleklerini söylemekten bile kaçınırlar! Aslında işin özü çok basit: Eve (ya da sosyal ortamına) iş getirme.

Tartışmak istemedikleri bir konu da; hangi diyetin ‘en iyisi’ olduğudur.

Daha önce de dediğimiz gibi; ‘en iyi diyet’, ‘en etkili diyet’ ya da ‘kilo verdiren diyet’ diye bir şey yoktur. Beslenme düzeni, kişinin bünyesine, metabolizmasına, hareket alışkanlıklarına, hatta uyku düzenine göre bile değişkenlik gösterir ve bu faktörlerin tamamı, bir kişi için en özel ve en uygun diyetin belirlenme sürecini doğrudan etkiler.

Ve evet; süper hızlı bir biçimde nasıl 5 kilo verileceğini de gayet iyi biliyorlar!

İşin aslı şu: Beslenme uzmanları ve diyetisyenler, hangi şok diyeti uygulamanıza karar veremediğiniz zamanlarda tavsiye almak için danışmanız gereken doğru insanlar değil. Onlar size sağlıksız kilo vermenin yöntemlerini değil, düzenli spor yaparak ve sağlıklı beslenmeyi bir hayat biçimi haline getirerek kilo vermeyi ve kendinize olan özgüveninizi artırmayı aşılar.

Bir cevap yazın

Küçük Kızı Zengin ve Yoksul Gibi Giydirildi. Zengine Herkes Yardım Etti, Yoksulaysa Kimse..

Suriyeli Çocuklar Dünyanın Dikkatini Çekme Ümidiyle Pokemonlarla Poz Veriyor