Bir sanatçıyı kağıt dolu bir odada bırakırsanız ne olacağını hiç düşündünüz mü? Sanatçı Benjamin Viney, bir yaz günü kendi kendine bir hedef koymuş: 2 ay, 16.000 parça kağıt ve 1 görev. Görevin asıl amacı ise, çalışmalarına  mani olmaya başlayan yaratıcılık tıkanıklığından kurtulmak.

Yaratıcılık tıkanıklığı sinir bozucu bir durum olmaktan öte, yaratıcı fikir yoksunluğu ve onun getirdiği umutsuzluktur. Kreatif düşüncenin ve sanatsal ilhamın yokluğunda, zihinde sadece ve sadece karanlık yaratır. Uzun süreli yaratıcılık tıkanıklığı yaşamak, zihninize olduğu kadar ruhunuza da zarar verebilir.

Benjamin Viney, bu tıkanıklığı aşabilmek için tıpkı kendi jenerasyonundaki her genç gibi öncelikle internete danıştı. Bolca faydalı kaynak ve çözüm önerisi bulacağını düşünürken hayal kırıklığına uğradı. Üstelik bulduğu tek tük çözümleri uyguladığında neredeyse hiç yararını da görmedi. 2 yıl önce mezun olmuş olmanın ve hiçbir sanatsal fikre sahip olmamanın getirdiği panik ve ümitsizlikle yorgun düşmüştü. Bu nedenle kendini bir stüdyoya kapattı ve ne olursa olsun, herhangi bir şey bile olsa yaratmaya karar verdi.

Ne dersiniz, sizce bu çalışma sayesinde tıkanıklığını aşmış mıdır? Bizce evet!

benjamin-viney-5 benjamin-viney-4 benjamin-viney-3 benjamin-viney-2 benjamin-viney-1

Kaynak: Boredpanda

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like